Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

De ce exista despartiri ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun, eu m-am format departe de societate si astfel am crescut in lumea mea. De aceea imi e greu sa imi gasesc o partenera cu care sa am o relatie stabila. Dar de ce exista despartiri si pentru oamenii care au crescut in societate ? Daca oricum au crescut toti la un loc, nu sunt toti la fel ? Nu ar trebui sa se potriveasca cu oricine altcineva din societate ? Daca sunt toti la fel, de ce se mai despart ? Ca sa gaseasca pe altcineva tot la fel, de care sa se desparta iar ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce exista despartiri si pentru oamenii care au crescut in societate ? Daca oricum au crescut toti la un loc, nu sunt toti la fel ?

Cum sa fie toti la fel? Gandeste-te ca nici macar intr-o familie cu copii, nu sunt toti la fel. :D

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Daca oricum au crescut toti la un loc, nu sunt toti la fel ?"

 

nu!

 

si asta e suficient pt toate de ce-urile

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce exista despartiri si pentru oamenii care au crescut in societate ?

 

Am o confuzie aici sa te inteleg, ce numesti tu o societate??? Din cine se compune acea uniune sau colonie de oameni sau de religie este delimitat acea societate???

Pentru mine o societate inseamna un grup de oameni cu un gand comun, membri unei biserci ar fi un bun exemplu sau al unui club privat foarte restrins!!!

Daca se poarta o uniforma, deja te pune departe de restul lumii, si daca este si cusut in casa acel imbracamint ... n-are rost sa scriu mai departe.

Ai auzit de Hutterites, Anabaptists, Amish sau Mennonites???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunt toti la fel, de ce se mai despart ?

 

Se inculca de catre societate si chiar cultura ideea ca barbatii si femeile sunt foarte diferiti. Primesc educatii diferite, norme diferite, ca si cand ar fi din specii diferite. Nu au valori comune, nu au scopuri comune. Pana si familia, pe care si-o doresc ambii, este ceva pentru femeie si cu totul altceva pentru barbat. Cu asemenea baza mi se pare cat se poate de firesc rezultatul: despartiri frecvente. Nu s-a putut evita asta decat atat timp cat s-a tinut cu dintii de niste reguli impuse de religie.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista uneori unor valori comune si scopuri comune, dar asta tot nu uniformizeaza personalitatile

 

fiecare om e diferit ca personalitate, caracter, temperament, educatie si mediu de formare, experienta de viata, dorinte de viitor, nemultumiri si frustrari, preferinte si non-preferinte .....

chiar daca exista puncte identice intre doi oameni, asemanarea dintre ei nu cuprinde totul

 

si asta face unicitatea si farmecul fiecaruia, precum si motivele de enervare si incompatibilitate :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, eu m-am format departe de societate si astfel am crescut in lumea mea. De aceea imi e greu sa imi gasesc o partenera cu care sa am o relatie stabila. Dar de ce exista despartiri si pentru oamenii care au crescut in societate ? Daca oricum au crescut toti la un loc, nu sunt toti la fel ? Nu ar trebui sa se potriveasca cu oricine altcineva din societate ? Daca sunt toti la fel, de ce se mai despart ? Ca sa gaseasca pe altcineva tot la fel, de care sa se desparta iar ?

Dinc auza personalitatii.

In plus, experienta de viata a fiecaruia in parte isi pune amprenta sub forma diferinta mai ales prin prisma felului in care gestioneaza ceea ce experimenteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce exista despartiri si pentru oamenii care au crescut in societate ?

Cel mai bun exemplu e ăsta: două maşini merg pe drum. Una dintre ele merge tot înainte, iar cealaltă o ia la dreapta. Care e motivul ?

 

Motivul e că şoferii celor două maşini nu merg în acelaşi loc. Adică, au mers pe acelaşi drum până într-un punct, dar ideile, dorinţele, ţelurile vieţii, îi fac să se despartă. În ultima vreme mi-am dat seama că foarte importantă e mai ales...imaginaţia asemănătoare a doi oameni. Dacă imaginaţia se aseamănă...e perfect.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, eu m-am format departe de societate si astfel am crescut in lumea mea.

 

Fraza asta la fel da de gandit la multi ... cat de departe de acea societate ai crescut? Iar termenul "lumea mea" inseamna altceva pentru cei crescuti intr-o alta societate:crazy:

Eu insa am crescut intr-o societate in care ne exprimam clar ca sa fim intelesi :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×