Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Isus, fiul lui Dumnezeu sau simplu conducator?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A fost oare Isus fiul unui Zeu pe nume YHWH si supranumit Dumnezeu sau Isus atunci cand a spus ca este fiul acestuia, in fapt se referea la altceva?

 

Eu presupun ca el, de fapt, spunea doar ca s-a nascut pentru a fi un conducator al iudeilor. Dupa cum era moda acelor vremuri, toti conducatorii purtau titlul de fii si protejati ai zeilor la care se inchinau. Iudeii preluasera miturile si multe din traditiile egiptenilor, in tara carora traisera multa vreme, prin urmare si traditia faraonilor de a se considera fiii zeilor.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost oare Isus fiul unui Zeu pe nume YHWH si supranumit Dumnezeu sau Isus atunci cand a spus ca este fiul acestuia, in fapt se referea la altceva?

 

Eu ma gandeam pe vremuri ca a vrut sa spuna ca toti suntem copiii lui Dumnezeu, inclusiv el, si a incercat sa schimbe conceptia asupra relatiei dintre om si Dumnezeu, mai exact sa ii apropie. Ca a propus o relatie mai calda, mai putin incarcata de norme, ritualuri etc. Acum nu mai gandesc nimic, ca e prea cald.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,chiar a facut asa,Alexandrra -si e unul dintre lucrurile care-mi plac,din ce se zice c-a spus.

Pacat ca Bisericii nu i-a placut pesemne.Nimeni nu e incurajat sa-si asume conditia divina luand exemplul lui Isus.

Isus este idolatrizat,pentru a nu fi urmat cumva in asemenea intelegere.

Stiu ca pare absurd,insa oamenii prefera sa idolatrizeze,sa puna pe un piedestal pe cei care le arata ca se poate si altfel (Isus insusi era revoltat de fariseismul fariseilor :P care spoiau mormintele proorocilor din vechime,pe care stramosii lor,la fel de ipocriti ii si ucisesera).

Chiar exclama revoltat candva: "pentru ce-mi spuneti Doamne,Doamne si nu faceti ce va spun?!"

E mai usor pentru oamenii mediocri si auto-limitati sa nici nu mai incerce macar sa fie mai buni...sa spuna ca Isus putea sa faca miracole,pentru ca era Fiul lui Dumnezeu...insa ei nu sunt Fii ai lui Dumnezeu...asa ca ei nu pot si nici nu are rost sa incerce sa faca practic NIMIC.

 

Idolatrizarea guru-lui este calea prin care discipolii se apara de invatatura sa,care i-ar putea transforma...

E mai usor sa pretinda ca sunt smeriti(cica) si de-aia nu fac nimic extraordinar...si nimic bun pana la urma...ca ei nu pot macar sa faca ceva...sa incerce macar...Doar Isus poate,si Sfintii,nu oameni ca ei,pacatosi!

Editat de Arcangelo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca a fost un simplu conducator dumnezeit de Biserica crestina . Din cand in cand apar si dovezi in acest sens :

 

 

Un fragment de papirus, necunoscut p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar nu te asteptai ca Vaticanul sa admita ipoteza existentei unei sotii a lui Isus ? :crazy:

 

Ipoteza este o idiotenie in sine, si este perfect normal ca nici biserica catolica sa nu accepte aceasta ipoteza .

Dar nu se stie ... Poate se trezeste vre-un "luminat" sectant si formeaza o noua biserica bazata tocmai pe teoria asta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimati colegi,

Daca mai vreti sa cititi si o alta aberatie despre Isus va recomand cartea:

"Omul nesabuit" de Bruce Barton in care Isus este prezentat ca primul mare om de afaceri din lume, tipul de persoana darza, care ar fi bine-venita in Consiliile de Administratie ale celor mai mari corporatii din acel deceniu si care s-ar fi simtit in largul ei la petrecerile care agrementau perioada respectiva, fiind un om intre oameni, un conviv care transforma apa in vin si un povestitor fascinant, creator de parabole luate ca model de cei care lansau sloganuri pretutindeni in lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare cum a aratat " de adevaratelea" Isus?

 

Asa:

post-368061-0-82564800-1375167351_thumb.jpg

 

Asta e icoana Mantuitorului de la Manastirea Sfanta Ecaterina din Sinai. Icoana dateaza din secolul 7, adica cu 500 de ani inainte ca francezii sa auda ca exista Giulgiul din Torino si sa se intrebe ce ar putea reprezenta (si de unde a aparut evident).

Editat de -altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×