Sari la conținut
Forum Roportal
Vali29

statutul femeii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MariaB

citind fversetele, intelegem sau nu ce a vrut textul sa spuna, nu ce ai vrut tu sa spui!

 

Am scris ca am aratat din Scripturi. Nu stiu ce sa inteles.

 

Si cum spui tu Maria sa fim On-Topic;

 

1 Timotei 2:12~15:"12. Femeii nu-i dau voie să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
MariaB

Am scris ca am aratat din Scripturi. Nu stiu ce sa inteles.

 

Si cum spui tu Maria sa fim On-Topic;

 

1 Timotei 2:12~15:"12. Femeii nu-i dau voie să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica Duhul Domnului care era cu Petru, Pavel, Ioan si acel norod era un duh de Neandhertal?

Domnul sa te binecuvanteze!

Editat de Vali29

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e viziunea primitiva a omului de Neandhertal care a scris cuvintele astea.

Justificare dominarii femeii.

Bunul meu simt nu poate fi de acord.

 

Omul de Neanderthal era mult prea avansat pentru astfel de conceptii!

Pentru o femeie singurele limite sunt cele impuse de natula. Bilologice si fiziologice.

Nu vad altceva sa o opreasca sa fie ce simte si ce considera ca poate fi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci ce mai cautati voi pe forumul asta mai? Vad ca nu aveti nici o treaba cu Dumnezeu.

Daca nu stiti sa raspundeti la o intrebare o dati in biologie si simtiri si tot felul de prostii.

Va supara atunci cand va mustra Cuvantul Domnului?

Nu stii ca lasandu-te mustrat, indreptat, educat de aceste cuvinte asa i-L vei putea vedea pe EL? Unde va este intelepciunea acee putina pe care trebuia sa o aveti? Inteleg. La omul de Neandhertal. El sa va mantuiasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai atunci ce mai cautati voi pe forumul asta mai? Vad ca nu aveti nici o treaba cu Dumnezeu.

Daca nu stiti sa raspundeti la o intrebare o dati in biologie si simtiri si tot felul de prostii.

Va supara atunci cand va mustra Cuvantul Domnului?

Nu stii ca lasandu-te mustrat, indreptat, educat de aceste cuvinte asa i-L vei putea vedea pe EL? Unde va este intelepciunea acee putina pe care trebuia sa o aveti? Inteleg. La omul de Neandhertal. El sa va mantuiasca.

 

 

Nu te enerva ca faci tensiune si nu e bine!

Nu da cu bata si incearca sa fii intelegator. Asa a fost si Isus!

Noi suntem incepatori in ale credintei si nu profeti ca domnia voastra si mai stiu eu pe cineva.

Sunt pareri personale legate de o imagine usor invechita, aparuta acum cateva mii de ani.

Explica-ne calm si la obiect ca nu avem dreptate si poate o sa intelegem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnul sa te binecuvanteze ca macar ti-ai dat seama de un lucru. Chiar daca ma mai aprind nu o fac dintr-un duh de cearta, ci tin tare la ceea ce am primit.

Ca sa lamurim "statul femii" in cadrul Bisericii Domnului Isus, nu este nevoie si nici nu trebuie sa venim cu propriile interpretari. Scriptura se talcuieste singura pentru ca Domnul este datatorul cat si implinitorul Cuvintelor Sale. Cum zice Domnul Isus:"Nu am venit sa stric lecea ci sa o implinesc." Nimeni nu poate implini ceea ce este scris faca ca Dumnezeu sa fie cu el si sa-l ajute in implinirea celor scrise. Ca sa implineste cee ce-ti cere Domnul, trebuie sa crezi ca ceea ce este scris este Da si Amin(asa sa fie). Versetul pe care l-am adus din Timotei nu este altceva decat adevarul despre femei. Nu am intarit acel verset cu altele. Am sa incerc cu ajutorul Domnului sa o fac acum.

De ce spune Pavel ca nu-i da voie femeii sa invete pe altii? Nu este legat nicidecum de dominare barbatului si lucruri pe care barbarii le practicau, ci de felul cum suntem facuti(interiorul nostru). Mantuirea este aceeasi in Biserica Domnului Isus, atat pentru barbati cat si pentru femei. Ca sa intelegi inca o data spun ca tebuie sa-L crezi pe Domnul incepand chiar cu Geneza atunci cand a creat pe Adam. Se vede clar ca Adam este o creatie primara si ca Eva nu a fost creata ci SCOASA din adam. Spune ca Domnul a trimis un somn adanc peste Adam si a scoso pe Eva din el. Acolo sa petrecut ceva ce a dus la caderea omului in pacat. Eva a fost atrasa de cel mai siret animal dintre toate pe care le facuse Domnul. Nu sa dus la Adam ci sa folosit de ce era mai slab(duhovniceste), Eva.

Din punctul asta de vedere spune Pavel in Timotei ca femeii nu-i da voie sa aduca Cuvantul Domnului pentru ca cel rau se va folosi imediat de ea si va insela pe multi asa cum a fost la inceput. Nu arat catre femei ca si cum ea ar purta vre-o vina ci catre duhul care stapaneste aceasta lume(dumnezeul acestei lumi) care se foloseste de ea pentru ca este mai slaba.

Priveste in Scripturi si ai sa vezi ca Dumnezeu intotdeauna a vorbit numai prin barbati alesi de El.

Pentru ca ei sunt ca niste vase alese care pot purta Cuvantul Domnului.

Femeia in Biserica Domnului Isus are alte indatoriri care sunt scrise de alfel. Poate sa cante Domnului, sa se ingrijeasca de lucrurile dintr-o biserica, sa aduca o marturie, sa se ingrijeasca de cei mici si multe alte lucruri.

 

Tot capitolul 3 din 1 Petru trateaza acest subiect.

 

1 Petru 3:7:"Bărbaţilor, purtaţi-vă şi voi, la r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul de Neanderthal era mult prea avansat pentru astfel de conceptii!

Pentru o femeie singurele limite sunt cele impuse de natula. Bilologice si fiziologice.

Nu vad altceva sa o opreasca sa fie ce simte si ce considera ca poate fi!

Propria personalitate si educatia sint piedici naturale fiecarei persoane. In cazul femeii se mai adauga si bataia barbatului (sau barbatilor) din familie - e ceva ce inca se practica, iar unele femei o privesc ca ceva normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Propria personalitate si educatia sint piedici naturale fiecarei persoane. In cazul femeii se mai adauga si bataia barbatului (sau barbatilor) din familie - e ceva ce inca se practica, iar unele femei o privesc ca ceva normal.

 

Arata-mi pe cineva intors la Domnul care face asa ceva si-ti dau dreptate. Eu pana acum nu am gasit in Biserica Domnului Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arata-mi pe cineva intors la Domnul care face asa ceva si-ti dau dreptate. Eu pana acum nu am gasit in Biserica Domnului Isus.

 

O gra-ma-da!!!

Pocaiti care isi trateaza nevasta cu pumnii cand nu face ca ei!

Poate incearca sa-i explice cuvantu domnului?

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×