Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Cristi

Ce sa-i invatam pe copiii nostri?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O mare parte din dramele si esecurile dureroase,suferite de catre adolescenti si tineri

in dragoste,au drept cauze educatia parintilor si massmedia.Dar mai ales educatia parintilor sau lipsa cu desavarsire a acesteia.

Ca parinte de fata,ce ai putea sa iti inveti fiica(devenita adolescenta)in legatura cu baietii,astfel incat sa-si gaseasca implinirea in dragoste sau sa stie cum sa evite relatiile care ar putea duce la esecuri si suferinte grave?

 

Ca parinte de baiat (devenit adolescent) ce ai putea sa-l inveti in legatura cu fetele?

Editat de Chistornete
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

Ca parinte de fata,ce ai putea sa iti inveti fiica(devenita adolescenta)in legatura cu baietii,astfel incat sa-si gaseasca implinirea in dragoste sau sa stie cum sa evite relatiile care ar putea duce la esecuri si suferinte grave?

 

Ca parinte de baiat (devenit adolescent) ce ai putea sa-l inveti in legatura cu fetele?

 

Orice parinte cat de cat responsabil isi pune aceste intrebari, cum sa faca sa usureze copilului lui eventualele dezamagiri in relatii! Eh, din pacate tinerii au alta parere si considera ca trebuie sa experimenteze ei, ca stiu ei mai bine despre ce este vorba.

 

Nu e bai ca si noi procedam la fel la varsta lor!

Ceea ce putem face pentru ei este sa stabilim o relatie de comunicare cu ei si atunci cand apar probleme in "paradis" sa le explicam ca nu e sfarsitul lumii si sa-i invatam cum sa treaca peste moment! Se pare ca doar cand se lovesc de prag accepta si parerea celor din jur , ba chiar vin ei si o cer ; uneori o fac sub forma "stii, un prieten de-al meu , uite ce a patit..." si parintele isi da seama despre ce este vorba de fapt si abia atunci este important sa reusesti sa-l scoti din perioada de deceptie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice i-ai invata pe tineri ii strica anturajul....si oricum ei se cred destepti....si tot ce vor ei fac...desi tinerii din ziua de azi...mi se par foarte usor influentabili....si cam redusi mintal....

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca parinte de fata,ce ai putea sa iti inveti fiica(devenita adolescenta)in legatura cu baietii,astfel incat sa-si gaseasca implinirea in dragoste sau sa stie cum sa evite relatiile care ar putea duce la esecuri si suferinte grave?

 

Ca parinte de baiat (devenit adolescent) ce ai putea sa-l inveti in legatura cu fetele?

 

Puterea exemplului e cea mai buna indrumare in viata, parerea mea.

Intr-o familie in care parintii se iubesc si se respecta, in care armonia si buna intelegere e starea fireasca dintre parinti, copiii deja au un reper in viata. Deja au ideea formata despre cum ar trebui sa fie partenera/ul ideal, care sa duca la implinirea si fericirea personala. De aceea parintii, sunt direct responsabili pentru viitorul copiilor lor, prin exemplul pe care il dau in relatia lor de cuplu.

 

Desigur ca varsta critica a adolescentei, aduce cu ea si mult teribilism. Oricat de pozitiv este exemplul dat de parinti si oricat de bune sunt sfaturile date, eu cred ca nu avem cum sa ne ferim copiii total de suferinta, mai ales in perioada adolescentei. :) Fiecare tre` sa dea cu propriul cap, ca sa-si invete lectia. Exista persoane care invata numai din propriile greseli. Exista si persoane care invata din greselile altora dar nu e cazul adolescentilor. :lol:

 

Singura consolare e ca aceasta perioada e trecatoare si samanta sadita de parinti, va da roade mai tarziu, daca in timpul adolescentei personalitatea rebela a copiilor e mai puternica decat ea.. :)

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca parinte de fata,....

 

dar si de baiat, adulti deja, pot spune ca am reusit sa le transmit o fatza al vietii sanatoase dar plina de distractii si placeri. O viata intreaga le-am povestit de toate mereu pentru varsta si pe intelesul lor despre acest topic si n-am scos nici exemplele mortale si negative sa stie exact ce se intimpla daca depasesc linia nevazuta al decentei.

Tinerii de azi cred in alte valori: - "daca nu stie cineva sa fixeze un ceas pe cuptorul de microunde, sa nu dea sfaturi de viata" ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea cineva mai sus, trebuie sa comunicam cu ei. Trebuie sa ajungem la un nivel de comunicare cu ei, in care parerea noastra sa conteze cu adevarat pt ei. Nu sa se simta obligati sa ne asculte pt ca...suntem mai mari. Pentru ca nu o vor face. Ne putem spune parerile despre situatiile in care trec si trebuie invatati sa-si asume raspunderea si sa inteleaga ca trebuie sa suporte singuri consecintele actiunilor lor. Trebuie sa invete din propriile lor greseli, asa cum invatam toti. Nu putem sa-i protejam de tot ce inseamna adolescenta. Si nici nu trebuie s-o facem.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca parinte de baiat (devenit adolescent) ce ai putea sa-l inveti in legatura cu fetele?

 

 

Ce parere ai de asta?

 

post-153374-0-22508500-1340708410_thumb.jpeg

 

 

Cat despre implinirea in dragoste, nu sta in puterea ta sa-ti inveti copiii cum sa si-o afle.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii indoctrinezi religios si ii cresti cu pilde crestine. Garantat vei avea cu copil ascultator.

 

iar dupa felul in care dam replica (noi doi), il putem invata cu usurinta cum sa devina zeflemist. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×