Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Convingerile irationale sunt benefice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gandirea magica si credintele irationale sunt omniprezente, toata lumea putand fi susceptibila ca detine aceste daruri. In cartea sa "Cele 7 legi ale gandirii magice", Matthew Hutson spune ca indiferent de credinta pe care o avem in superstitii, unii dintre noi facem anumite gesturi sau ne comportam intr-un anumit fel pentru ca ne simtim, pur si simplu, mai bine dupa. De asemenea, el sustine ca desi se crede ca perceptiile distorsionate asupra realitatii ne pot face in mod inerent rau, de fapt, adesea ele sunt benefice pt. noi, iar gandirea magica a fost extrem de importanta pt. supravietuirea noastra, ea oferindu-ne sentimentul de control si siguranta.

Tare curioasa sunt ce parere aveti. :D

Editat de Fiero
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ea oferindu-ne sentimentul de control si siguranta.

Tare curioasa sunt ce parere aveti. :D

 

As spune mai degraba, ne ofera siguranta de a fi controlati, de a ne supune si a actiona ...''la comanda''. Un fel de siguranta irationala a faptului ca fac ce vrea... Dumnezeu, sau providenta, si atunci nu gresesc eu, ci gresesc ca...asa-a e soarta :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In teorie suna bine, dar in practica e greu. :)

 

Daca esti consecvent si ceea ce cauti tu este adevarul, indiferent de culoarea lui, vei reusi. Daca te intereseaza confortul si iluzia care-ti tine de cald, niciodata.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca perceptia le e gresita. Schimbi resorturile emotionale care nu sunt adaptate realitatii, si atunci realitatea nu te mai poate deprima. :)

In teorie suna bine, dar in practica e greu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat in ultima vreme ca exista un trend, sa se vina pe piata cu chestii socante, ceva de genul "credeati ca ...? ei bine, uite, e exact invers!".

Cred ca sunt trucuri de editori, abile strategii de marketing.

In definitiv, ce sa se vanda publicului larg?

Multe din aceste carti sunt interesante, dar asta in particular mi se pare periculoasa.

In opinia mea, gandirea magica e semn de infantilism.

A persista intr-o iluzie inseamna ca iti ratezi sansa de a evolua la un adevar care ti-ar fi adus mai multe avantaje decat acea iluzie.

 

Gandirea magica a fost de folos umanitatii in trecut, Eliade a demonstrat-o. Dar este corespunzatoare etapei infantilitatii omenirii, este un stadiu depasit. Si cate lupte grele s-au dat inca din Evul Mediu pentru a impune o gandire stiintifica in fata gandirii magice!

Gandirea magica rupe legatura dintre cauza si efect.

Nu se poate avansa cu ea.

Un copil se poate simti in siguranta cu gandirea magica ("prietenii mei imaginari, zanele carora le fac ritualuri in fiecare seara, ma vor ajuta") dar e o falsa siguranta, un fals confort. Merge ulciorul la apa de multe ori, e drept, dar si cand se sparge, e vai de imatur.

 

Nici nu poate fi aruncata peste bord ca balast, caci, din pacate, gandirea magica e baza in intelegerea inconstientului colectiv, si ea trebuie studiata acribic.

Eu zic ca omul trebuie sa isi vaneze fara mila urmele de gandire magica, prin awareness, si sa le elimine, inlocuindu-le cu gandire corecta, cu spirit stiintific. Asta e Adultul.

Totusi, persoana isi poate permite sa treaca de pe Adult pe Copil, in anumite cazuri, de exemplu cand urmareste un film fantasy cu copiii sai, atunci e bine sa intre in lumea "magica" pentru a intra in mintea copiilor, pentru a fi ca ei, pentru a rezona cu sufletul lor.

Insa la un moment dat trebuie sa le spuna copiilor ca gandirea magica e periculoasa, sa nu le intretina iluziile, si astfel sa ii maturizeze.

"Fetita mea, povestile de la Disney sunt din pacate gandire magica, nu astepta un Fat Frumos motorizat care te va face printesa in vila lui. Poate va fi, poate nu va fi, nu te baza pe asta. Ce-ti construiesti tu cu mana ta nu e iluzie, iti ramane.

Baiatul meu, faptul ca porti crucifix nu te va ajuta sa scapi de accident de motocicleta daca tu nu porti casca si depasesti viteza si faci curbe periculoase. Ai grija de tine, caci gandirea magica doar te prosteste ca vei scapa si de data asta fara accident, daca tu mereu risti si sfidezi limitele."

Gandirea magica ar trebui inlocuita cu povesti terapeutice (ca si povestea cu Caldiceaua Moliceaua lui Steiner), caci copilul are nevoie totusi de povesti, de fabule. Macar sa fie instructive.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As spune mai degraba, ne ofera siguranta de a fi controlati, de a ne supune si a actiona ...''la comanda''. Un fel de siguranta irationala a faptului ca fac ce vrea... Dumnezeu, sau providenta, si atunci nu gresesc eu, ci gresesc ca...asa-a e soarta :o:

Eu la asta nu m-am gandit, recunosc, ma gandeam doar la confortul pe care credem ca-l putem obtine urmand anumite ritualuri, facand anumite chestii etc. Chiar sa devenim niste zombilei care se lasa spalati pe creier cu drag nu ma gandeam. :lol:

 

Daca esti consecvent si ceea ce cauti tu este adevarul, indiferent de culoarea lui, vei reusi. Daca te intereseaza confortul si iluzia care-ti tine de cald, niciodata.

Sper ca se intelege ca topicul deschis de mine nu sustine nici gandirea magica, nici credintele irationale, insa eu cred ca exista oameni care sunt incapabili sa traiasca fara ele si sa nu fi agnoasati. Pur si simplu se bulesc de tot, uneori definitiv. :lol: Ca pe altii ii buleste rau si caderea in extrema ailalta, adica faptul ca-si conduc viata numai dupa superstitii si credinte prostesti, asta e altceva. :)

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut povestea lui Steiner, insa parca si ea tot de gandirea magica tine, Nemo. Oamenii n-au fost buni si cineva i-a stricat (vrajitoarea rea), oamenii mereu au avut in ei o doza mare de rautate. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×