Sari la conținut
Forum Roportal
elenutzabalenutza

casatoria dintre o ortodoxa si un ateu provenit dintr-o familie adventista !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:doh: iubirea nu tine de religie,de faptul dc esti botezat sau nu ,dar dc doi oameni care provin din medii difertite,din religii diferite ajung sa se iubeasca si sa intemeieze o familie??

si dc el ,sa zicem nu ar fi botezat ,dar ea doreste sa se cunune cum se face la ortodoxi,ar fi vreo problema ?

eu sunt convinsa ca preotul ar refuza total sa lege asa doi oameni care se iubesc sincer,doar pt ca sunt diferiti.

in schimb cand s-a casatorit mutu cu consuelo sau cum s-o numi fata ,bisericile catolica si ortodoxa au ajuns la o intelegere ca cei doi sa se casatoreasca,dar fiecare sa isi pastreze religia,ortodoxa,respectiv catolica :yahoo: problema e ca nu doar la catolici sau ortodoxi gasesti aceasta incapatanare ,ci si la protestanti,care zic despre ei insisi ca sunt buni,intelegatori etc !!! am citi despre cazuri in care ea era adventista ,el ortodox,si iubirea lor a fost posibila doar dc el a renuntat la religia lui ^_^ de ce a fost nevoie de acest sacrificiu??? poate sunt eu lolo dar deja lumea asta e dusa ,iar noi cei ce traim in ea ,suntem prea indoctrinati de religie !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dc doi oameni care provin din medii difertite,din religii diferite ajung sa se iubeasca si sa intemeieze o familie??
o pot face foarte bine doar "civil"!

 

si dc el ,sa zicem nu ar fi botezat ,dar ea doreste sa se cunune cum se face la ortodoxi,ar fi vreo problema ?

eu sunt convinsa ca preotul ar refuza total sa lege asa doi oameni care se iubesc sincer,doar pt ca sunt diferiti.

nu stiu exact cum este la ortodocsi, dar stiu ca difera mult de la o Biserica Ortodoxa la alta (ma refer la Bisericile nationale)

 

 

in schimb cand s-a casatorit mutu cu consuelo sau cum s-o numi fata ,bisericile catolica si ortodoxa au ajuns la o intelegere ca cei doi sa se casatoreasca,dar fiecare sa isi pastreze religia,ortodoxa,respectiv catolica :yahoo:
aceasta "intelegere" este pentru orice pereche intre catolici si orotodocsi - nu s-a facut vreo concesie in privinta lor

 

 

problema e ca nu doar la catolici sau ortodoxi gasesti aceasta incapatanare ,ci si la protestanti,care zic despre ei insisi ca sunt buni,intelegatori etc !!! am citi despre cazuri in care ea era adventista ,el ortodox,si iubirea lor a fost posibila doar dc el a renuntat la religia lui ^_^ de ce a fost nevoie de acest sacrificiu???
nu este vorba de nicio "incapatanare", ci despre faptul ca ortodocsii si catolicii au ajuns la o "intelegere" in acest sens: Sacramentul Casatoriei poate fi celebrat formand o familie mixta, fiecare ramanand in ritul sau

pentru catolicii care se casatoresc cu un necatolic si neortodox, se celebreaza casatoria "cu disparitate de cult", catolicul ramanad catolic si avand aceleasi drepturi si obligatii ca orice catolic casatorit, partenerul ramanand ceea ce este el, cu drepturile si obligatiile din religia lui - se discuta aspectele "spinoase" inainte de casatorie, dar nu se refuza administrarea Sacramentului

 

 

poate sunt eu lolo dar deja lumea asta e dusa ,iar noi cei ce traim in ea ,suntem prea indoctrinati de religie !!!!
daac vrei sa apartii unei comunitati, ii respecti regulile

daca nu vrei sa respecti anumite reguli, nimeni nu te obliga sa apartii acelei comunitati!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea mea era ca, de ce trebuie sa ai restrictii in iubire,iar in ceea ce ma priveste sa stii ca intr-adevar o sa fac ceea ce simt :adica ,ca de mine e vb in,o sa ma marit asa cum simt,chiar dc sotul meu nu e botezat ,si nici nu face parte din nici o religie.vroiam doar sa vad ce gandeste lumea de pe site,sa vad cati sunt de acord ca religia nu trebuie sa fie o bariera in fata iubirii !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daac vrei sa apartii unei comunitati, ii respecti regulile

daca nu vrei sa respecti anumite reguli, nimeni nu te obliga sa apartii acelei comunitati!!!

 

daca regulile devin aberante, regulile se schimba. se numeste progres.

 

cati sunt de acord ca religia nu trebuie sa fie o bariera in fata iubirii !!!

 

eu, una, sunt total de acord. cand doi oameni se iubesc, legile ar trebui sa-i ajute, nu sa le puna bete in roate. sau, macar sa-i lase in pace. si ma refer atat la legile societatii, cat si la cele religioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^_^ doamne ajuta ca cineva gandeste ca mine ,incepusem sa ma ingrijorez ca sunt aberanta,si ca religia dicteaza tot ,inclusiv inimii !!! Glumesc ,acu serios imi pare bine sa vad ca mai exista lume care nu e acaparata total de religie,si calca in picioare tot,inclusiv iubirea :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ideea mea era ca, de ce trebuie sa ai restrictii in iubire,iar in ceea ce ma priveste sa stii ca intr-adevar o sa fac ceea ce simt :adica ,ca de mine e vb in,o sa ma marit asa cum simt,chiar dc sotul meu nu e botezat ,si nici nu face parte din nici o religie.vroiam doar sa vad ce gandeste lumea de pe site,sa vad cati sunt de acord ca religia nu trebuie sa fie o bariera in fata iubirii !!!

 

 

E bine sa faci exact ceea ce simti si sa lasi dragostea dintre voi sa vorbeasca.

Puteti sa va casatoriti civil si in timp, daca vreti sa fiti impreuna si in fata lui Dumnezeu, poate gasiti o persoana care sa va sfatuiasca ce sa faceti.

Sunt multi preoti care pot judeca lucrurile real si e posibil sa va poata ajuta!

Iubiti-va mult si astept sa ma invitati la nunta! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:adica ,ca de mine e vb in,o sa ma marit asa cum simt,chiar dc sotul meu nu e botezat ,si

nu ziceai ca te-ai maritat in ianuarie 2006? :yahoo: acum suntem in martie 2006 ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai da m-am maritat la casa casatoriilor,nu la biserica ,dar o sa o facem si la biserica cand ne vom intoarce definitv acasa

 

si mersi tjedy2000 pt incurajari ,oricum eu stiu si simt ca nunta ,va fi mult mai frumoasa si plina de bucurie decat cununia care a fost pe 13 ian 2006,cununie care a fost stricata de niste oameni ce se cred buni crestini !!! :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai da m-am maritat la casa casatoriilor,nu la biserica ,dar o sa o facem si la biserica cand ne vom intoarce definitv acasa

 

si mersi tjedy2000 pt incurajari ,oricum eu stiu si simt ca nunta ,va fi mult mai frumoasa si plina de bucurie decat cununia care a fost pe 13 ian 2006,cununie care a fost stricata de niste oameni ce se cred buni crestini !!! :yahoo:

 

 

Cununia civila este importanta prin prisma faptului ca va declara familie in termeni legali.

Cel mai important lucru (cel putin pentru mine) este sa-ti fie alegerea recunoscuta si de Dumnezeu.

Poate sotul tau este ateu. Asta nu te impiedica pe tine sa faci pasul asta.

Puteti gasi un preot ( catolic sau ortodox), apropiat cu sufletul de Dumnazeu, care va poate spune ce e mai bine sa faceti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ideea mea era ca, de ce trebuie sa ai restrictii in iubire,iar in ceea ce ma priveste sa stii ca intr-adevar o sa fac ceea ce simt :adica ,ca de mine e vb in,o sa ma marit asa cum simt,chiar dc sotul meu nu e botezat ,si nici nu face parte din nici o religie.vroiam doar sa vad ce gandeste lumea de pe site,sa vad cati sunt de acord ca religia nu trebuie sa fie o bariera in fata iubirii !!!

Pai religia nici nu este o restrictie in fata iubirii. Apare ca restrictie doar daca intre cei doi nu e dragoste adevarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×