Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Puterea vindecatoare a moastelor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-a frapat astazi cand am citit ca un anatomist a constatat ca oasele Sfintei Rosalia sunt oase de capra, dar ca oamenii se duc in continuare si se vindeca cu ajutorul lor. http://cscs.umich.ed...cine/satan.html

Sfanta Rosalia este patroana orasului Palermo pe care se zice ca l-a scapat de ciuma in 1624. Ea a trait intre anii 1130-1166, dar in anul ciumei s-a aratat unui vanator si i-a indicat locul in care se aflau oasele ei. Vanatorul s-a dus, le-a adus si a scapat orasul de ciuma.

 

Credeti in puterea vindecatoare a moastelor?

Daca oamenii de stiinta demonstreaza lucruri precum cele de mai sus, nu sunteti tentati sa cautati alte explicatii pentru vindecarile miraculoase?

Editat de Allexandrra
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Vindecarea tine doar de autosugestie! Daca oasele sunt de capra, inseamna ca respectiva sfanta era o capra cu puteri vindecatoare, ce alta concluzie s-ar putea trage :P

 

Moastele, fiind oase incarnate si aflate in descompunere, contin multi microbi si bacterii, care in contact cu buzele evlaviosilor pot conduce la contaminarea organismului.

 

Necroteism, parca se numea practica de adorare a ramasitelor pamantesti ale unor oameni sau sfinti...

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca oasele sunt de capra, inseamna ca respectiva sfanta era o capra cu puteri vindecatoare, ce alta concluzie s-ar putea trage :P

 

Sau ca vanatorul a avut o halucinatie, s-a dus in munti si nu s-a lasat pana nu a gasit niste oase. Cu care s-a intors in Palermo exact cand ciuma era pe sfarsite.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Credeti in puterea vindecatoare a moastelor?

Daca oamenii de stiinta demonstreaza lucruri precum cele de mai sus, nu sunteti tentati sa cautati alte explicatii pentru vindecarile miraculoase?

1. Nu.

2. Explicatia exista deja de mult : efectul placibo, autosugestia. Ambele demonstrate ca pot vindeca anumite conditii, spre deosebire de efectul vindecator al oaselor de om sau de capra in cazul de fata, care sunt niste fabulatii amuzante. rolleyes.gif E trist ca omul in 2012 are loc in creierul sau pentru astfel de concepte, si anume ca bucati din scheletul unui decedat il poate vindeca de boli. Doamne cata prostie umana perpetuata, nu-mi vine sa cred.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moastele, fiind oase incarnate si aflate in descompunere, contin multi microbi si bacterii, care in contact cu buzele evlaviosilor pot conduce la contaminarea organismului.

Evlaviosii nu ating cu buzele moastele, ci racla unde sunt depuse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evlaviosii nu ating cu buzele moastele, ci racla unde sunt depuse.

 

E ca si cum ar pupa un sicriu in care zace, de sute de ani, un corp in descompunere, chiar atat de mare diferenta nu-i.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evlaviosii nu ating cu buzele moastele, ci racla unde sunt depuse.

 

Dupa ce alte mii de evlaviosi atinsesera racla inaintea lor. Insalubritatea exista, oricat am incerca sa ascundem. Nu am fost niciodata de acord cu asta. La urma urmei, daca ne-ar arata un rahatel si ne-ar zice ca a fost al Sfantului Elefterie, ar trebui sa-l mirosim ca sa ne mearga bine in viata si sa fim feriti de boli? Totul are o limita pe lumea asta.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamne cata prostie umana perpetuata, nu-mi vine sa cred.

 

Pentru institutia religioasa este o afacere foarte profitabila, este mierea care atrage mustele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evlaviosii nu ating cu buzele moastele, ci racla unde sunt depuse.

Daca ar avea acces direct, unii evlaviosi nu numai ca ar pupa oasele in sine, dar le-ar si pisa sa le manance in cozonac. :o:

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru institutia religioasa este o afacere foarte profitabila, este mierea care atrage mustele.

 

Tot azi am citit ca in Evul Mediu, in perioade de criza, cum ar fi una in care bantuia ciuma, oamenii erau indemnati sa dea clerului roadele pamantului muncit de ei, ca sa scape de pacate si totodata de ciuma. Trebuie sa recunosti ca in zilele noastre Biserica oficiala este mult mai rafinata.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×