Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pentru cei care cred ca Dzeu este rau si foarte rau si foarte foarte foarte rau , sau cel mai rau dintre toti raii care exista in univers, vreau sa va vad.

Sa discutam despre Dzeu doar prin prisma basmelor Greuceanu, Aliodor Imparat si Harap-Alb.

Demonstrati ca Iisus nu e bun, daca puteti. E o provocare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:rabbi: :pope: Sa numaram mataniile si sa dam cu tamaie, presaram si putina sare, sa dispara toate personajele alea rele si sa ramana toate cele bune, adicatelea doar cele din Povestea Povestilor :o: de Ion Creanga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteligenta mutare . Un topic 100% religios la categoria bla bla bla. O zona in care credinciosii/religiosii "ortodocsi" ( in sensul de habotnici) nu prea bantuie.....Let's go !

 

Isus si valorile familiale

 

1.Mult utilizatul citat din Luca "Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care cred ca Dzeu este rau si foarte rau si foarte foarte foarte rau , sau cel mai rau dintre toti raii care exista in univers, vreau sa va vad.

Sa discutam despre Dzeu doar prin prisma basmelor Greuceanu, Aliodor Imparat si Harap-Alb.

Demonstrati ca Iisus nu e bun, daca puteti. E o provocare.

Nu putem include Capra cu trei iezi, Ivan Turbinca si Scufita rosie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu putem include Capra cu trei iezi, Ivan Turbinca si Scufita rosie ?

 

 

Nu, am inclus special doar basmele in care apare Imparatul Verde si Imparatul Rosu cu fiicele lor aferente. Ca sa aibe legatura cu crestinismul, intelegi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai lipseste dama de trefla si , mai ales, dama "de pica" :o:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu tare sunt curioasa ce explicatii dau fanaticii pentru pasajele astea; pt ca toti se sparg in metafore si niciunul nu da o explicatie logica. Sau macar plauzibila :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×