Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Destramarea iluziilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ii explicam cuiva despre lipsa liberului arbitru, si persoana respectiva mi-a raspuns in mod violent: "Incheiem discutia aici." De altfel, acest tip de comportament se poate observa si aici pe forum.

 

Framantarea mea pe ziua de azi este: De ce reactioneaza oamenii violent cand le distrugi iluziile lor de centre ale Universului ?

 

Asta e, nu suntem cu nimic speciali, asta e, nici macar nu avem vointa proprie, suntem condusi la nivelul cel mai de baza de legile fizicii, care la nivele superioare ne constrang in moduri mai specializate: genetic, social, etc. Si ce daca ? Chiar stiind lucrurile astea, tot le putem ignora si functiona ca si cum suntem liberi. Dar majoritatea oamenilor nici nu vor sa auda asa ceva. De ce se tem atat de mult de adevar ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce se tem atat de mult de adevar ?

Poate pentru ca nu este un adevar absolut. Tot ceea ce ai mentionat mai sus are un procent in predispunere pentru un anumit comportament. Dincolo de aceste predispozitii, putem totusi alege daca ne impotrivim sau ne lasam dusi de val. Tu ai ales sa deschizi topicul acesta, dar puteai la fel de bine sa n-o faci. Nu te constrange nicio lege a fizicii intre aceste doua alegeri contrare.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Predispozitie, predispozitie, dar odata ce a devenit dispozitie in toata regula, nu mai scapi de ea, esti sub controlul ei. Ne place sau nu, oricat ne-am impotrivi noi, in mare parte e degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai ales sa deschizi topicul acesta, dar puteai la fel de bine sa n-o faci. Nu te constrange nicio lege a fizicii intre aceste doua alegeri contrare.

Ba nu. Nu as fi putut altfel. Dovada: acest topic exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca reactioneaza violent pentru ca isi apara adevarul lor nicidecum perntru ca tu le-ai distruge iluziile, ...e doar o iluzie ca ceea ce spui tu este adevar...teama lor e doar iluzie..topicul asta e iluzie...ce inseamna iluzie?..iluzie, iluzie, iluzie.....si-a pierdut sensul.. :blink:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Usor va mai e sa criticati. Ma intreb ce ati mai fi spus despre liberul arbitru daca ati fi fost autisti, bolnavi psihici, balbaiti, etc.

Bolnavi psihic!

Nu toata lumea e ceea ce ai enumerat mai sus. De aceea am spus ca nu e un adevar absolut. Un bolnav psihic netratabil nu poate alege daca sa fie bolnav sau sanatos, dar poate alege in privinta altor lucruri, la fel si un balbait, nu poate alege daca sa se balbaie sau nu, dar are de ales daca sa taca sau sa se balbaie.

Pe tine am inteles ce te doare si liberul meu arbitru imi spune sa pun punct (oricat chef as avea acum de contre) fiindca e o discutie care nu are sens.

Numai bine!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Destramarea iluziilor

 

iluziile se destrama pentru ca ele sunt de fapt dorinte ale noastre si difera de realitate; ne place sa ne iluzionam uneori, sa imbracam mediul din jurul nostru in imaginea pe care o avem noi despre el pentru ca asta ne impulsioneaza iar daca se intampla sa vedem ca de fapt nu este asa atunci spunem ca ni s-au destramat iluziile, chiar si aceasta destramare este relativa pentru ca daca iluziile nu sunt reale cum ar putea ele sa se destrame !!??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×