Jump to content
Forum Roportal
mihaela...

Adoptia in cuplurile de homosexuali.

Rate this topic

Recommended Posts

Avand in vedere ca s-a inceput discutia pe alt topic, m-am gandit ca ar prezenta interes.

So, ce parere aveti? Sunteti de acord? Sunteti impotriva? Argumentati.

Edited by micalutza

Ideea in sine, mie imi da un gust amar.......

Nu sunt impotriva dar la femei e altfel decat la barbati........(.parerea mea) :huglove:

Banuiesc ca aici te referi si la cuplurile de lesbiene, nu numai de homosexuali. :)

Pai, nu as avea nimic impotriva. Atata timp cat copilul creste normal, adica este inconjurat de afectiune si de atentie, mie mi se pare OK si nimic nelalocul lui. :huglove:

decat un copil fara camin....e bun si caminul oferit de un cuplu de homosexuali, desi nu este cea mai stralucita idee; adica e greu sa ii explici copilului unele chestii....ce ii spui, ca are 2 tati? :huglove:

decat un copil fara camin....e bun si caminul oferit de un cuplu de homosexuali, desi nu este cea mai stralucita idee; adica e greu sa ii explici copilului unele chestii....ce ii spui, ca are 2 tati? :huglove:

Perfect de acord...sau la scoala...cate glume aiurea pot face colegii pe tema asta :)

Perfect de acord...sau la scoala...cate glume aiurea pot face colegii pe tema asta :huglove:

sa speram ca se va schimba si asta. tine doar de mentalitate. adevarul e ca si un copil crescut de un cuplu de heterosexuali va trebui sa un moment dat sa inteleaga de ce exista cupluri in care ambii parteneri sunt de acelasi sex.

personal nu vad nimic rau in adoptii de genul asta. prea multi copii sunt nedoriti si neiubiti..

sa speram ca se va schimba si asta. tine doar de mentalitate. adevarul e ca si un copil crescut de un cuplu de heterosexuali va trebui sa un moment dat sa inteleaga de ce exista cupluri in care ambii parteneri sunt de acelasi sex.

personal nu vad nimic rau in adoptii de genul asta. prea multi copii sunt nedoriti si neiubiti..

O sa dureze mult sa ne obisnuim cu idea asta,mie mi se pare ciudat sa vad 2 guy sarutandu-se in public.Adevarul e ca nici nu cunosc astfel de cupluri.Nu am nimic cu ei,dar nu mi se pare decent sa faca aceste lucruri in public.

Este o idee proprie nu vreau sa ofensez pe nimeni.

Decat sa stea copiii pe strazi mai bine sunt luati de crescut,perfect de acord,dar societatea noastra accepta greu asta :huglove:

Copiii fac "misto" de cineva si daca acela poarta ochelari. Sau daca nu are ambii parinti. Asa sunt ei.

Dar avand in vedere ca in tara noastra adoptiile, in general, sunt de domeniul "fantasmagoricului", o discutie despre adoptiile in cuplurile de homosexuali nu prea isi are rostul.

Sincer, nu pot avea o parere in ceea ce priveste avantajele sau dezavantajele unei astfel de adoptii. Dar inclin totusi spre "dezavantaje".

Nu ma prea incanta ideea.Acel copil va fi influentat prin comportamentul parintilor si`i va fi afectata orientarea sexuala.Va fi privit in mod ciudat din cauza ca este diferit de ceilalti copii ai caror parinti sunt de sexe diferite.Sincer nu mi se pare o solutie buna pt un copil chiar daca practic nu i`ar lipsi nimic de ordin material,psihicul lui va fi dezechilibrat din cauza mentalitatilor oamenilor si a prejudecatilor.