Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Gandeste ca un barbat !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A aparut o carte scrisa de actorul-comediant Steve Harvey, intitulata Act Like a Lady, Think Like a Man (Comporta-te ca o doamna, gandeste ca un barbat), nuvela care vrea sa dea doamnelor si domnisoarelor multe sfaturi utile spre inima, respectul, loialitatea si devotiunea unui barbat sau cu alte cuvinte cum sa-l aduci si sa-l mentii acolo unde vrei sa-l ai...proslavindu-te pe tine. :lol:

In aceasta carte, autorul spune ca pune lumina asupra ceea ce gandesc si cum gandesc barbatii intradevar despre iubire, relatii, intimitate si angajament. Ideea generala ar fi ca femeile sa intoarca mai spre minim volumul la butonul emotii si sa dea mai tare butonul rezonabilitate, judecata la rece, logica.

Atunci vor ajunge aproape pe aceiasi lungime de unda cu barbatul din viata lor si acesta nu va mai fi "frecat la melodie" cu tot felul de plangeri femeiesti de genul: trebuie sa vorbim, nu ma apreciezi, nu-mi acorzi destul timp, nu-ti pasa de emotiile mele, nu ma intelegi, nu ma asculti, nu ma iubesti, etc....plangeri nu intotdeauna justificate dar care fac parte din repertoriul femeiesc regardless.

:o:

Nu am citit cartea inca, in baza careia va aparea si o comedie intitulata Think like a man, dar se spune ca in continutul ei, femeile vor putea afla ce sa nu spuna, ce sa spuna, ce sa faca sau sa nu faca, cum sa fie in jurul unui barbat, incat acesta sa nu se simta inundat din toate partile de estrogen, sa dea ochii peste cap si sa dea bir cu fugitii. Carte nu sugereaza ca femeile sa-si piarda feminitatea ci sa faca un exercitiu de gandire adoptand o tenta masculina in modul de a vedea si interpreta lucrurile. Cica asa viata de cuplu ar fi mult mai usoara.

Ce parere aveti ? Idei ?

Barbatii de pe forum, ce sugestii aveti pentru doamne si domnisoare in general ? :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io-s de acord.

Partea proasta e ca "strategia" se intoarce impotriva ta, daca vrei sa scapi de el, nu mai poti, incepe el sa se poarte ca o femeie.

Cum s-o dai s-o nimeresti.

 

Totusi, un astfel de "antrenament" desensibilizeaza o femeie, cred eu. In timp, tot exersand, devine mod de-a fi, incepe sa faca parte din cine esti.

Editat de Amarena
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm.. deci viata in cuplu ar fi mai usoara daca femeile ar gandi ca barbatii. Dar de ce sa nu gandeasca barbatii ca femeile, ca sa mearga treaba ca unsa in cuplu? Oare pentru ca nu pot? :lol:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm.. deci viata in cuplu ar fi mai usoara daca femeile ar gandi ca barbatii. Dar de ce sa nu gandeasca barbatii ca femeile, ca sa mearga treaba ca unsa in cuplu? Oare pentru ca nu pot? :lol:

Pai tocmai asta pare a fi buba si pointul in general in dezbateri din astea gen men vs. women, ca femeile gandesc si actioneaza de multe ori foarte emotional, hormonal, nu rezonabil, cool, logic sau cu capul si de aici iau nastere multe tensiuni, scandaluri, neintelegeri care altfel ar fi usor evitate. Daca si barbatul ar gandi asa, atunci de multe ori ar iesi o varza cumplita.

 

De exemplu putini barbati sunt de genul alora dependenti emotional sau extrem de needy cu alte cuvinte (sa nu confundam needy cu posesiv) si putini barbati practica sportul acela faimos practicat de sexul feminin, numit nagging sau pe romaneste "frecat la icre, tocat nervii, facut capul patrat despre ceva". :lol: Ei astea cica sunt chestii care babatii pur si simplu le detesta in femei. Cred ca inafara de "calitatea" de a fi usuratica (aka slut), astea doua sunt chestiile pe care barbatii le urasc cel mai mult la o femeie.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

femeile vor putea afla ce sa nu spuna, ce sa spuna, ce sa faca sau sa nu faca, cum sa fie in jurul unui barbat, incat acesta sa nu se simta inundat din toate partile de estrogen, sa dea ochii peste cap si sa dea bir cu fugitii.

Mie chestia asta mi se pare tare idioata. In viziunea mea, femeia ar trebui sa se poarte firesc, sa faca ce simte, cand simte, cum simte. Sa fie ea insasi, sa se manifeste in toata splendoarea ei de femeie, nu sa se trezeasca dimineata facand strategii menite sa-l "incapcaneze" pe mascul. :lol: Eu nu-s de acord ca femeia sa stea pe varfuri, doar ca domnul sa n-o ia la goana de atata estrogen. Din partea mea sa fuga si sa se opreasca cand l-oi fluiera eu.. :rot:

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea sa fuga si sa se opreasca cand l-oi fluiera eu.. :rot:

Ei vezi, deja ai inceput sa gandesti ca un barbat. Bravo. :rot:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta pare a fi buba si pointul in general in dezbateri din astea gen men vs. women, ca femeile gandesc si actioneaza de multe ori foarte emotional, hormonal, nu rezonabil, cool, logic sau cu capul si de aici iau nastere multe tensiuni, scandaluri, neintelegeri care altfel ar fi usor evitate. Daca si barbatul ar gasi asa, atunci de multe ori ar iesi o varza cumplita.

Sa pui femeia sa nu mai functioneze asa, e ca si cand i-ai pune pe barbati sa nu se mai pipi din picioare, ca sa nu mai stropeasca colacul. :lol: Un fel de anus contra naturii. :lol:

 

Ei vezi, deja ai inceput sa gandesti ca un barbat. Bravo. :rot:

Si am citit numai titlul. Daramite dupa ce citesc cartea! :rot:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in mai mult de 15 ani de casnicie am constatat ca de foarte multe ori mi-a prins bine sa o las mai usurel cu tipica atitudine feminina in ceea ce priveste unele lucruri, si sa adopt o perspectiva mai masculina in gandire. Astfel am evitat multe conflicte care ar fi fost de nimic, inutile. Acum daca sotul meu ar fi gandit si reactionat ca o femeie in acele momente, ne-am fi paruit amandoi ca chiorii, sau nu ne-am mai fi bagat in seama cu saptamanile, asa scandaluri ar fi iesit. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in mai mult de 15 ani de casnicie am constatat ca de foarte multe ori mi-a prins bine sa o las mai usurel cu tipica atitudine feminina in ceea ce priveste unele lucruri, si sa adopt o perspectiva mai masculina in gandire. Astfel am evitat multe conflicte care ar fi fost de nimic, inutile.

O astfel de atitudine eu o atribui istetimii feminine, diplomatiei, experientei, intelepciunii dobandite . Nu o atribui unei gandiri de tip masculin. Acum tu stii mai bine la tine ce crezi ca e. Important e rezultatul pozitiv pe care l-ai obtinut cu aceasta atitudine. :cheer:

 

Sa incerci sa gandesti ca un barbat intr-o relatie si sa actionezi ca atare, necesita efort si atentie focusata permanent pe treaba asta. Si cred eu ca acumuleaza frustrari. In schimb ca femeie actionand, n-ai nevoie decat de un strop de feeling, sa stii cand sa te opresti din recital.Parerea mea. :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa stii cand sa te opresti din recital.

Imi place fraza. Haioasa.

Chiar sa stii ca uneori parca suntem pe scena tinand monologuri, pe cand cumatru motzaie in fotoliu cam de pe la jumatea recitalului. :rot:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×