Sari la conținut
Forum Roportal
SadEyes09

Relatia de cuplu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma numesc S,am 24 de ani, prietenul meu are 25 de ani si il cheama L.Ne-am cunoscut anul trecut (in 2011) pe un site de socializare.

El era f indecis daca sa ne intalnim in realitate(desi suntem din acelasi oras) asa ca timp de 6 luni doar vorbeam pe mess(imi dedica melodii romantice) si f rar la telefon, imi zicea ca inca nu e pregatit sa ma intalneasca in realitate, uneori se razgandea, stabilea locul si ziua intalnirii apoi anula totul cu o ora doua inainte.Mi-a dat odata noaptea un mesaj si mi-a zis ca mai bine sa nu ne vedem ca si fosta lui prietena zicea ca nu se merita, si ca pe ea a facut-o sa sufere.

Timpul trecea si simteam ca-mi pierd speranta de a-l intalni vreodata.

El imi dadea mesaje poetice si-mi zicea ca ma iubeste.

Imi zicea ca lucreaza si ziua doarme cand vine de la munca deci nu are cum deocamdata.

Dupa cele 6 luni s-a hotarat intr-un final sa ne cunoastem, pentru ca avea concediu cateva zile si deci avea timp liber.L-am intalnit si spre surprinderea mea m-a luat de mana din prima clipa in care m-a vazut m-a imbratisat si m-a invitat la restaurant.Dar la restaurant nu se uita deloc la mine, vorbea cu mine ma asculta, i-am propus sa ne plimbam dupa aceasta intalnire, a fost de acord dar apoi s-a razgandit si mi-a zis sa mergem acasa ca nu mai poate sa mai stea.

Ne-am vazut si urmatoarele 3 zile, era f prietenos, dragastos, curtenitor, ma pupa in public, ma invita in oras.Era superb.Apoi a inceput munca, ne vedeam f rar (la 1 saptamana jumate, 2 saptamani ) imi spunea ca lucreaza mult, lucra in 2 ture, si ca era obosit ca sa ne mai vedem asa des. Cu adevarat lucreaza cam 45 de ore pe saptamana.

Apoi am fost si o seara am dormit la el, mi-a prezentat si parintii. Si dupa vreo 3 saptamani a plecat in interes de servici in alta localitate, unde urma sa aiba cazare si mancare gratuita.I-am propus sa merg si eu cu el, a fost de acord, dar dupa ce a ajuns acolo s-a razgandit, desi vorbea la 2-3 zile cu mine la telefon nu m-a chemat.

A venit acasa, era din nou distant, nu ma suna, eu il sunam intotdeauna.

In urmatoarea luna iar a plecat in interes de servici, a propus sa ma ia cu el, chiar stabilisem cum o sa mergem impreuna, imi lasase la mine si o bluza de trening si mp3playerul lui sa-l am.Cu o zi inainte sa plece m-a invitat in oras mi-a luat trandafiri, am iesit la restaurant, l-am intrebat daca ma ia cu el a zis ca da, m-a dus acasa dar mi-am dat seama ca mi-am uitat telefonul la restaurant.A zis sa ma duc singura daca nu ma deranjeaza, ca el trebuie sa plece sa se pregateasca, dar inainte de asta sa-i dau bluza de trening si mp3 playerul sa le aiba la el.

A doua zi a plecat in interes de servici pt 2 saptamani, urma sa ma sune sa vin, eu am strans bani cat sa-mi platesc drumul si cazarea(ca sa nu-l deranjez pe el) dar el mi-a dat doar un mesaj in care a zis ca a fost mutat de la hotel la un coleg de munca acolo si ca nu mai pot veni, apoi timp de 2 saptamani nu m-a sunat si nu mi-a raspuns deloc la telefon.

Am reusit sa iau legatura cu o ruda care mi-a zis ca e plecat acolo dar nici ea nu da de el si ca si ea stia ca el ma va lua cu el.

Intr-un final am reusit sa vorbesc cu el, a venit acasa, ne-am revazut, s-a purtat iar frumos apoi iar era distant, desi doar eu ii ziceam sa ne vedem si eu initiam conversatia si telefoanele.

De Craciun m-a lasat sa vin sa petrecem doar o zi impreuna,apoi a zis ca are treaba, pleaca la tara la rude si ca oricum el nu suporta deloc sarbatorile, nici macar ziua lui de nastere si a disparut.

Ma simteam f trista si indurerata, eram nelinistita, de fiecare data cand il intalneam ma temeam ca aceea va fi ultima data in care il voi revedea.

De Revelion a zis ca va fi plecat si nu a dorit sa vorbim a zis ca eu il distantez de mine prin posesivitatea mea(il sunam f des si il rugam sa ne vedem) iar in 2012 dupa cateva zile a zis sa ne despartim, pt ca eu merit pe cineva sa fie mereu alaturi de mine(asa a zis el).Eu i-am propus sa nu se grabeasca, sa ne ofere o sansa, sa luam o pauza de cateva saptamani si abia apoi sa vedem ce va fi.

Am stabilit ca dupa 3 saptamani imi va da raspunsul. M-am chinuit sa nu-l sun in acest timp iar dupa cele 3 saptamani l-am sunat si nu mi-a raspuns.

Apoi trecuse o luna de la despartirea noastra si mi-a trimis pe mail 2 melodii dedicatii si atat.L-am sunat a doua zi imediat, mi-a zis ca e indecis, chiar nu stie ce sa faca, dar ne-am intalnit in ziua aceea, eu am propus sa ne vedem, mi-a zis sa ma iubeste si ca vrea sa fim impreuna.

Am vrut sa ma conving, sufeream , plangeam, mi-era teama sa nu-l pierd din nou.L-am intrebat daca e convis de ceea ce zice.

Mi-a zis ca da.

Apoi imi zicea ca daca eu vin la el in vizita el trebuie sa se comporte f frumos cu mine sa-mi ofere mancare, sa ma rasfete, nu ma chema la el decat cand imi pregatea "de toate".

Familia lui e minunata si ma respecta chiar se bucura mama lui sa ne vada din nou impreuna.

Apoi lucrurile mergeau mai bine, tot asa era totul imprevizibil, ne vedem cand putea el daca si cand avea liber si ma anunta cu o ora doua inainte sa ne vedem daca eu pot.

Dar totusi, desi il sun des, mereu imi raspunde la telefon.

El era pasionat de jocuri pe calculator si de fotbal, ii placea chiar si sa parieze pe meciuri.L-am intrebat cat pariaza si mi-a zis ca putin, chiar am mers cu el o data cand ma ducea in statie sa cumpere bilet.

Dar in timp, pt ca veneam in weekend 1 zi doua la el, am ajuns sa vad o conversatie cu un prieten in care acela-i povestea ca a pierdut 4 milioane pariu pe un meci.La care si el ii zice ca si el vreo 3,5 milioane.

Am inlemnit.Apoi am inceput sa observ un lucru care inainte nici nu mi se parea important.Mereu avea deschis pe laptop un site de pariuri sportive la care se uita f des chiar si cu mine de fata.

Il suna des prieteni cu care discuta de meciuri si care-l intreaba cum lucreaza si cum e liber, merge la meciuri unde joaca fotbal pe teren inchiriat. Acum e total schimbat, nu ma mai scoate deloc nicaieri in oras, ma cheama doar acasa, daca ma duce in statie nu ma ia de mana, nu vrea sa facem poze impreuna, desi sarbatorile si zilele lui libere le petrecem impreuna, dar parca se poarta mai frumos cu mine: ma priveste mai mult in ochi(la inceputul prieteniei nici nu se uita la mine), e mai afectuos.

Inaintea mea a avut 3-4 relatii de scurta durata din cele ce-mi povesteste el si zice ca ce-l caracteriza era faptul ca era indiferent, nu le suna decat f.rar, nu facea el primul pas.

In rest el pentru mine e un mister, nu stiu ce simte pentru mine, nu stiu ce se va petrece cu aceste pariuri, cat de dependent este.

Pariaza chiar si cu mine in camera, online, iar o data am adus discutia despre asta, i-am spus pe un ton frumos si delicat, ca sa ma lamureasca cat pariaza (ca stiu ca nu am niciun drept sa-i cer explicatii) dar ca-l rog sa nu parieze sume mari.

Nu puteam sa-i impun sa nu parieze pentru ca l-as fi indepartat de mine.

El e o persoana f comoda, iese rar din casa, doar cand se vede cu prietenii aia si la fotbal, in rest non stop la laptop si doarme.

Va rog dati-m un sfat, AJUTATI-MA sa-mi salvez relatia.1. Simte ceva pentru mine?

2.Am vreo sansa intr-o relatie de lunga durata cu aceasta persoana?

3.Cum il pot ajuta sa se lase de pariuri?

4.Ce fel de caracter are: e romantic si timid sau...?

Multumesc anticipat![/b][/size]

Editat de SadEyes09
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, dar tu nu ai o relatie. In opinia mea, ce ai tu cu el e un talmes balmes schitofrenic din care nu se intelege absolut nimic. Azi vrea, maine nu, azi iese, poimaine nu dai de el cu saptamanile, ba e iubaret, ba e distant, ba stie ce vrea, ba nu stie, ba e obosit ca lucreaza, ba doarme non-stop si sta la pariuri pe laptop, samd. Dupa cate povestesti tu, omul ala e in toate directiile si in nici una.

eu una n-am inteles absolut nimic din toata legatura ast ce ai tu cu el. Ce vrea sa fie, ce nu vrea sa fie. Sfat ? Unul singur : nu-l mai suna asa des, nu te mai tine dupa el ca scaietele. Daca vezi ca nu reciprocheaza la apeluri, la invitatii, la propuneri, lasa-l in pace. Daca face el pasi spre tine, bine, daca nu, nu. Nu te mai strofoca atat sa fortezi chestia asta ceea ce tu o numesti relatie. In rest, habar n-am ce alte sfaturi sa-ti dau. huh.gif

 

Am ametit doar citind de cate ori si despre cate chestii se razgandeste baietzasul asta. stars.gif

 

PS: Am o presimtire ca intr-o buna zi cand el iar va fi distant, iar tu te vei stradui sa-i aduci zambetul pe buze, chipurile, si poate daca il intrebi "Ce ai dragule? Cum sa te fac voios, fericit ?" ...iti va cere bani. Pentru pariuri desigur. Sa-mi zici tu mie cutzu daca nu se va intampla asta.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu intreb la fel "care relatie?"

eu zic sa il lasi in pace! vezi-ti de viata ta!...spre binele tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tipul pare un badaran in toata regula, fara suparare.

Cred ca tu te-ai aprins foarte tare dupa el. Daca te detasezi putin de situatie, ar trebui sa vezi ca tipul nu-ti promite un viitor frumos. Eu cred ca esti, totusi, norocoasa. Era mai grav invers.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apoi a inceput munca, ne vedeam f rar (la 1 saptamana jumate, 2 saptamani ) imi spunea ca lucreaza mult, lucra in 2 ture, si ca era obosit ca sa ne mai vedem asa des. Cu adevarat lucreaza cam 45 de ore pe saptamana.

 

Asta e mult?! 45 de ore impartite la 5 zile lucratoare, inseamna 9 ore pe zi. Altii lucreaza cate 12 sau 16 ore pe zi. Sau 12 cu 24. Aia da, ar avea dreptul sa se planga.

 

Dar in timp, pt ca veneam in weekend 1 zi doua la el, am ajuns sa vad o conversatie cu un prieten in care acela-i povestea ca a pierdut 4 milioane pariu pe un meci.La care si el ii zice ca si el vreo 3,5 milioane.

 

Pariorii, de regula, cand vorbesc la modul asta, se refera la ceea ce AR FI castigat, nu la ce au investit.

 

1. Simte ceva pentru mine?

2.Am vreo sansa intr-o relatie de lunga durata cu aceasta persoana?

3.Cum il pot ajuta sa se lase de pariuri?

4.Ce fel de caracter are: e romantic si timid sau...?

Multumesc anticipat![/b][/size]

 

1. posibil, dar, in opinia mea, el iubeste pe altcineva. Eventual, pe una care il tine in sah, asa cum face el cu tine.

2. uuuhm, NU!

3. tu nu poti, nu il bate la cap, ca nu ai nici o autoritate in fata lui si mai mult il vei irita.

4. e posibil sa fie romantic. Dar nu cu tine. Idem si in cazul timiditatii. Eu cred ca esti doar manta de vreme rea, pana reuseste sa o cucereasca pe cealalta. Sau se impace cu ea. Da, stiu, fac scenarii, dar comportamentul asta il are numai un barbat insurat si/sau indragostit de alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai cuplat din disperare sau atractie prosteasca cu un ghertoi, suporta-l.

Si da, n-ai nicio relatie. Pune dreq mana si cauta exact opusul astuia, daca vrei relatie. Da' aia nu ti-ar conveni tie... Recomand Xanax.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' aia nu ti-ar conveni tie... Recomand Xanax.

 

 

Corect. Xanax nu pariaza, face poze in public si ar accepta sa se vada zilnic cu ea. :crazy:

 

 

@Ochisori tristi : lasa-l, iti pui prea multe intrebari si despici firul in prea multe ate ca sa mai poti avea o relatie cu el. Nu stiu cum e el, dar stiu ca tu esti tare greu de multumit. Asa ca asteapta pana il gasesti pe Mister Perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Greu cu pariurile sportive. Si eu am fost dependent de ele dar m-am lasat.

Intotdeauna va iesi pe minus.

Editat de Al Micu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×