Sari la conținut
Forum Roportal
Gabrielxxx

Olimpiada nationala la "Tehnologii" - Craiova, 2-5 aprilie 2012

Postări Recomandate

Buna tuturor.

Recent am avut placerea de a insoti un grup de elevi la Olimpiada de "Tehnologii", faza nationala,

organizata la Colegiul National Economic "Gheorghe Chitu" din Craiova.

Poate pentru ca a fost prima daca cand am luat contact cu atmosfera unui astfel de concurs, am

remarcat o serie de aspecte ce mi-au atras atentia in mod deosebit si pe care doresc sa le supun

atentiei tuturor celor interesati, asteptand si un feed-back de la ceilalti participanti si poate

chiar si de la organizatori. Gasiti detalierea acestor aspecte in atasament.

In speranta ca acest articol poate reprezenta o critica poate constructiva, nu ezitati sa confirmati

sau sa infirmati tot ce apare scris, eventual sa aduceti informatii noi legate de toate aspectele.

Nu imi asum responsabilitatea pentru informatiile provenite de la elevi care s-ar putea dovedi false ulterior.

 

Astept comentarii...

Fata nevazuta a organizarii Olimpiadei nationale de Tehnologii.doc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Intamplator sau nu, lucrez in invatamant. Si cunosc si liceul in care ati fost.

Nu stiu ce vechime ai, presupun ca mica, avand in vedere "socul" pe care il traiesti, insa astfel de lucruri au intrat in cotidianul nostru. Legile, mereu schimbate in fiecare an si venite ca pe banda rulanta de la Minister, au creat un haos de nedescris.

Ar trebui sa stii ca nu mai importa activitatea pedagogica, ci hartiile, un dosar personal cat mai bine alcatuit, care nu reflecta in mod necesar persoana care l-a intocmit.

Si vor veni lucruri mai rele. Ne vor judeca si evalua parintii impreuna cu odraslele lor. Finantarea per elev dilueaza mult obiectivitatea unui cadru didactic.

Cu riscul de a ma fi abatut de la subiectul tau, concluzionez ca nu ma mira.

Editat de Lucast
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am exprimat o opinie strict personala.

O traduc.

Este vorba de un sistem atat de tampit, in care, oricat de bun, dedicat, motivat ai fi ca profesor, devii defectuos.

Asta apropo de organizarea proasta, deconturile facute in doi peri ( deoarece atunci cand vor sa taie, legea este iarasi de partea lor), profesorii neimplicati in eveniment, etc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma prezint a fi una dintre participantele la olimpiada nationala....tot ce sa putut intampla in aceste 4 zile pot spune ca pentru mine au fost un nou sut un fund dar un pas inainte.....sa trec direct la subiect vreau doar sa spun ca tot ce este scris in articol este real , dar in acelasi timp si rusinos pentru cei de acolo.Este inadmisibil sa fi cazat intr-o camera in care: 1.prinzi un purec pe pat ....alergi pe scari la profesoara ta si il arati(de teama ca daca ai spune doar nu ai fi crezut) 2.stai si te miri oare de ce se aude totul de afara..in fine..dai vina pe termopanele de slaba calitate...se face seara....se face frig....se face dimineata....te trezesti congelat ...si ce sa vezi...uitandu-te in sus la imensul geam care presupui a fi inchis...hopa...el defapt este rupt...super..ceri sa ti se schimbe camera...ti se spune asa:vai..dar azi chiar nu cred ca putem sa va dam alta camera ca nu sunt aranjate si spui in gandul tau...dar asta e aranjata???!:)).....3.mergi spre baie cu gandul ca te vei relaxa si tu macar 5 minute sub dushul fierbinte....mergi dai drumu la apa...iti aranjezi lucrurile....si cand incerci sa te apropi:Surprize surprize apa rece.....injuri....te speli in acelasi ritm de injuraturi cu tensiunea la maxim...te imbraci te duci in camera si te pui in pat gandindu-te ca iti va fi mai cald si iti vei reveni...sau nu.!...4.in timpul examenului practic...se trezeste una sa cheme pe presedinta de comisie deoarece ei nu i se pare coerent un subiect(pentru ca ea nu il stia).....si vine doamna presedinte si i explica in soapta la fetitza...exemplabil gest.....! 5.stau linitita in curtea internatului vorbesc la telefon si vad ca vine un caine spre mine foarte suparat latrand...stand jos ma gandeam..acum ce sa fac?ma ridic sau nu?nu m-am ridicat si a plecat...dar daca ma ridicat oare ce se putea intampla?poate credea ca ma ridic la el si apoi el riposta nu?..excelent!....6.mancare ca la caini....te pui la masa....astepti...astepti..astepti...vine iti aduce felul 1....termini...astepti astepti astepti astepti ...vine felul 2....astepti astepti astepti astepti astepti ..vine desertul....si uite asa s-au dus 2 ore!;)........7.la ora 12 se termina proba practica....la care cel putin la turism XII sau scris in medie cate 6-7 pagini....in jurul orei 18-19 se afiseaza rezultatele...cum va explicati aceasta performanta de a corecta 144 de lucrari(daca nu ma insel) a cate 6 pagini fiecare(in medie) in 5 ore (daca scadem ora de la 12-13 la care sau pus la un loc olimpiadele si sau impartit responsabilitatile si de la 13-14 s-a luat masa) sa fim seriosi......nui nimeni tampit.....s-au dat note dupa forma si fond in orice caz...si dupa "aportul"care l-au adus anumiti elevi la "capitalul social" al profesorului respectiv...:)) .8.legea cea noua...elevi care nu au luat peste 5 la proba scrisa nu au voie la proba practica...e nasoooll fratee..daca x sau y sau z e foarte bun la practic(ceea ce e oricum tot scris...)de ce sa nu aiba sansa de a demonstra..... 9.DAM NUMA 3 MENTIUNI:))))sincer...am plans o gramada pe tema asta....stiind ca eu cu 80,5 nu iau nimic (normal era mentiunea 6)...iar cu 82 ia mentiunea 2,mentiunea 3(tot cu 82) si nimic(tot cu 82)...e super ok...ganditi-va cum sa putut simti fata aia care cu 82 nu a luat nimic si altele cu 82 au luat 2 mentiuni...?....JALNIIICC.....si cum nu ar fi de ajuns toata tigania asta.....vine o una care vorbeste imediat dupa PRESEDINTA COMISIEi(a doua la numar inaintea tuturor celorlalti membrii) si zice MULTUMESC ORGANIZATORILOR SI COMISIEI PENTRU CONDITIILE eXtraORDINARE OFERITE SI PENTRU CORECTITUDINE!!:))....si cu asta cred ca am spus tot ce era de spus !

 

......uitati-va la poza atasata si imaginati-va cum arata doar usa de la camera in care am stat......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacioasa, insa judecand dupa scrisul tau, imi este greu sa cred ca ai contribuit cu o lucrare la aceasta olimpiada. Cratima e straina, iar pluralul cu "i" si articolul hotarat proclitic cu "i" la masculin, plural, nu reprezinta acelasi lucru.

Poate ai postat putin grabita.

In alta ordine de idei, ce doriti sa obtineti cu acest topic? Vreti sa va referiti la invatamantul practicat in Oltenia sau in general?

Eu am discutat la modul general. Ati fost la Inspectorat? V-ati plans unui superior? Ati depus o reclamatie la Minister? Ati cerut o ancheta?

Cat importa camerele, notiunea este relativa. Ma apara lucrul cu oamenii si, in special, cu straini. Amenintau ca merg la CEDO cum vedeau o pata pe tavan.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ultimul post raspunde, mai subtil asa, la toate intrebarile si nemultumirile legate de vreo organizare in invatamantul romanesc. Avem participanti la olimpiade care nu stiu sa scrie, dar se plang de conditiile legate de cazare si alte tampenii. Probabil merg la olimpiada sa faca baie in jacuzzi, sa bea o sampanie, sa se intalneasca cu colegii si, daca se poate, n-ar strica nici o mica destrabalare. Acum, nu zic ca nu ar trebui sa aiba conditii cat mai bune, dar mesajul asta parca raspunde la toate intrebarile. Sper sa fie doar o gluma proasta.

 

LE: Ma refeream la mesajul elevei, evident.

Editat de Miercuri_
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca elevul de mai sus a scris mai putin corect dar eu deduc din acel tip de scris o mare cantitate de nervi exteriorizati la citirea articolului meu

 

Daca un cadru didactic (fie si temporar in slujba asta) gaseste astfel de circumstante atenuante pentru lacunele monstruoase la limba romana ale elevilor din ziua de azi ... eu sunt fara cuvinte.

Sa ne conduca astia care azi nu stiu sa scrie... da, ati spus un adevar foarte tragic.

 

P.S. Pentru ceilalti care, ca si mine, sunt socati ca astfel de elevi ajung olimpici.. aici e vorba de olimpiada la tehnologii.. nu stiu cat se tine cont de greselile de gramatica. (probabil ca si cei care-s la corectare au aceleasi nedumeriri legate de limba, asa ca ... nu-i problema)

 

Stiu c-am fost offtopic, dar sa vad un profesor ca ia apararea unei generatii de agramati cu argumentul nervilor... :blink:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×