Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Modificari la avort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incep prin rugamintea de a nu lipi topicul de altul despre avort, stiu ca exista vreo duzina deja, dar se pare ca aceste prevederi chiar s-ar putea indeplini.

Eu as dori parerea voastra despre initiativa doamnei Sulfina Barbu si a uni grup de domni.

http://www.jurnalul.ro/observator/avort-aviz-psiholog-609444.htm#

http://www.romanialibera.ro/stil-de-viata/familie/proiectul-legii-anti-avort-un-atentat-impotriva-femeilor-si-al-familiilor-260199.html

 

Eu una, am mai mentionat ca sunt pro - choice dar nu extremista, in acest moment i-as "arata cateva" doamnei. Odata ca educatia sexuala trebuie facuta in scoli,obligatoriu si as incepe de pe la clasa a 7-a.

Apoi pentru a creste natalitatea - se pare ca totusi au cetit si ei rezultatele ultimului referendum, unde numararam cu muuuult mai putin (vreo2,5 milioane parca)- si au decis ca prin a ingreuna accesul la avort rezolva problema, NU PRIN DEZVOLTAREA ECONOMICA.

1. Avizul si consultul ala psihologic costa. Unde mai pui ca nu ai cabinet psihologic in orice catun.

2. Cinci zile de asteptare costa.....in mod special daca vii de la tara la oras si trebuie sa te intorci....dublu drum,dublu alergatura. Nici sa numentionam ca mandatory waiting period asta ii de inspiratie US of A.....exact de ce ma temeam, exportul politicii.

3. Aia cu a baga pe gat consiliere cu precadere anti avort????

4. Avortul va costa mult mai mult.

 

Reuseste pdl sa ma convinga sa nu ii votez in nici un caz.

Amvrut doar sa semnalez ce ne pregateste PDL pentru a ne bloca femeilor accesul la avort.

 

Vedeti cum arata certificatul prin care ai luat la cunostiinta consilierea:

http://www.gandul.info/news/avortul-doar-cu-aviz-de-la-psiholog-pdl-promoveaza-o-lege-care-sa-rezolve-criza-demografica-a-romaniei-9488812

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Informarea e necesara, tragerea unui semnal de alarma gen "avortul nu e metoda de contraceptie", este ok.

 

Insa consilierea asta poate mai degraba sa-si aduca un aport negativ.

Parerea mea, femeile care nu au o problema cu intreruperea de sarcina si li se rupe, tot asa vor gindi si dupa 5 zile.

Cele care oricum se simt vinovate si n-ar fi vrut sa ajunga sa faca asta, le impingi si mai rau in depresie.

 

Femeia ar trebui sustinuta prin consiliere indiferent de optiunea ei, nu sa fie influentata, sau sa se simta judecata.

Sa inteleaga orice femeie la ce se expune prin avort, in primul rind din punct de vedere al sanatatii sale si al riscului de infertilitate, si mai ales cum sa evite repetarea acestei experiente.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare aiurea sa impui asa ceva in cazul in care doresti sa faci avort, dar in cazul in care vrei sa devii parinte, nu te intreaba nimeni daca esti sanatos la cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare aiurea sa impui asa ceva in cazul in care doresti sa faci avort, dar in cazul in care vrei sa devii parinte, nu te intreaba nimeni daca esti sanatos la cap.

 

Eu cred ca aia care doresc sa faca un copil ar trebui supusi unor teste pshihologice amanuntite .

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Stai linistita, nu va trece asa ceva, nu in vremurile noastre dominate de o politica globala a depopularii.

Nu ameninta nimeni ''banda de asamblare'', cum o numea un nene care profita la greu de pe urma industriei in SUA(sau mai bine zis dezasamblare).

 

In Spania e o legislatie asemanatoare, desi mi se pare ca semnatura psihiatrului e necesara pentru a face avort. Unicul rezultat e umplerea psihiatrilor de bani, pentru ca oricum semneaza formular dupa formular fara sa le pese. Cam asta e ''consilierea obligatorie'', obtinerea unei semnaturi.

 

Aici ar fi vorba de psihologi, va sa zica ar mai fi mai multe sanse sa fie umanitari si corecti.

Dar nu va trece asa ceva, nu cu jumatate (sau mai mult) din populatie spalata frumos pe materia gri de non-valorile din vest.

Scuza-mi directitudinea insa chiar azi dimineata am citit un material care mi-a intors stomacul pe dos, despre lipsa de umanitate si un utilitarism care te lasa fara cuvinte.

 

Vad cu cata indarjire sare lumea imediat de grija ca, probabil, cativa ar fi salvati de la avort si femeile ar fi informate cum trebuie.

Asa ceva ar fi intolerabil :roll:, spre deosebire de coruptia din aceasta industrie.

 

Am o veste proasta, sansele sunt putine spre deloc ca Planned Parenthood sa actioneze altfel in Romania decat in SUA sau in alte parti.

E naiva impresia ca in Romania nu ar avea loc comertul cu parti si organe la comanda.

Daca intereseaza pe cineva subiectul.

Desi nu cred nici macar atata lucru.

Sunt mult mai importante sloganele feministe decat realitatea.

 

Te-as mai intreba ceva, Kilkoana.

De ce anume crezi ca informarea e un lucru nociv?

De ce crezi ca o femeie ar trebui sa treaca prin asa ceva fara sa stie ce implica?

 

Dreptul femeii la informare nu exista?

Ca tot vorbesti despre educatia sexuala. Ce fel de educatie sexuala? Ca se presupune, prin intentia de a ocroti femeia de informatii concrete, ca educatia sexuala primita nu va include si date despre avort. Ca femeia trebuie sa stie in detaliu orice legat de viata sexuala numai asta nu.

 

Crezi ca atunci cand un pacient (bolnav de cancer sa zicem) vede imagini cu operatii similare celei prin care va trece, asta il va opri sa faca operatia, daca e cu adevrat un lucru normal, pozitiv, necesar?

 

Asta nu reusesc sa inteleg.

 

 

 

Eu cred ca aia care doresc sa faca un copil ar trebui supusi unor teste pshihologice amanuntite .

 

Asta s-a facut in cadrul campaniilor de sterilizare din Germania nazista, din SUA si din Suedia in secolul trecut.

Analize pe baza de rasa, conditie sociala, educatie etc.

Cum procedurile nu erau atat de avansate la vremea aia, unora le-au scos uterul direct.

Unele aveau 11,12,13 ani.

 

Vine al 4-lea Reich, n-aveti grija, numai ca acum se duc de bunavoie sa le fie exterminati copiii si sa fie sterilizate.

Nu copilele; femeile tinere obsedate de asa-zisul statut de parazit al omului pe planeta.

Vor veni o gramada de lucruri. Curand.

 

Daca anumite persoane ar trebui sa treaca un test psihologic inainte sa isi exercite functiile biologice, lasate de natura, putem merge foarte departe cu asta.

Editat de Finnian
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Odata ca educatia sexuala trebuie facuta in scoli,obligatoriu si as incepe de pe la clasa a 7-a.

 

Asta nu educa scoala ci familia. Confundati rolurile! Mai lasati copiii in pace, vedeti-va de treburile voastre. Educati-i pe parinti! Si nu nu oricum, ci prin ilegalizarea avorturilor cu sanctiuni serioase pentru nerespectare!

 

Sa-mi fi zis mie in clasa a 7-a despre toate astea ... as fi ramas cu traume. Imi stricai toata inocenta!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o chestie. Am observat de ceva vreme ca, dupa tendinta globala de condamnare a maternitatii (si nu exagerez prin termenul ''condamnare'' aka ''suntem prea multi'') fetele tinere care aleg sa dea nastere in loc sa avorteze sunt criticate pentru asta.

 

Pe vremea cand urmaream Antena3 (un post TV modelat perfect dupa cele de renume din SUA) am vazut un reportaj despre mamele adolescente. Evident ca situatia nu e ideala si ca cineva poate avea opinii critice la adresa iresponsabilitatii de a face sex neprotejat. Prezentarea insa mi-a lasat un gust amar - imagini frumoase cu mama si copilul jucandu-se in parc erau comentate pe un ton sobru, ca si cand s-ar fi vorbit de un accident de tren, apoi prezentatoarea dadea din cap a regret, intrebandu-se care sunt cauzele unui asemenea fenomen. Orice opinie ar avea cineva despre fenomenul asta in general, mi se pare complet anapoda sa discuti acele imagini vesele ca si cand copilul nu ar fi trebuit sa existe, ca si cand ar fi fost o consecinta negativa a unui incident. Si am inceput sa ma intreb - oare ce mesaj ascuns lanseaza tanti asta? Ca nu ar fi trebuit sa faca sex, sau ca nu ar fi trebuit sa-l nasca?

 

Ce mai pui ca dupa toata analiza moralizatoare am inchis fereastra cu clipul, si, revenind pe home page, am gasit o gramada de tinerele dezbracate facand reclama revistelor de scandal. Ca orice alt post TV, Antena3 promoveaza la greu pipitele si musteste de imagini sexuale explicite. Dupa care auzi o tanti din asta intrebandu-se cum au ajuns acele fete sa faca sex atat de devreme si oare ce e in neregula cu atitudinea generatiei lor fata de sexualitate; de unde atata interes :doh: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....ilegalizarea avorturilor cu sanctiuni serioase pentru nerespectare!

 

 

Da,pai oricum s-ar tinde spre asta. Eu as mai arunca in tocanita si interzicerea contraceptiei si rezulta perioada comunista sub obalduirea lui Ceausescu. Criza demografica nu s-a rezolvat catusi de putin prin legea stricta. Criza demografica se rezolva prin masuri economice.

Femeile au avut de suferit din cauza acestei politici.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca psihologii astia o sa-si faca treaba ca si aia ce dau permis de arma, e in regula.

Toate or sa mearga ok in tara asta.

 

 

Sa-mi fi zis mie in clasa a 7-a despre toate astea ... as fi ramas cu traume. Imi stricai toata inocenta!

 

pe vremea aia poate, acuma nu.

ai vazut cite fete de 13-14 ani se trezesc insarcinate si habar n-au ??

 

cred ca nu e devreme in cla VII , sa li se vorbeasca despre riscurile inceperii vietii sexuale prea devreme, riscurile unei sarcini nedorite, ale avortului, despre contraceptie ,nu doar despre menstruatie si chiul la ora de sport.

 

asta nu inseamna ca parintii sunt scutiti, dar daca ti se spune din mai multe parti, poate bagi ceva la cap.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×