Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

De unde vine religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-a dat un prieten poza urmatoare:

 

http://imgur.com/m1guT

 

si m-am gandit sa deschid acest topic sa va explic de unde va vine credinta. E foarte simplu. Dupa cum usor puteti observa din imagine, cele 2 situatii sunt identice. Deci si daca n-ar fi inventat nimeni notiunea de Dumnezeu (lucru imposibil, fireste, dar sa presupunem ca nu ar fi fost inventata), oamenii tot ar fi fost superstitiosi. Cand eram eu mic si plin de instincte primordiale, paseam pe strada doar pe pietrele colorate, altfel as fi murit. :crazy: Habar nu aveam eu atunci de Dumnezeu si alte superstitii oficiale. Dar aveam in mine tendinta asta. Si probabil toti ati facut chestii similare cand erati mici. Pur si simplu asa suntem facuti.

 

Eiii bine... timpul trece si incepi sa mai afli una alta. Incepi sa descoperi cum exista niste legi ale naturii dupa care lucrurile functioneaza, si atunci iti dai seama ca poti sa calci si pe pietrele albe, fara sa mori. Unii dintre noi (din pacate majoritatea in acest an 2012), inca nu si-au elucidat care e faza cu lumea. Ei inca traiesc in lumea magica a copilariei, in care lucrurile nu merg dupa anumite legi, ci functioneaza in mod misterios. :eek: Iar cum functionarea lor e misterioasa, oricand poti muri daca nu calci pe pietrele colorate. :eek:

 

Ma rog... poate superstitiile astea primordiale dispar la toti, dar sunt inlocuite de religie, la urma urmei fiind aceeasi chestie.

 

Acusi ca v-am explicat care e faza cu credinta voastra, ma bucur ca v-am scapat de acest defect scris in ADN-ul nostru. Nu-i nevoie sa imi multumiti. Ma bucur ca sunteti liberi. :)

Editat de Def2010.ro
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu, altruistule, m-ai dat gata!

 

Ideea topicul care e? Sa iti multumim ca ne-ai eliberat? :lol:

 

Esti tare! Made my evening, man! :good:

:rot:

Editat de Miss_Nobody
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei inca traiesc in lumea magica a copilariei, in care lucrurile nu merg dupa anumite legi, ci functioneaza in mod misterios.

Misterul persistă şi pentru oamenii mari. Şi când spun "oamenii mari" mă refer la cei mai mari gânditori ai lumii care nu ştiu de ce în lumea naturală a particulelor elementare există superpoziţia (două particule sunt în acelaşi timp în acelaşi spaţiu) şi nonlocaţia (aceeaşi particulă e prezentă în două locuri simultan).

 

 

 

Ma bucur ca sunteti liberi.

"Veţi cunoaşte adevărul, şi adevărul vă va face liberi", nu aşa e scris ? :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acusi ca v-am explicat care e faza cu credinta voastra, ma bucur ca v-am scapat de acest defect scris in ADN-ul nostru. Nu-i nevoie sa imi multumiti. Ma bucur ca sunteti liberi. :)

 

:rot:

Pentru desavarsitul tau efort si aparent succes.

 

article_Confucius1748.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am vazut imaginile, sunt amuzante intr-adevar. Dar protagonistul, in ambele cazuri isi bazeaza rationamentul pe sentimentul de teama. Tu crezi ca religia la modul general provine din sentimentul de teama? Daca toti oamenii are gandi ca in exemplele date se tine, ar iesi din casa cu cascheta in cap , just in case, ca poate le pica o caramida pe teasta, sau imbracati cu palton,indiferent de vreme, just in case, ca poate vine era glaciara cat stau ei afara, sau tot asa, ca povestea cu drobul de sare a lui Creanga.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×