Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Donarea corpului pentru transplant de organe...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa instalarea mortii cerebrale, acceptul ca organele sa-ti fie prelevate si folosite

pentru a salva oameni in suferinta, este un act de mare noblete spirituala sau un

aspect interzis de biserica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa instalarea mortii cerebrale, acceptul ca organele sa-ti fie prelevate si folosite

pentru a salva oameni in suferinta, este un act de mare noblete spirituala sau un

aspect interzis de biserica?

Vindecarea si tratamentele medicale tin de viata omului. Biblia le accepta. Iisus a fost si un 'vraci'! A vindecat si a tratat atat sufletul cat si trupul. Deci e voie. Ca a folosit alte metode, asta e altceva. Cati am atins puterea asta de a vindeca prin credinta? Asa ca apelam la medicamente, alte remedii, chiar transplant. In fond, biblia incepe cu o astfel de operatie: Dumnezeu a scos o 'coasta' lui Adam pentru a o face pe Eva. Deci iata ca putem sa luam de la unii pentru a-i 'face' sau reface pe altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vindecarea si tratamentele medicale tin de viata omului. Biblia le accepta.

 

 

 

Nu vreau sa te contrazic dar se pare ca biserica, (cel putin in romania), este de cu totul alta parere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa te contrazic dar se pare ca biserica, (cel putin in romania), este de cu totul alta parere.

 

Am vazut aseara un comunicat dat de Papa care permitea fertilizarea in vitro si implantarea embrionilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa te contrazic dar se pare ca biserica, (cel putin in romania), este de cu totul alta parere.

Biserica nu e Dumnezeu. Biserica e o institutie administrativ-economica ce ofera servicii religioase. Nici Biblia nu e Dumnezeu. Biblia e viziunea unor oameni primitivi despre anumite fenomene din jurul lor. Toate acestea - biserica si biblia - nu reglementeaza existenta divina, ci relatiile sociale umane vazute - tot de oameni - prin prisma divinului. Acum vei veni sa spui ca in biblie e plin de precizari de genul 'Iisus/Dunmezeu a zis', sau 'Eu (Iisus) va spun' etc, dar sa nu uitam ca omul a scris. A mai lasat cate ceva nescris, a mai eliminat cate ceva, a mai adaugat cate ceva, in functie de interesele asupritorilor.

Deci, nu ma intereseaza politica niciunei biserici, atata timp cat exista Dumnezeul care ne calauzeste pe fiecare in parte. Cui te inchini, bisericii sau lui Dumnezeu?

 

Am vazut aseara un comunicat dat de Papa care permitea fertilizarea in vitro si implantarea embrionilor.

Bine precizat: un comentariu de la papa nu de la Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica nu e Dumnezeu. Biserica e o institutie administrativ-economica ce ofera servicii

 

 

 

Biserica nu e Dumnezeu, dar e conexiunea intre noi ca muritori si Divinitate, prin intermediul preotilor care sunt reprezentantii lui Dumnezeu pe pamant si care se pare ca au fost "imputerniciti" sa ia decizii in numele Lui si sa "presupuna" ce e bine si ce nu in conduita noastra:

- avem sau nu voie sa ne donam corpul dupa moarte;

- putem sa ne fertilizam progeniturile artificial

- si chiar sa dea dezlegare cununiilor religioase chiar cand "legea" spune ca nu se poate, bineanteles, in contravaloarea unei sume de bani...

 

 

Ma inchin doar lui Dumnezeu, dar din pacate sunt nevoit sa interactionez cu persoane care cu greu

pot fi catalogate drept indrumatori spirituali....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

donarea de organe este permisa catolicilor din punct de vedere religios

 

 

 

 

Am vazut aseara un comunicat dat de Papa care permitea fertilizarea in vitro si implantarea embrionilor.
cred ca nu ai citit bine

poti sa pui trimiterea respectiva intr-un mesaj care sa inceapa un nou topic?

(este usor sa dezinformezi... - hai sa vedem care au fost de fapt cuvintele!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica nu e Dumnezeu.

Nici Biblia nu e Dumnezeu.

 

problema e ca, in viziunea oficiala, amandoua transmit Cuvantul lui Dumnezeu, in ideea in care omul de rand nu poate singur sa stie care este vrerea Domnului si astfel are nevoie de un ghid ca sa nu fie indus in eroare si sa ia de bun cuvantul Satanei.

ori intrebarea era despre parerea bisericii. faptul ca aproape fiecare isi are varianta lui de credinta si ca prea putini sunt cei care respecta versiunea oficiala a religiei de care apartin e cu totul altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
donarea de organe este permisa catolicilor din punct de vedere religios

cred ca nu ai citit bine

poti sa pui trimiterea respectiva intr-un mesaj care sa inceapa un nou topic?

(este usor sa dezinformezi... - hai sa vedem care au fost de fapt cuvintele!)

 

"Poziţia oficială a Bisericii este aceea că fertilizarea in vitro nu poate fi permisă dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vad ca este permisa

sau nu citesc eu bine?

vezi bine, doar ca interpretezi gresit

 

 

donarea de organe este acceptata in Biserica Catolica, cu conditiile:

- organele respective sa nu fie necesare in mod vital donatorului

- donarea sa fie facuta gratuit

 

ovulele si spermatozioizii sunt astfel de organe - dar, in acest caz, Biserica impune si niste restrictii in plus

citez din acelasi articol

nu se permite decat cuplurilor sterile sa apeleze la fertilizarea in vitro,

iar toti cei trei embrioni trebuie implantati o dată

si nu pot fi congelati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×