Sari la conținut
Forum Roportal
Puffball

Obtinerea vizei pentru studenti (work and travel SUA)

Postări Recomandate

Buna seara! as avea si eu niste intrebari in legatura cu obtinerea vizei. Studenta in anul 3 (din 4) fiind, m-am inscris in programul work and travel SUA. Am aproximativ totul pus la punct, doar ca am si o problema absolut stupida, recunosc. Am nota 4 la educatie fizica :> e singura mea restanta in 3 ani de facultate, daca pot sa o numesc restanta, nici macar nu pot sa ii spun "examen", are 0 credite. Nu am mers "la fuga" deoarece am avut niste probleme de sanatate, iar profesorul nu accepta edeverinta de la medic nici daca esti pe moarte, deci nu am putut merge sa fug sa imi dea o nota mai mare de 4...astfel intrebarea mea fiind: ar putea fi asta o piedica in obtinerea vizei? Stiu ca acum nu mai conteaza media pt obtinerea vizei, dar totusi ma framanta acest aspect. Pt cei care au mai avut astfel de interviuri, va rog sa imi spuneti cam ce fel de intrebari v-au pus si daca credeti ca ar trebui sa imi fac griji in legatura cu ... educatia fizica :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Au fost ani cand au acceptat studenti si cu 2 restante. Eu cred ca nu este cazul sa iti faci probleme, daca te intreaba- vei explica la interviu de ce ai luat 4 (nu toti sunt absurzi ca si proful tau)...insa de ce nu depui plangere la decanatul facultatii tale?

Mi se pare absurd sa nu iti accepte adeverinta de la medic fara motiv serios. Poti sa duci cu tine la interviu si adeverinta. Important e sa inteleaga ca esti apta de munca pentru care mergi acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^

nu vreau sa ma mai complic cu plangeri etc. Nu are rost, pana la urma tot am sa merg sa fug o tura si sa imi dea acolo un 5 macar :)) adeverinta aia nu pot sa o duc cu mine pt ca nu o mai am avand in vedere ca mi-am revenit intr-un an jumate. Dar am sa le explic ce s-a intamplat, sper sa inteleaga. Ma framanta treaba asta pt ca am auzit vrute si nevrute despre cei de la ambasada, de-aia si cer pareri si ii rog pe cei care au trecut prin interviul asta sa ma mai lamureasca si pe mine, daca binevoiesc :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma framanta treaba asta pt ca am auzit vrute si nevrute despre cei de la ambasada.

Important e sa cunosti bine limba si sa te intorci in tara dupa 3 4 luni, in functie de contract.

Sa fii sanatos si sa se vada ca te tii de facultate.

Te intreaba de ce vrei sa mergi acolo (experienta, oameni noi, etc), de ce te intorci in Romania (familie, vrei sa termini faculta, stuff), cu cine mergi acolo (colegi, prieteni, singur), daca ai rude in SUA..daca nu ai restante si vorbesti engleza cursiv si actele sunt in regula - nu ai de ce sa iti faci probleme, parerea mea.

 

Unii ziceau si pe vremea mea ca se uitau si la note. Dar daca erau peste 7, era ok. Au mers si cu 5, 6..insa cu media peste 7.5-8..

Mituri multe.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am nota 4 la educatie fizica :> nici macar nu pot sa ii spun "examen", are 0 credite.

 

 

Daca nu este o clasa creditata, nu cred ca se merita sa-l mentionezi doar daca sportul este major sau minor-ul tau!!! sau daca este trecut pe actul care se cere de Ambasada pentru obtinerea vizei. Ar trebui sa existe un grup undeva pe net cu cei care au fost deja acolo.

Succes!

 

Nu vorbi nici de certificat medical pana ei nu intreaba.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu este o clasa creditata, nu cred ca se merita sa-l mentionezi doar daca sportul este major sau minor-ul tau!!! sau daca este trecut pe actul care se cere de Ambasada pentru obtinerea vizei. Ar trebui sa existe un grup undeva pe net cu cei care au fost deja acolo.

Succes!

 

Nu vorbi nici de certificat medical pana ei nu intreaba.

mi se cere foaia matricola pt ambasada. Pe foaia matricola sunt trecute absolut toate notele pana in anul curent, primul semstru. Mi-e si rusine sa zic cuiva ca am o singura restanta si aia la educatie fizica :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara ,sunt noua pe aici,pt. cei care stiti in formularul care se complecteaza pt. viza ,la rude daca sunt veri de al doilea sau parinti mei sunt veri de al dolea ,se trec in acel formular?chiar daca nici nu stiu in ce oras sunt?

 

Va rog as avea nevoie de raspuns mai urgent.

 

nicio noutate pe aici? nu a mai fost nimeni la interviul pt viza recent? am nevoie de informatii...

Ai reusit sa-ti iei viza,am si eu unele intrebari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in formularul care se complecteaza pt. viza

 

 

Ce numar are formularul ca sa vad ce se mai cere, dar de ce nu stii nimic despre rude ca fara informatie despre ei e ca si cum nu le ai!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×