Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Cadou de 8 Martie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca toata romanca m-am bucurat si io de cadoul presedintelui cu ocazia lui 8 Martie. Ca a cerut de urgenta si a tinut sa promulge legea aia de combatere a violentei in familie.

Scopul acestui demers este sa discutam pe marginea ei si mai ales cum va fi implementata din moment ce eu nu cunosc o infrastructura pentru asta.

Si, desi sunt de acord ca ar trebui pedepsita violenta sexuala....cum poti proba asta in instanta?

http://www.rtv.net/legea-impotriva-sotilor-agresivi-promulgata-trasul-de-par-si-muscatul-pe-lista-violentelor_19784.html

 

Si desigur cum se va evita ca sotii sa isi regleze conturile si in instanta? Stim ca exista lume instantofila, ce una doua ar da in judecata si acu oricand s-ar putea spune ca am fost supusa unui act sexual degradant.

 

Si pentru ca imi recunosc profunda incultura juridica,rog toti avocatii sa explice cu exemple, ce faci in acest caz, ce recurs ai...ar fi un demers educativ pana la urma.

 

Cei care gasesc o copie a actului legislativ, rog sa puna un link. Multumesc!

Editat de Kilkoana
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord ca ar trebui pedepsita violenta sexuala....cum poti proba asta in instanta?

 

 

La Multi Ani femei! :flowers: sper ca n-ati avut azi situatia de a litiga cazul violentei!

E foarte trist ca unii barbati confunda femeia cu snitelul, carnea de batut, fragezit ... asa a fost reclamat in Arizona de o vreme aceasta situatie. S-a luat masuri imediat insa asta n-a oprit violenta. Se cauta cauzele problemei si cele cunoscute ajung la suprafata mereu: lipsa de bani, gelozia, alcoolul, drogurile, lipsa educatiei, boli din cauza vietii de joasa calitate, saracia intr-un cuvint si lipsurile in toate aspectele vietii.

Cum se combate ... cu puscarie in america, nu descriu azi din cati pasi e toata procedura, insa e trist ca tinerii care cresc aici refuza educatia si scoala pentru avantaje efemere: bani usor castigati dar cu riscuri mari pentru ca si ei provin din asemenea familii si acest lant e greu de rupt!!! Instanta nu simte bataia, doar probeaza si asta este cea mai dureroasa in procedura legala ca de multe ori tot femeia ramane vinovata, in ROmania, ca in State un divort automatic este sugestat cu niste drepturi sumare de vizitare daca sint copiii si el are de plata destul daca lucreaza si are din ce plati. Acolo insa multe femei nici nu stiu ca au drept sa sune politia, si daca-l fac o sa fie si mai batute cand ajunge el acasa, din pacate. N-ar trebui sa doara ca esti femeie!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sper ca maine 9 martie sa dea o lege identica si pentru barbati :roll: e necesar,,,,mai rar dar este...

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar ce se poate face in cazul celor care tac si incaseaza?

Nimic.

Lovirea unei persoane cauzandu-i vatamari exista de mult timp in Codul Penal. Nu se specifica acolo ce sex sa aiba persoana.

So fuck you cu legile voastre cu tot ! Pana mea, bine ca e trendy sa facem legi de cacao pentru ceva ce exista de mult.

Mai bine faceti dreq scoli in care sa le educe pe femei ca indiferent ce au invatat de la ma-sa si tac-su, nu sunt vite sa si-o ia pe cocoasa, ca au drepturi, cum au si barbatii si ca sa mearga la militie.

Acu... daca ele stau in casa alora de le da pe cocoasa si ajung sa doarma-n gara daca isi cer drepturile... exista lege care sa impiedice si asta :D (nu stiu daca si in cazul concubinajului).

Insa tot scoala trebuie sa invete pe femei ca e importanta independenta locativa, pentru a preintampina multe neajunsuri, printre care si utilizarea pe post de sac de box.

 

Da, urasc pokemonii de orice varsta, wake the fuck up !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar ce se poate face in cazul celor care tac si incaseaza?

 

 

Reclame la televizor si placate mari pe strazi intre 2 stalpuri de curent, la radio si in magazine peste tot sa stie ca ajutor exista si se ofera daca este cerut. Iar in caz ca vecinii trebuie sa cheme ajutor legal, STATUL actioneaza in locul reclamantei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica asta e un 'cadou' de 8 Martie sau un lucru civilizat, firesc, recomandabil, util?

 

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, dar ce se poate face in cazul celor care tac si incaseaza?

Sa se duca la psiholog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alea care stau si incaseaza si o fac in mare parte din considerente financiare, de unde sa aiba bani de psiholog?

Tu crezi retorica de victimizare a femeilor?

Daca nu ai bani, ca orice om - barbat sau femeie - suferi.

 

Tine minte de la mine, ca am 8000 de posturi sau cate am - asa zisa dependenta financiara a femeilor este un pretext de victimizare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×