Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

De ce nu pot barbatii sa-si ceara scuze?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce nu pot barbatii sa-si ceara scuze? Motivele din top 5

filosofiasexului.blogspot.com/ (autorul - un barbat)

Sa faci un barbat sa-si ceara scuze nu e tocmai usor. E mai usor sa opresti un tren asezandu-te in fata lui, pe linie, imbracata doar intr-o pereche de chilotei rosii. Si mai e ceva... sa-l faci sa-si ceara scuze strica oricum, tot. Trebuie sa vina de la el. Si totusi... de ce ne e asa de greu sa ne cerem iertare?

 

Motivul numarul 1.

 

Ca sa-ti ceri scuze trebuie sa recunosti ca ai gresit...

 

Cine, eu?!!!!

 

Poate ca a fost scos din context... sau poate esti tu prea sensibila... sau... te-ai gandit vreo secunda ca ma gandeam la ceva foarte important de la serviciu?

 

Fa chestia asta sambata seara, cand iesi cu ea in oras si cand oricum n-ar trebui sa te gandesti la serviciu nici daca esti singur pe lume... si vei fi nevoit sa-ti ceri scuze... de doua ori.

 

Motivul numarul 2.

 

Inferioritatea, asa cum o vedem noi...

 

Noi, barbatii, avem un stil simplist cand e sa stabilim cine e superior... Sunt mai inalt, mai puternic, mai scolit si mai ales... am mai multi bani decat un oponent.

 

Dar adesea persoana care sta in genunchi nu e mai slaba decat cea care sta in picioare.

 

Vrei o demonstratie golaneasca? Ia gandeste-te un pic la ultimul oral de care te-ai bucurat... ea era in genunchi, dar te tinea de... "telecomanda"...

 

Si raspundeai atat de bineeee...

 

Asa ca nu mai confunda generozitatea cu slabiciunea...

 

Cine ofera... are... de obicei... mai mult...

 

Motivul numarul 3

 

Teama de repercusiuni

 

Mereu te gandesti si ce urmeaza, pasul doi, dupa ce ti-ai cerut iertare. Te simti ca un luptator care sta in ring fara garda si se intreaba unde o sa vina lovitura... la cap sau la ficat? Ti-e teama sa nu-ti faca ochiul ca la ursul panda? Da? Atunci o sa-ti spun direct, ca in Reconstituirea...

 

De ce-ai dat, ma, de ce-ai dat?

Motivul numarul 4

 

Sa-ti ceri iertare nu ajuta la nimic.

 

Ai comis-o si stii ca ai comis-o... sa-ti ceri iertare nu repara ce s-a stricat! Atunci... de ce sa te mai deranjezi... nu?

 

News flash... ajuta! Din momentul in care o faci ea stie ca pentru tine conteaza. Stie ca nu esti dezinteresat sau imbecil si ti-ai dat seama. Dar mai ales stie ca faci o promisiune... sa nu repeti niciodata acea eroare... Desigur, ca om normal intr-o padure de clisee, e foarte posibil sa faci alta...

 

Motivul numarul 5

 

Daca ii ceri scuze o lasi sa te domine...

 

Si preferi sa domini tu... Foarte bine, atunci incepe cu cel mai greu exercitiu: domina-te si spune nenorocitele alea de cuvinte! Demonstreaza-i ei, dar mai ales tie ca nu te iubesti mai mult decat o iubesti pe ea, ca nu te iubesti atat de mult incat sa maturi sub pres adevarul, cand adevarul e ca ai gresit.

 

Orice barbat adevarat stie ca cel mai greu nu este sa domini o femeie.

 

Cel mai greu este sa o iubesti ca pe un egal.

 

Cand stii in adancul sufletului tau ca ea e peste tine...

 

Cand simti in fiecare zi ca pentru a merita aceasta egalitate, trebuie sa devii un om mai bun.

 

 

Intrebari? Comentarii? :o:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu cerutul de scuze, pentru mine e irelevanta. Acum. Era insa o vreme cand tineam f mult sa-si ceara iertare cel/cea care mi-a gresit. Orgoliul supradimensionat, nimic mai mult. Viata m-a invatat ca iertarea pe care o simti fata de cel ce greseste, e total independenta de atitudinea lui ulterioara. Tine doar de tine. Nu ai nevoie de nimic exterior, ca sa ierti. Nu conteaza (pt mine) daca isi cere sau nu scuze cel ce a gresit. Daca simt si pot sa iert, o fac neconditionat.

 

Cerutul asta de scuze, are importanta de fapt, doar pentru cel ce greseste. Odata constientizata greseala si ulterior asumata, duce la cairea sincera. Ceea ce inseamna automat nerepetarea greselii. Cand ajunge cineva in punctul acesta, nici nu mai conteaza daca spune in cuvinte sau lasa doar faptele sa vorbeasca de la sine mai departe, pentru el.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma simt asa nobila in sufletul meu, ca sa acord iertarea neconditionat. Am nevoie sa se faca dreptate, fiecare sa-si recunoasca greseala. Vorbesc de oameni rezonabili aici, nu de dereglati care nu-si vad vina niciodata in nimic.

 

Iar confundam Ziua Internationala a Femeii (anterior, cunoscuta si ca Ziua Mamei) cu Ziua Internationala a Feminismului?

 

Confund-o, daca asa-ti place. Eu am spus si ca nu toti sunt in situatia asta. Asta nu mi se pare a fi feminism. Feminism e cand o femeie are pata pusa pe toti barbatii, fara discriminare.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×