Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aici puteti spune tot ceea ce doriti despre acest subiect. :D

Sa incep eu: experienta cumplita, care marcheaza si fizic si psihic femeia care trece prin asa ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi fost frumos ca eu sa spun acum: "...la fel ca si avortul" si sa continuam sa dezbatem subiectul meu :D

 

Sa revin ontopic: este un subiect interesant. Am zis asta deja. Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit de asta si Il rog sa ma ocroteasca in continuare. Tocmai pt ca nu am trecut prin asa ceva nu ma pot exprima clar, de aceea probabil ca ma voi limita numai la a urmari tema.

 

Sunt convinsa ca e traumatizant si umilitor. Nu cunosc cazuri concrete, dar stiu ca trebuie sa ai un psihic puternic pt a trece prin asa ceva. De aceea o felicit pe acrev (daca pot face asta) pt taria de care da dovada, chiar si prin postarea problemei ei aici, pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aceea o felicit pe acrev (daca pot face asta) pt taria de care da dovada, chiar si prin postarea problemei ei aici, pe forum.

 

Si eu o admir pe acrev pentru curajul ei. Mai ales ca rusinea este unul dintre sentimentele ramase in urma unui viol (chiar daca nu exista niciun motiv).

 

Heidy, violul este o trauma pentru oricine, nu doar pentru femeie. Exista si copii si chiar barbati violati. Si cu siguranta ca suferinta lor este la fel de mare. Poate chiar mai mare, daca tinem cont de faptul ca, prin definitie, barbatii sunt cei puternici, cei care (ne)protejeaza. Si, probabil, suferinta unui barbat este amplificata de faptul ca nu a putut fi "barbat" intr-o astfel de situatie.

Sunt multe de spus pe aceasta tema. O sa revin, nu ma simt in stare sa scriu acum despre asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu o admir pe acrev pentru curajul ei. Mai ales ca rusinea este unul dintre sentimentele ramase in urma unui viol (chiar daca nu exista niciun motiv).

 

Heidy, violul este o trauma pentru oricine, nu doar pentru femeie. Exista si copii si chiar barbati violati. Si cu siguranta ca suferinta lor este la fel de mare. Poate chiar mai mare, daca tinem cont de faptul ca, prin definitie, barbatii sunt cei puternici, cei care (ne)protejeaza. Si, probabil, suferinta unui barbat este amplificata de faptul ca nu a putut fi "barbat" intr-o astfel de situatie.

Sunt multe de spus pe aceasta tema. O sa revin, nu ma simt in stare sa scriu acum despre asta.

Apropo de barbati violati,doctorii zic ca un baiat violat in adolescenta are toate sansele sa devina homosexual mai tz,culmea nu?

 

Cand aveam 15 ani a incercat cineva sa abuzeze de mine in scara blocului (eu veneam de la scoala).

Am avut un mareeeeeee noroc ca atunci cobora fratele meu sa ma ia de la scoala.A fost cumplit momentul,am fost in stare de soc 2 zile,e un sentiment ciudat,nu poti tipa,esti neajutorat.

Eu i-as condamna la moarte pe violatori. Un astfel de eveniment iti marcheaza toata viata. E groaznic sa fii hartuit,dar sa fii violat.

Brrrrrrr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de violuri mai putin obisnuite (daca se poate spune astfel) am prins zilele trecute o frantura dintr-o stire: un idiot a violat o femeie. Aceasta a fost atat de traumatizata psihic, incat s-a sinucis. S-a aflat ulterior ca femeia era lesbiana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Violul este o experineta prea traumatizanta ...astfel incat orice incercare de a teoretiza acest subicet se incheie cu un esec .

 

(Trebuie sa stim sa depasim anumite momente din viata noastra .Si uneori nu reusim singuri ; avem nevoie de ajutor...).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Heidy, violul este o trauma pentru oricine, nu doar pentru femeie. Exista si copii si chiar barbati violati. Si cu siguranta ca suferinta lor este la fel de mare. Poate chiar mai mare, daca tinem cont de faptul ca, prin definitie, barbatii sunt cei puternici, cei care (ne)protejeaza. Si, probabil, suferinta unui barbat este amplificata de faptul ca nu a putut fi "barbat" intr-o astfel de situatie.

Sunt multe de spus pe aceasta tema. O sa revin, nu ma simt in stare sa scriu acum despre asta.

Uite ce e miki...s-ar putea sa stiu mai multe decat crezi tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite ce e miki...s-ar putea sa stiu mai multe decat crezi tu.

Ma tem ca m-ai inteles gresit. Si imi pare rau.

N-am vrut sa spun ca nu stii nimic despre subiect, am vrut sa spun ca nu trebuie sa le includem doar pe cele comise asupra femeilor. Atat. Iarta-ma daca nu m-am exprimat destul de limpede. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o suferinta, de multe ori mai mare psihica decat fizica, pe care nu o doresc nimanui. Societatea e cea mai vinovata de amploarea fenomenului. Cu cat suntem mai liberi cu atat suntem mai decazuti. Nici macar un barbat nu se mai simte in siguranta pe strada. Si eu am fost atacat de 3 indivizi carora le-am facut fata doar prin incapatanarea de a nu cadea din picioare. Cand au obosit si-au vazut de drum. Si acum mai am cicatrici pe fata de la acest incident. Dar am multumit lui Dumnezeu ca nu a fost mai rau. Oricum nu se compara cu agresiunea violului. Nu stiu daca poate exista pentru femei o suferinta mai groaznica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca si majoritatea,cred ca violul este o fapta cumplic de groaznica!daca este comisa indiferent,indiferent de victima,barbat,copil,femeie!!si,nu cred ca ar trebui omorati,violatorii,asta ar fii o pedeapsa prea ushoara pentru ei!!pe langa chinurile pe care le provoaca victimei,atat psihice,cat si fizice!!

Am avut o prietena,mai degraba colega,care a fost violata.era doar o copila avea 12 ani,dupa aia,nu a mai fost in stare de nimic,nu mai vorbea,nu mai misca,pur si simplu nu mai reactiona la nimic din jurul ei!!

Parinti ei,erau oameni cu situatie materiala destul de buna,si atat mai stiu de ea,ca au plecat dincolo,la ceva medicii,si..nu stiu daca si'a revenit sau nu!!si..violatorul a primit 5 ani,m'i se pare,chiar daca parinti ei,au luptat sa il faca sa plateasca asa cum merita,nu au reusit!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×