Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

M-am saturat de viata, desi o traiesc. Nu simt nici-o vointa,ambitie de a gasi sau a face ceva.

Sunt gol, nu ma simt implinit, fericit, nu am prieteni, poate doar niste amici...

E ca un cerc, ma tot invart in el fara sens, fara nici-o iesire si nu am nici curaj de a pune capat ori de a incepe ceva nou.

Voi ce ati face in privinta asta, daca sunt persoane care s-au simtit la fel si au trecut peste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ar veni unu sa zica sunt fericit, ce misto e viata . E de inteles, niciunul din oamenii care au inceput sa traiasca nu s-au intors sa ne spuna cum e viata, putem doar sa ne bazam pe credinta sau sa facem presupuneri.

Editat de Aseneth
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat de viata, desi o traiesc. Nu simt nici-o vointa,ambitie de a gasi sau a face ceva.

Sunt gol, nu ma simt implinit, fericit, nu am prieteni, poate doar niste amici...

E ca un cerc, ma tot invart in el fara sens, fara nici-o iesire si nu am nici curaj de a pune capat ori de a incepe ceva nou.

Voi ce ati face in privinta asta, daca sunt persoane care s-au simtit la fel si au trecut peste...

 

Da-mi voie sa ghicesc: Esti putin trecut de adolscenta, ai complexe legate de aspect, n-ai bemveu si nici bani sa mergi in cluburi, dar ai un suflet mare si trist....Gresesc?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din acceptare vine schimbarea. Accepta starea de fapt, accepta realitatea vietii si-a lumii tale. Altfel esti in negare. Fara s-o distorsionezi, fara s-o catastrofizezi. Doar asa cum e ea. Doar astfel vei putea indentifica lucrurile ce-ti produc suferinta, doar asa vei gasi resursele si strategiile pentru schimbare. Accepta ca unele lucruri nu depind de tine. Accepta prezentul ca sa poti construi viitorul.

"Nirvana e samsara", cum ar spune Mahayana. Aceeasi realitate, o alta viziune asupra ei.

Editat de Blackthorn
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat de viata, desi o traiesc. Nu simt nici-o vointa,ambitie de a gasi sau a face ceva.

Sunt gol, nu ma simt implinit, fericit, nu am prieteni, poate doar niste amici...

E ca un cerc, ma tot invart in el fara sens, fara nici-o iesire si nu am nici curaj de a pune capat ori de a incepe ceva nou.

Voi ce ati face in privinta asta, daca sunt persoane care s-au simtit la fel si au trecut peste...

SChimba ceva la mediu la tine.....experimenteaza lucruri noi.Probabil monotonia de zi cu zi te face sa te simti asa.

Vointa apare cand ai un tel,ceva de care sa te agati sa mergi mai departe.Fara tel nu vei dori sa mergi mai departe caci nu ai pt ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa ghicesc: Esti putin trecut de adolscenta, ai complexe legate de aspect, n-ai bemveu si nici bani sa mergi in cluburi, dar ai un suflet mare si trist....Gresesc?

 

Nu, am 23 de ani, locuiesc cu ai mei, nu am loc de munca si nici nu stiu daca as avea va schimba ceva, daca m-as simti mai bine.Nu-mi doresc lucruri materiale, vreau sa ma simt implinit, sa ma simt fericit, sa stiu ca exist si ca totul are un sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am 23 de ani, locuiesc cu ai mei, nu am loc de munca si nici nu stiu daca as avea va schimba ceva, daca m-as simti mai bine.Nu-mi doresc lucruri materiale, vreau sa ma simt implinit, sa ma simt fericit, sa stiu ca exist si ca totul are un sens.

Pai asta spune tot.Stai cu parintii si eu iti satisfac toate poftele.Pai lupta ptviata,lupta pt tine.Cauta-ti un job fie el cum o fi....ai sa vezi in alta perspectiva lucrurile si apoi nu iti va mai sta gandul la tristete,,vei fi ocupat.Implinirea fericirea vine cand ai un scop,cand faci ceva.Cand stai acasa facand nimic nu ai de unde.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am 23 de ani, locuiesc cu ai mei, nu am loc de munca si nici nu stiu daca as avea va schimba ceva, daca m-as simti mai bine.Nu-mi doresc lucruri materiale, vreau sa ma simt implinit, sa ma simt fericit, sa stiu ca exist si ca totul are un sens.

 

Eu as incepe asa:

1 M-as angaja.Fara mari pretentii la inceput (eu am lucrat si in agricultura la animale, fiindca eram fugit de acasa si eram mai tanar ca tine)

2 M-as muta.Locuitul cu parintii te deprima.Nu-i prea sanatos pt. un tanar, mai ales barbat.

3....Improvizez....si caut sensuri, dar din casa mea (fie si inchiriata), cu o slujba, cu bani de scos o fata in oras.....

Dar eu is eu si TU esti TU.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×