Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Vestimentatia si varstele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt curioasa despre cum vedeti unii dintre voi raportul intre vestimentatie si varsta ? De multe ori am discutat acest subiect in cercuri de femei si in majoritate opiniile au fost in favoarea unei tinute si garderobe adecvate in functie de varsta si desigur poate si de aparenta fizica. Tristul adevar este ca nu toate femeile beneficiaza de anumite dimensiuni corporale, incat sa poata purta cu succes (as zice eu) anumite piese vestimentare.

 

De exemplu, daca as avea 200 de kg, in nici un caz nu as purta iegari, pantaloni mulati, bluze deasupra buricului sau fuste mini. In acelasi timp daca as avea 100 de ani si sanii uscati mi-ar atarna pana la brau, sub nici o forma nu as purta decolteuri, in special cele care plonjeaza rau spre podea.

Cateodata mai merg la nunti si vad femei nu intocmai slabe, nu intocmai tinere, inghesuite in haine de zici ca sunt carnati gata sa explodeze, uneori in piese vestimentare fara maneci din care tremura slanina de sub brat mai rau ca piftia de porc. Din decolteurile lor reiese ca poti parca un autobuz intre sanii lasati si suparati unul cu altul, caci unul se afla la sub-bratul drept iar celalalt la stangul... dar asta numai daca vehicolul are tractiune si pe fata si pe spate ca sa faca fata denivelarilor de piele incretita.

 

Merg uneori pe strada cu al meu sot si ne minunam de ceea ce vedem. Ne intrebam daca unele femei au sau nu oglinda in casa, si daca au, oare o folosesc inainte de a iesi pe usa.

Ma intreb cateodata daca unele nu se simt absolut ridicole ca la varste inaintate sa insiste asupra unei garderobe care li s-ar fi potrivit cu 30 de ani mai devreme.

Ma intreb daca mult circulatul motto american "if you've got it flaunt it" (daca ai, arata) nu este inteles de femeile care arata in ciuda faptului ca ceea ce arata uneori provoaca sila daca nu chiar groaza.

 

Am auzit si discutii intre barbati care sunt ingroziti de ceea ce vad pe strada uneori. Se simt dea dreptul traumatizati de cate una care defileaza aproape despuiata in toata splendoarea celulitei, a pielii de pruna uscata sau a slaninei.

 

Credeti ca femeile ar trebui sa-si adapteze garderoba odata ce inainteaza in varsta, daca corpul lor nu mai este acelasi ca in trecut si a luat-o la vale ?

Credeti ca babele care insista sa se machieze si sa se imbrace ca nepoatele lor de 17 ani, sunt cool sau ridicole ?

 

De ce oare unele femei nu sunt capabile sa dea drumul trecutului in ceea ce priveste garderoba, machiajul, coafura, si sa se adapteze. Aici ma refer si la alea impietrite in timp, din care vad foarte multe aici unde locuiesc cand calatoresc in zonele rurale. Arata ca in anii 1980 cu aceleasi frizuri si haine. Pur si simplu nu inteleg.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 50 de ani, voi purta haine trendy si voi deveni un clubber babalac.

 

 

 

Merg uneori pe strada cu al meu sot si ne minunam de ceea ce vedem. Ne intrebam daca unele femei au sau nu oglinda in casa, si daca au, oare o folosesc inainte de a iesi pe usa.

Ma intreb cateodata daca unele nu se simt absolut ridicole ca la varste inaintate sa insiste asupra unei garderobe care li s-ar fi potrivit cu 30 de ani mai devreme.

 

Daca nu le pasa lor, iti pasa tie. Nu stiu unde am mai observat asa ceva, probabil intr-o tara in care traiesc eu acum.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu le pasa lor, iti pasa tie. Nu stiu unde am mai observat asa ceva, probabil intr-o tara in care traiesc eu acum.

Vorba aia, daca n-as avea ochi in cap sa vad si sa mi se intoarca stomacul pe dos, nici ca mi-ar pasa. rolleyes.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce oare unele femei nu sunt capabile sa dea drumul trecutului in ceea ce priveste garderoba, machiajul, coafura, si sa se adapteze. Aici ma refer si la alea impietrite in timp, din care vad foarte multe aici unde locuiesc cand calatoresc in zonele rurale. Arata ca in anii 1980 cu aceleasi frizuri si haine. Pur si simplu nu inteleg.

 

Din moment ce nu din banii tai se imbraca, nici nu trebuie sa-i intelegi sau sa le vezi!!!

Esti pe cale sa uniformizezi femeile cum iti place tie ... sper ca nu, ca te faci de ras.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, ai un stil foarte jucaus si savuros de a scrie. Eu vad putin diferit lucrurile. Pentru mine oamenii nu sunt exponate, fiecare are treaba lui cum se imbraca si cum se manifesta. Nu ma afecteaza / agreseaza / deranjeaza, cam orice face. Nu simt ca ma priveste problema.

 

Desi topicul vad ca se adreseaza mai mult vestimentatiei femeilor, o sa spun ca pentru mine imbracamintea are rol de protectie, nu prea ma intereseaza cum sta pe mine. Asta fac de multa vreme. Nu suport sa fiu judecat dupa cum ma imbrac, si daca cineva ma judeca dupa asta, nu am nimic de pierdut, cu acea persoana oricum nu as vrea sa am de-a face.

 

Cand eram teenager, am crezut ca vestimentatia ma va ajuta social. Atunci am inteles ca asta e o idee falsa, de fapt. Nu m-a ajutat deloc. Vestimentatia e bine sa fie in armonie cu temperamentul si cu personalitatea, ca orice discrepanta se vede de la o posta. Mai mult, nu conteaza. (my 2 cents)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce nu din banii tai se imbraca, nici nu trebuie sa-i intelegi sau sa le vezi!!!

Esti pe cale sa uniformizezi femeile cum iti place tie ... sper ca nu, ca te faci de ras.

Draga, nu sunt pe cale de a uniformiza nimic ca doar nu-s magician sa dau din bageta si puf ! s-au uniformizat femeile dupa gustul meu. doh.gif Numai aiureli spui. Cat depre vazut asta nu se poate evita decat da-mi scot ochii cu furculita. Cateodata chiar as dori sa fiu oarba ca sa nu mai fie nevoie sa vad grozaviile ce ies pe strada.

Te-am invitat pe topicul asta cumva, sau te simti avizata ? :o:

 

Eu vad putin diferit lucrurile. Pentru mine oamenii nu sunt exponate, fiecare are treaba lui cum se imbraca si cum se manifesta. Nu ma afecteaza / agreseaza / deranjeaza, cam orice face. Nu simt ca ma priveste problema.

Desigur. Oamenii sunt diferiti, iar modul lor de vedea lucrurile la fel. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa fim afectati sau ca nu trebuie. Unii suntem, altii nu. Asa e lumea.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema: nu intra in atributiile unui user sa permita altuia sa scrie pe un anumit topic.

The Unknown: inceteaza sa o mai hartuiesti pe Naeema. Nu iti place de ea, ocoleste-o, te rog. M-am saturat sa va vad intepaturile, pe unde scrieti voi doua. Dupa avertismentul asta, daca nu va potoliti, urmeaza sanctiunile.

 

De asemenea, daca ai ceva de comentat legat de avertismentul meu, te rog sa o faci pe pm.

 

Toate reclamatiile sau criticile in legatura cu activitatea moderatorilor de pe forum (incluzand aici sanctiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de mesagerie. Orice incercare de a deschide o discutie pe aceasta tema pe forum va fi considerata incalcare a regulamentului si pedepsita cu un avertisment. Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise.

In cazuri extreme, ne rezervam dreptul de a inchide conturi chiar daca nu se aplica nici una din regulile de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad mai multe chiar!! Tinere fete cu sunci si colacei care poarta camasute inodate sub sani. Celulite care ies de sub fustitele exagerat de scurte. Tocuri, accesorii, genti cumparate direct de la Obor. De 'firma' bineinteles. Papitoi gelati cu adidasi de firma, cu gecute de vinilin, inele de 'argint' si ochelari de soare smecheri de 20 de lei.

 

Sa nu se inteleaga ca dispretuiesc saracia. DELOC! Ma calca pe nervi saracul care vrea sa para print si sa-si etaleze avutiile. E un complex nefericit pe un fond de educatie precara. Educatia vizuala a romanului se face dimineata la un Can Can sau Click.

 

Carnoasele de la TV sunt modele de comportament si vestimentatie. Mi-am amintit de Revelion. Am vazut cate ceva la posturile particulare TV. :crazy: Iti venea sa versi sarmalele, curcanul. . . tot!

 

Ca sa fiu putin pozitiva. Am intalnit si doamne. Specie pe cale de disparitie in Romania. Doamne la 60, 70 de ani. Un ruj foooooarte discret. O coafura ingrijita (nu genul baietesc scurt!!). Mainile ingrijite, dar fara oja. De nici o culoare. Un sacou, o fusta, pantofi cu toc foarte jos. Culori armonioase (nu Maro cu Visiniu) netipatoare. Imbracamintea acoperea tot ce inseamna celulita, vinisoare sparte, sunci, piele 'moale', sani lasati. Aratau superb. De invidiat. Comportamentul pe masura.

 

Am vazut si babe nebune care se poarta (si/sau se imbraca) ca si cum ar avea 16 ani. :tease:

 

In Romania este o mare problema vestimentatia la TOATE varstele. Stridenta, prost gust, exagerari, lipsuri. Toti cred ca arata bine si ca se imbraca si mai bine. N-au nici o idee despre culori, despre imprimeuri. Care cu ce se poarta, cum se combina ca sa nu provoace sila sau :stars: Prostul gust e la cel mai mare pret! Rafinamentul, bunul simt, simtul masurii, decenta. . . sunt cuvinte care NU exista in vocabularul multor concetateni. Ei ar vrea ceva. . . dar le iese fix pe dos.

 

 

La nuntile de 'oameni fini'. . . e catastrofal. Numai tul si satin, chestii sclipitoare, daca se poate siclam sau verde urlator, numai lanturi si lantisoare, oja si farduri din belsug. Ca sa fie!

 

Din pacate. . . totul se traduce prin lipsa de educatie. Omul e o maimuta care imita. Si imita ce vede in jur, la TV, sau prin reviste sinistre.

 

 

Mi se pare la fel de grav sa fi prin sant sau pe langa sina (cu vestimentatia) si la barbati si la femei, si la tineri si la varstnici. O fata de 15 ani cu 'colaci de salvare' si sani cat China. . . care poarta un maieu mulat si decoltat e la fel de sinistra ca o baba in fusta mini cu mult fard pe mutra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×