Sari la conținut
Forum Roportal
-Lotus-

Parti ale vietii.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prin perioadele albe ma refer la acele perioade ale vietii (daca le-ati avut), in care nu va mai regasiti in nimic.Nici macar in lucrurile care altadata pareau de maxima importanta.

Ma gandesc ca undeva p-aici se mai vorbeste despre asta. Amu' pe mine nu ma intereseaza prea tare explicatii filozofo-psihologice, ci raspunsuri practice ale omului obisnuit, aplicabile in viata de zi cu zi intr-un mediu (relativ) normal.Nu

teoria cum ca asa sau invers ar trebui facut, ca la teorie ma pricep si eu.

In ce va gasiti sensurile, valorile, cum gestionati prioritatile? Cum iesiti practic din perioadele albe (daca ati fost vrodata acolo)? Cum va motivati sa iesiti ''de acolo''?

Acum contextul nu cred ca are mare importanta. O perioada in care nu te regasesti e o perioada in care nu te regasesti, indiferent de motiv sau de context. Repet, din punctul de vedere al omului obisnuit.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai eu:

-imi ocup timpul la maxim ca sa nu mai am timp de ganduri

-ma inchid in mine pentru o perioada

 

- asta e complicat. Eu nu ma pot opri din gandit nici cand dorm :rot: Inconstient si tot imi fac timp de ganduri.

- inchisul in sine, la mine e o stare de fapt. Oamenii ma plictisesc repede in general. Nu vad o pb in asta, ma regasesc in perioadele de singuratate.

Dar cand asta nu mai e suficient, cum te motivezi sa iesi din aceste perioade, practic.

Nu de genul..''te uiti la soare sa vezi ce frumos e''. Teoretic e simplu. Practica ne omoara (numai pe unii probabil :o: ).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, banuiesc ca la un momentdat trece. Desi cand perioadele astea incep sa alterneze prea des, te apuca asa o stare de nervi pe tine insuti :lol:

Acu' io stiu ca-s si oameni din-aia optimisti care le vad pe toate in roz. Dar la mine nu e cazu' :D

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

perioadele albe, apelez la motivare, revin la ceva ce stiu ca ma va scoate din impas; cineva din familie sau un prieten , sau o activitate ; musai gasesc ceva care sa ma readuca pe linia de plutire;

sau daca nu merge nimic, iau o pauza - pur si simplu o perioada ies din rutina activitatilor zilnice si caut ceva nou cum ar fi sa plec 2-3 zile pe undeva unde n-am mai fost, nu-i musai prea departe, sau caut spectacole pe care vroiam sa le vad si merg la ele sau daca nu se mai poate le caut pe net si le urmaresc; dar cel mai sigur mesteresc ceva - poate suna caraghios dar o chestie de genul asta reuseste sa-mi starneasca interesul tocmai prin faptul ca nu ma pricep si trebuie sa invat cum se face si sa caut solutii, sa ma murdaresc pe maini, sa ma transform intr-un "minitehnicus" :moil: :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merge, dar nu pt perioade foarte lungi. In spatele motivatiilor pe care le poti gasi fara pb daca vrei, trebuie sa existe o alta motivatie. Aceea de a vrea sa cauti lucruri comune care sa te faca sa iesi dintr-o stare sau alta. Motivatia care sa te motiveze, sa-ti dea un sens, un tel sa vrei sa mergi mai departe. Probabil suna aiurea, dar la o astfel de motivatie ma refer.

Sau sunt buna de trimis pe topicul de schizofrenie? :rot:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin perioadele albe ma refer la acele perioade ale vietii (daca le-ati avut), in care nu va mai regasiti in nimic.Nici macar in lucrurile care altadata pareau de maxima importanta.

Ma gandesc ca undeva p-aici se mai vorbeste despre asta. Amu' pe mine nu ma intereseaza prea tare explicatii filozofo-psihologice, ci raspunsuri practice ale omului obisnuit, aplicabile in viata de zi cu zi intr-un mediu (relativ) normal.Nu

teoria cum ca asa sau invers ar trebui facut, ca la teorie ma pricep si eu.

In ce va gasiti sensurile, valorile, cum gestionati prioritatile? Cum iesiti practic din perioadele albe (daca ati fost vrodata acolo)? Cum va motivati sa iesiti ''de acolo''?

Acum contextul nu cred ca are mare importanta. O perioada in care nu te regasesti e o perioada in care nu te regasesti, indiferent de motiv sau de context. Repet, din punctul de vedere al omului obisnuit.

 

nu cred ca exista un manual

salvarea e inviduala - gen - bafta loveste din umbra ...

sau nu e - welcome to the real world ...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

singura motivatie motivanta esti tu si tot tu detii puterea motivelor motivante...daca nu ai nici o motivatie sa-ti descoperi puterea motivanta e mai bine sa motivezi motivele care au puterea sa te motiveze...inteles? :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

sau nu e - welcome to the real world ...

Cam asa :yes:

 

singura motivatie motivanta esti tu si tot tu detii puterea motivelor motivante...daca nu ai nici o motivatie sa-ti descoperi puterea motivanta e mai bine sa motivezi motivele care au puterea sa te motiveze...inteles? :crazy:

 

Inteles, exact la asta ma refeream. Motivarea motivelor insa e partea complicata, pt ca totul e deodata...alb si nimic nu e suficient de motivator pt o motivatie. Intelegi tu :yes:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×