Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

pareri despre musulmani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un musulman ,conform credintei mele ,nu este un copil al lui Dumnezeu!

consider ca 'cioanas' greseste aici daca se raporteaza la Dumnezeul crestin

Dumnezeul musulmanilor este acelasi cu Dumnezeul lui Abraham, lui Isaac si lui Iacob... ca si al evreilor si crestinilor

 

in plus, crestinii l-au intalnit pe Isus Cristos care a venit sa mantuiasca intreaga lume - cu atat mai mult crestinii pot considera ca toti oamenii suntem fiii Tatalui ceresc

 

 

voi ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere de a-something, caci nu as sti sa declar ce sunt, valoarea oamenilor nu este data de religia lor, ci de fapte (si daca acestea sunt in concordanta cu ceea ce spun) si de ceea ce gandesc (masurat dupa etalonul meu subiectiv, evident, si la care am acces limitat prin ceea ce ei spun si fac). Nu stiu cat de coerenta am fost pana aci...

Daca exista un Creator, atunci toti oamenii sunt creatia sa, deci toti sunt copiii sai. Doar modul lor de a-l percepe, de a-l accepta sau nu, difera. Dar aceasta nu cred ca influnteaza 'atributul' lor de copii (cu accentul pe i ;) ) ai sai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
consider ca 'cioanas' greseste aici daca se raporteaza la Dumnezeul crestin

Dumnezeul musulmanilor este acelasi cu Dumnezeul lui Abraham, lui Isaac si lui Iacob... ca si al evreilor si crestinilor

Da, este acelasi, dar raportarea celor 3 religii la el e diferita. De exemplu pot pune (e doar un exemplu) ca sotul tau este fratele unei femei, fiul unui barbat si are si niste prieteni barbati cu care se intelege foarte bine. E aceeasi persoana, dar fiecare dintre voi va raportati diferit la el.

in plus, crestinii l-au intalnit pe Isus Cristos care a venit sa mantuiasca intreaga lume - cu atat mai mult crestinii pot considera ca toti oamenii suntem fiii Tatalui ceresc

voi ce parere aveti?

Asa cum Cionas nu se poate raporta la Dumnezeul islamic sau Dumnezeul mozaic, nu ii poti raporta pe atei sau pe budhisti sau pe toti restul la judecata pe care o asteptati voi, crestinii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si au zis: "Fiti iudei sau fiti crestini si sunteti pe calea cea buna!"

Spune: "Ba urmati credinta lui Avraam,adevarat credincios , care nu

a fost dintre politeisti!"

 

Spuneti: "Noi credem in Allah si in ceea ce ne-a fost trimis noua

si ceea ce a fost trimis lui Avram,lui Ismail, lui Isaac, lui Iacob

si semintiillor ;in ceea ce le-a fost dat lui Moise si lui Isus si in ceea

ce le-a fost dat tuturor profetilor de catre Domnul lor.

Noi nu facem deosebire intre ei! Noi Lui Ii suntem supusi (musulmani)!".

 

Coran __ Surat Al-BAQARA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punctul meu de vedere de a-something, caci nu as sti sa declar ce sunt, valoarea oamenilor nu este data de religia lor, ci de fapte (si daca acestea sunt in concordanta cu ceea ce spun) si de ceea ce gandesc (masurat dupa etalonul meu subiectiv, evident, si la care am acces limitat prin ceea ce ei spun si fac). Nu stiu cat de coerenta am fost pana aci...

Foarte coerenta. :yes: ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut ocazia sa discut cu musulmani si va pot spune ca am fost surprins. Religia lor nu are asa multe diferente fata de crestinism precum credeam eu ca are.

Si ei cred in toti profetii nostrii (il considera pe Isus unul din ei).

 

Am observat ca sunt mult mai credinsiosi decat multi crestini. Ei stiu in ce cred si de ce cred. Pot sa raspunda la orice intrebare legata de religia lor (cel putin cei pe care i-am intalinit eu).

 

Fanatismul care il vedem noi la televizor este orchestrat pentru a justifica razboaiele pentru petrol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma plimb cu Coranul in geanta. Ieri am inceput sa citesc din el. Cand imi fac o impresie despre ceea ce predica islamul, v-o impartasesc. Repet, despre ceea ce predica islamul. Nu despre ceea ce interpreteaza unii ca predica sau ceea ce afirma unii ca predica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti oamenii sunt la fel. Nu sunt unii mai buni decat altii. Ca ortodox nu vad nici o diferenta intre un musulman, un catolic, un budist etc. Nici unul nu se inchina Dumnezeului meu. Pana la urma si eu sunt tot asa de vreme ce sunt partas la Schisma, ci nu la Crestinismul curat - care nu mai exista de aproape 1000 de ani. Sper ca nu sunt acei 1000 de ani din Apocalipsa. Noi suntem vinovati pentru credintele noastre si e normal sa pretindem fiecare ca suntem unicii adevarati. Ma deranjeaza cand se ajunge la arme!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toti oamenii sunt la fel. Nu sunt unii mai buni decat altii.

Ba da, sint.

Ca ortodox nu vad nici o diferenta intre un musulman, un catolic, un budist etc. Nici unul nu se inchina Dumnezeului meu.

Vad ca ai uitat sa te uiti la oameni, te uiti doar la religia lor. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da, sint.

 

Vad ca ai uitat sa te uiti la oameni, te uiti doar la religia lor. ;)

Scuza-ma, iar am uitat de tine. Reformulez: toti oamenii sunt la fel in afara de dan-marius!

Ma uit la oameni prin credintele lor. Asta face diferenta. Asta e si ideea topicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×