Sari la conținut
Forum Roportal
Mircea112

Din ce cauza majoritatea ne comportam asa...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma refer cand e cazul sa inchiem o relatie. Toti ne schimbam, in compotament , in felul de a fii, a vorbi...

 

Aici ma refer in special la personanle care intalnesc o alta persona si doreste sa scape de vechea relatie... cautand motivul...

 

Odata cu schimbarea de coportament incep certurile si relatia in max 2-3 saptamani e gata...

 

Dece nu putem avea deminitate in noi si sa spunem verde in fata,(gata sa terminat, si motivul...l-am vazut pe X si imi place)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca da mai bine tie cand esticu tine ,in grave momente de considerare in viata,sa stii ca altul a fost de vina. Cand se rupe o relatie intotdeauna celalalt ii de vina sau nu ai mai avut de ales.Desigur fiind vctima care fugi de agresor.

Ca asa e fain sa apari martir, erou, victima, perfect....

Noh, desireaza datele problemei tale....

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma refer cand e cazul sa inchiem o relatie. Toti ne schimbam, in compotament , in felul de a fii, a vorbi...

 

Aici ma refer in special la personanle care intalnesc o alta persona si doreste sa scape de vechea relatie... cautand motivul...

 

Odata cu schimbarea de coportament incep certurile si relatia in max 2-3 saptamani e gata...

 

Dece nu putem avea deminitate in noi si sa spunem verde in fata,(gata sa terminat, si motivul...l-am vazut pe X si imi place)

chiar?..de ce nu puteti avea?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din mai multe motive. Printre care lasitatea, lipsa de responsabilitate, imaturitatea, lipsa de respect pentru cei pe care i-am iubit, etc.

 

Adica intr-un cuvant: PROSTIE. :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca da mai bine tie cand esticu tine ,in grave momente de considerare in viata,sa stii ca altul a fost de vina. Cand se rupe o relatie intotdeauna celalalt ii de vina sau nu ai mai avut de ales.Desigur fiind vctima care fugi de agresor.

Ca asa e fain sa apari martir, erou, victima, perfect....

Noh, desireaza datele problemei tale....

 

aici nu e vorba de mine ....ma refer in general.

 

Sincer ai dreptate cand spui ca se rupe o relatie intot deauna celalat a fost de vina, dar asta doar in prima parte...dupa o perioada de timp daca stai sa analizezi situatia si motivele ruperi relatiei iti gasesti vina,

 

Am specificat clar cred situatia....cand gasesti pe altcineva si crezi ca , el sau ea e mai potrivit/a si cautam motivul despartiri...prin schimbare , si cearta...constienti fiind in sinea noastra ca noi cautam motiv....

 

Nu cred ca e mai dureros sau tine de estetic daca ascundem faptul ca ALTUL/A a fost de vina, deoarece peste o perioada de timp se va afla....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de om si depinde de circumstante. Unii prefera sa taca si sa adopte un comportament pasiv-agresiv, altii nu. Unii sunt artagosi si cauta cearta din orice, isi invinovatesc mereu partenerul/a. Astia sunt cei care vor sa puna vina in spinarea celuilalt, pentru a se absolvi pe sine. De aceea adopta atitudini defensive care dupa aceea continua in a fi ofensive si agresive.

Probabil ca multa lume isi schimba comportamentul, pentru ca oricat ne-ar place noua oamenilor sa ne dam mari talentati de actori si de prefacuti, adevarul este ca in multe situatii nu ne putem preface atat de bine pe cat ne inchipuim. Cand o relatie se destrama, atunci cei implicati sau macar unul nu mai are respectul (uneori), rabdarea, curtezia, cheful si dorinta sa se comporte precum inainte. Vede realtia ca pe un sac de ciment atarnat de gat si abia asteapta sa scape. Multi, din lasitate si din sentiment de rusine fac tot posibilul sa-si indeparteze partenerii prin comportament urat, asa incat sa nu para ei "the bad guy". Se mint pe sine insisi.

 

Deci cam asta e explicatia daca te referi la persoane care rup o relatie pentru ca au cunoscut pe altcineva. Se simt oarecum vinovati, initial fata de partenerul actual dar incearca sa-si descarce acest sentiment facandu-l pe partener sa se simta ca un rahat si vinovat de destramarea relatiei.

 

Exista totusi persoane care sunt sincere si spun partenerului adevarul. Putine si de obicei sunt persoane mai in varsta, mature pentru care mind games si mojiciile sunt de domeniul trecutului si au devenit inutile. Nu ca ar fi fost vreodata uitile, dar na omul gandeste altfel la tinerete.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar este destul de simplu.

Sa luam un exemplu teoretic.Un cuplu are o istorie impreuna,o viata normala cu suisuri si coborasuri ,cu bune si rele,o familie comuna deci.Multe sunt motivele pentru care desi fericit initial,un astfel de cuplu poate intra in blazare.Astia sunt dusmanii : blazarea,lipsurile materiale,incercarile vietii trecute pe jumatate,o educatie in domeniul relatiilor de cuplu insuficienta, mici nepotriviri intime sau de caracter nebagate in seama initial.

La un moment dat, unul dintre cei doi,nu conteaza care, intra intr-o relatie extraconjugala. Una din acelea cu nabadai,un amantlac intens si salbatic, bazat in primul rand si foarte des unicul rand,pe sex.Unul din acela tantric.

Din acel moment vechea relatie nu mai insemna nici macar o ceapa degerata.Partenerul initial nu mai este decat un obstacol in calea fericirii.Se ajunge la gesturi extreme ,purtari urate,scandaluri urate,divorturi urate.Pana atunci insa,"vinovatul" incearca sa tina ascunsa aventura cat de mult poate.Pe de o parte viata dubla poate ca prezinta avantajele ei,apoi mai sunt la mijloc copiii,averea uneori,atata cata este,oprobiul public.Foarte putini au taria sa recunoasca adevarul si sa rupa pisica,pentru ca in adancul sufletului stiu ca fac o greseala, dar tentatia este prea mare.Cam asta ar fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×