Sari la conținut
Forum Roportal
Icbiuliana

Iubire veritabila sau dependenta?

Postări Recomandate

Ce este iubirea?Iubirea matura, iubirea autentica despre care scriu unele carti de psihologie?De ce tot striga acele carti, cu disperare, ca felul in care iubim astazi e bolnav, toxic, nebunesc?Ce vrea sa insemne asta?

 

Oare societatea cu toate regulile si cultura ei subterana, este gresita?Ne invata gresit sa iubim?Ne rapeste capacitatea de a oferi mai multa iubire, si ne sugereaza sa cerem mai multa, tot mai multa?Dar oare cum sa primim, daca noi nu stim sa dam?Sau iubirea e un rezervor plin de unde curge si niciodata nu se termina, chiar daca noi avem sufletul gol?

 

Care sunt primele semne , care ii face pe cei mai multi barbati sa se simta atrasi de o femeie, ca mai apoi sa devina obsedati, violenti, posesivi, gelosi, nesiguri?

 

Ce barbati cauta femeile pentru a le insoti o viata si pentru a le ajuta in cresterea copiilor?Cum selecteaza ele, si care sunt motivele inconstiente, prin care o femeie confunda iubirea matura cu dependenta, obsesia de barbatul din viata ei?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt primele semne , care ii face pe cei mai multi barbati sa se simta atrasi de o femeie, ca mai apoi sa devina obsedati, violenti, posesivi, gelosi, nesiguri?

la asta pot sa raspund din cunostinta: se simt atrasi de o femela, si atata tot, pur orgoliu.

 

 

PS. imi place foarte mult cum pui problema, bine gandit si cu tact. :good:

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tu vorbesti despre barbati ca si cum ar fi niste brute, iar femeile niste ingerasi sensibili care pun totul la suflet prea mult. Lumea e nu chiar asa. Sunt sigur ca nici tu nu ai fost vreo sfanta in relatiile tale, dar e usor sa faci pe cocosul/gaina. :hi:

 

Presupun ca intrebarile tale sunt retorice. E evident ca societatea si modul in care ne traim vietile e responsabil de ceea ce a ajuns iubirea azi.

Editat de Typhon
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand o sa faci topicul tau o sa vedem ca e invers, noi suntem brute si tinem barbatusul sub papuc, ca asa merita :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la asta pot sa raspund din cunostinta: se simt atrasi de o femela, si atata tot, pur orgoliu.

 

 

PS. imi place foarte mult cum pui problema, bine gandit si cu tact. :good:

 

 

Cam misandra atitudinea. Dar pe unele femei ce le atrage la un barbat ca dupa aceea sa devina isterice crizate si nemultumite, orice le-ai face?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam misandra atitudinea. Dar pe unele femei ce le atrage la un barbat ca dupa aceea sa devina isterice crizate si nemultumite, orice le-ai face?

 

Exact ! Si cate nu sunt asa... e pamantul plin de ele. Nu e doar barbatimea e contaminata, si femeile sunt la fel de superficiale.

 

cand o sa faci topicul tau o sa vedem ca e invers, noi suntem brute si tinem barbatusul sub papuc, ca asa merita :lol:

 

Tu stii ca imi esti draga :huggles:

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti un ipocrit.

 

pai ce imi place mie la baieti sau barbati nu se potriveste cu ce le place lor la mine, shame on me

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat te intrebi ce e iubirea ai o problema de atasament . Eu am realizat ca iubirea adevarata cand o simti nu mai presupune sa iti pui intrebari despre ea . E acolo . Unele carti exprima un punct de vedere al unor patologii . Dar nu e de vina dragoste ci omul . Traind intr-o societate de consum unii iau de buna si partea si partenerul ca fiind de consum . Nevoia de a fi iubit nu e iubire . Nu esti liber atunci

Editat de Ea.
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×