Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Pisoii mei stranuta!

Postări Recomandate

Poate nu o fi atat de ciudat sau de grav, insa eu nu m-am mai confruntat cu asta. Si cresc pisici de cel putin 11 ani. Si am tratat si pisoi de gripa felina, nu se manifesta asa.

La noi e foarte frig acum, inclusiv in casa s-a schimbat temperatura, iar doi dintre pisoi, Betty si Toni, au inceput sa stranute. Parca la unison, amandoi in acelasi timp. Altceva nu au, nu sunt apatici, nu zac, nu fac fite la mancare, nu le curge nasul (doar cand stranuta cam stropesc, dar nu mult, nu par mucozitati infectate), doar stranuta.

Am citit ca ar putea fi infectie respiratorie. Sau probleme gingivale (m-am uitat in gurile lor, nu pare a fi ceva in neregula). Sau alergii, dar prea i-a palit pe amandoi.

Da da, stiu trebuie sa ma duc la veterinar cu ei. Dar pana atunci, voi ati patit asa ceva cu pisoii vostri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Al meu stranuta de cand il am, de vreo 13-14 ani. Din cand in cand, dar e sanatos tun si asa a fost mereu. :lol:

 

Cred ca stranutul e normal si la animale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am inteles ca e, ca asa isi curata narile, dar nu repetat. Ai mei stranuta de doua zile intruna. Da semne si al treilea, de acum. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cand am ajuns cu el la veterinar,avea saracul ditamai infectia respiratorie.Abia l-am pus pe picioare cu antibiotic.

 

:(((( nici nu vreau sa ma gandesc!

 

da, si asta am citit, ca stranuta periodic, dar numai in cazul alergiilor. Na, ca si la oameni pana la urma, cum dezvoltam si noi majoritatea alergiilor, primavara sau toamna.

O sa ajung cu ei la medic, ce naiba sa fac... :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Al meu stranuta intruna cand a facut tuberculoza. Dormea cu mine in pat si il auzeam de multe ori pe noapte, stranuta sange pe plapuma. Era si foarte batran.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei nu or stranutat niciodata. Hm, sa nu raceasca pisoiasii tai Darianna :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca ai tai sa nu aiba asa ceva ci sa fie vorba doar de o alergie sau sa le fie doar frig.

 

In cazul alor mei nu e nici o alta modificare, mananca bine, beau apa, se joaca, nu sunt apatici.

 

Care este temperatura medie a locuintei? Asa patea al meu, cand plecam de acasa si inchideam centrala.

 

Habar n-am, dar nu e o locuinta tocmai calduroasa. Pereti de BCA, multi in exterior sau pe casa scarii.

 

Ai mei nu or stranutat niciodata. Hm, sa nu raceasca pisoiasii tai Darianna :think:

 

Pai tocmai, ca nici ai mei, tocmai d'aia ma cam ingrijoreaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, am inteles ca e, ca asa isi curata narile, dar nu repetat. Ai mei stranuta de doua zile intruna. Da semne si al treilea, de acum. :focus:

Ok, asta e altceva, dar poate sa fie doar iritatie la ceva, praf, parfum sau alergie, nu neaparat ceva grav. Sper sa nu fie nimic serios.

Pe al meui il apuca uneori cate o sedinta de stranut, de vreo 6-7 stranuturi unul dupa altul de se clatina saracul cand termina. E extenuat. :lol:

 

In cazul alor mei nu e nici o alta modificare, mananca bine, beau apa, se joaca, nu sunt apatici.

De fel in animale, asta ar fi cel mai bun indiciu ca nu sunt bolnavi, caci atunci cand sunt, mancatul e primul lucru pe care nu il mai fac.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, asta e altceva, dar poate sa fie doar iritatie la ceva, praf, parfum sau alergie, nu neaparat ceva grav. Sper sa nu fie nimic serios.

friends.gif

 

Da, citisem asta. O sa ma apuc sa imi fac o curatenie generala, sa vedem daca mai e cazul. Singurul lucru pe care l-am schimbat de cand au inceput ei sa stranute, e detergentul. O sa fiu mai atenta la asta, sa vedem daca o fi de la el. Ciudat mi s-a parut ca i-a apucat pe doi odata.

 

De fel in animale, asta ar fi cel mai bun indiciu ca nu sunt bolnavi, caci atunci cand sunt, mancatul e primul lucru pe care nu il mai fac.

 

Asta a fost lucrul care NU m-a ingrijorat. :P Stiu si ca daca sunt bolnavi, au tendinta de a se ascunde, sa zaca ei singuri, sa ii lasi in pace. Cand a fost bolnava Betty ultima data, dormea numai in dulapul cu haine, asa mi-am si dat seama ca ceva nu e in regula si am luat-o la examinat. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×