Sari la conținut
Forum Roportal
Neagu Silviu

" Micul Fum " invins sau invingator ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum citim cu toti , un organ ( genital - nu genial ) autorizat de Guvernul Romaniei in urma cu ceva zile a facut "MAREA CAPTURA " si pe cine ???? pe " Micul Fum " - ca de a stfel cunoscut ca hakerul nr 1 . Buna miscare a facut FUM ca sa lasat prins , cat despre acele plati care trebuie sa le faca ca daune morale ? hai sa fim seriosi . Mai intai cine sunt cei care ii cer daune " morale" si pentru ce? ca le-a patat imaginea? ce imagine ? a unor "STARLETE" care s-au lanasat in studiouri pe sub birouri cu .... in gura si cu nopti petrecute ca " dame la dicretie " . Intamplator stirea la TV a aparut chiar cand eu vorbeam cu un procuror, si surpriza reactie : - daca Fum e baiat destept si nu se lasa impresionat , ii face praf pe toti si nu plateste nimic si nici inchisoare nu face , ba chiar mai mult , la prima aparitie in ziar despre el poate cere daune ( publicitate pe spatele lui ) de nu au astia bani sa-l plateasca . Pe de alta parte legea e lege - ce cer "cersatorii aia -muritor de foame " pretinzand ca le-a patat imaginea , trebuie sa plateasca . Asta i`l va tine un pic pe loc un timp pe FUM . Dar revenind la tema noastra , " Autoritatile Romanesti " iar se mandresc cu prostiile care le comit . Vorbind din mai multe puncte de vedere , FUM este o pierdere imensa pentru Romania : social , politic si economic .

Social : Interesele sociale in domeniul informatiei , a luat o amploare foarte bine mascata de catre " baietii destepti " cu firme mari in domeniul IT-ului . Frica de a nu pierde , face ca acestia sa conduca din spate anumite ramuri autorizate de statul roman . Cum ? simplu : " Vreti sa va mearga .... , trebuie sa ne mearga si noua bine " - o astefel de piata facuta in niste hartii ( acte ), care statul roman le semneaza in favoarea unor " protectori cibernetici " , dar le semneaza ca primarul ( nestiind ce inseamna de fapt ) Si acum intram in cauza , cazul FUM a starnit in 2 zile controverse in mintile unor oameni interesati de soarta lui , cat na fost gandita revolutia din `89 . Dureri mari de cap la nivel inalt ...este? :blink:

Politic : Are si Romania cu ce sa se laude un pic acum ca a fost de ajutor fata de alte tari , dar e doar o masca . Arestarea lui FUM nu face altceva decat sa arate in ce ritm se misca autoritatile romanesti ....adica viteza MELCULUI .

Economic : Aici i-mi este foarte jena sa mai comentez . Demascand identitatea lui FUM , Romania va pierde milioane de EURO lunar. Cum de e posibil asa ceva ? simplu : Cineva cu o putere economica mare va face toate demersurile ca aceasta "stire" sa dispara in scurt timp , si de ce? foarte simplu : FUM poate aduce milioane de EURO pentru un investitor care stie sa ii ofere lui FUM o viata frumoasa .

The end . Pe scurt Romania iar va pierde o valoare din toate punctele de vedere , iar FUM a facut o miscare inteligenta ca sa lasat prins . Oficialii Romaniei nu au putut sa anticipeze miscarea asta .

Mesaj pentru FUM : Bravo , esti ce-l mai bun si inca o data un simplu "pianist al tastaturii" cu o minte sclipitoare ingenunchiaza politica Romaniei . Nu accepta offerta lor , cea de Google e bunicica , nu te grabi ca apar si altele mult mai bune care sa te faca REGE . Succes omule :thumbsup: Cu respect Chad

Editat de Neagu Silviu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa mor daca intelg ceva din ce ai scris.

ar trebui o regula ... a nu se posta sub influienta jointurilor

 

citesc si eu presa dar nu am vazut nici un fum... doar pe ala de la cluj care a furat niste fisiere de la nasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa mor daca intelg ceva din ce ai scris.

ar trebui o regula ... a nu se posta sub influienta jointurilor

 

citesc si eu presa dar nu am vazut nici un fum... doar pe ala de la cluj care a furat niste fisiere de la nasa...

 

:tease: Fluturel , diferenta de a citi un ziar pe cant ( grosimea foi ) si a citi presa e URIASA ( in cazul de fata pentru tine )

Ceva exemple ca ajutor pentru tine

Click : http://www.click.ro/news/national/Micul-Fum-saptamana-Hackerul-recunoscut_0_1333666643.html

Cancan : http://www.cancan.ro/showbiz/showbiz-intern/micul-fum-i-a-violat-intimitatea-biancai-dragusanu-i-a-spart-mailul-si-i-a-furat-pozele-193864.html

...si alte bloguri .

 

Stii tu Fluturel ? ziarul nu e ca sa-l folosesti la WC sau sa-l pui in loc de geam , E PENTRU CITIT ( banuiesc ca faza cu cititul te depaseste ) pardon ! :yahoo:

Apropo Fluturel iti sugerez sa te apuci de TETRIX , lasa sectiunile astea departe , nu`s pentru tine :spiteful:

Nice Copy - Paste " Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii." era ceva super sa fi spus tu primul asta ! dar ma indoiesc sa aflu ca tu ai "nascocit" un astfel de adevar .

Editat de Neagu Silviu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow, ai dat drept surse si ai catalogat ca fiind presa, doua tabloide.

Si ca sa nu mai apari tu sa pui lumea sa se informeze, mergi si da un search pe Google ca sa observi ca nu a fost prins lesinatul asta acum 2 zile, ci prin august 2011, procesul s-a terminat acum cateva zile.

E bine ca il ai pe gainarul asta, care nu e recunoscut de NICI o comunitate a hackerilor, drept erou, model sau alte rahateluri din astea.

Sa bagi si un "cum sa sparg parola la Yahoo" pe Google, ca pari genul ala.

 

P.S. E "Tetris", domn usor agramat ce esti dumneata.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hai sa fim seriosi . Mai intai cine sunt cei care ii cer daune " morale" si pentru ce? ca le-a patat imaginea? ce imagine ?

Asta mic e dastept, da dastept ce e saracu'

Alooo, concentreaza-te asupra pendulei sa nu cumva sa te pierd, vezi ca-ti zic decat o data, focus!!!

Aaabsolut orice violare a corespondentei electronice este pedepsita de articolul 195 din codul penal(incadrare 6 luni 3 ani), aici includem casute de mail, conturi de pe site-urile de socializare, accesarea unui sistem informatic care nu-ti apartine(pe limba ta, calculator pa care te joci "tetrix") acum ai inteles tu de ce e gainarul asta mic in puscarie, prins la 1 saptamana maxim dupa "cascadoriile" astea?El in primul rand este urmarit PENAL, daunele morale se cer pe CIVIL, o sa le si plateasca, stai linistit.

Daca vrei iti si desenez, ca eu sunt baiat bun, am grija sa fiu inteles chiar si de aia mai putin....dotati.

 

LE: Aaaa, asta se contrazicea si cu spionarea telefonului, nu-s prea multe de discutat cu el, nu pricepe saracu'

Editat de Pharrell24
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta mic e dastept, da dastept ce e saracu'

Alooo, concentreaza-te asupra pendulei sa nu cumva sa te pierd, vezi ca-ti zic decat o data, focus!!!

Aaabsolut orice violare a corespondentei electronice este pedepsita de articolul 195 din codul penal(incadrare 6 luni 3 ani), aici includem casute de mail, conturi de pe site-urile de socializare, accesarea unui sistem informatic care nu-ti apartine(pe limba ta, calculator pa care te joci "tetrix") acum ai inteles tu de ce e gainarul asta mic in puscarie, prins la 1 saptamana maxim dupa "cascadoriile" astea?El in primul rand este urmarit PENAL, daunele morale se cer pe CIVIL, o sa le si plateasca, stai linistit.

Daca vrei iti si desenez, ca eu sunt baiat bun, am grija sa fiu inteles chiar si de aia mai putin....dotati.

 

LE: Aaaa, asta se contrazicea si cu spionarea telefonului, nu-s prea multe de discutat cu el, nu pricepe saracu'

 

Pharr ...am spus ca legea e lege si daunele va trebui sa le suporte. Raman un pic socat din simplul fapt ca multi dau cu pietre in el. Since nu`l cunosc si nu am de-aface cu el dar...e un DAR , despre violarea corespondentei electronice tin sa mentionez ca aproape 90% din utilizatorii de Internet au Yahoo Messenger ( de exemplu ), acel DAR vine in partea asta ca vreau sa o spun acum : Cati din utilizatori , la instalare , au citit ce spune pana la faza finala a instalarii. poate ca maxim 5 % , restul " Instal , yes ,ok..... ca primarii. Ai sa intrebi si ce legatura asta cu tema , pai hai sa-ti explic in cateva cuvintele . Acel Yahoo spune ceva de genul ca : Isi rezerva dreptul de a selectiona clientii si la cea mai mica neclaritate , acel user poate fi oprit si ca violarea dreptului de server va fi sanctionat ...bla bla bla . DAR NU MENTIONEAZA nimic de genul ca pirateria sau sustragerea de informatii dintr-un acount de catre un user rau voitor va fi sanctionat conform ...bla bla bla . Normal nici nu ii intereseaza . Undeva prin yahoo acount ti se spune ca : prin instalarea acestui soft ( program ) ti se va deschide noi porti de comunicare , acestea putand fiind accesate si de useri externi ( straini de cont )si tu utilizatorule trebuie sa ti-l optimizezi facand setarile dorite ca sa nu fii afectat , de genul Vote , Anunt , Coment ... etc . Baietii sclipitori la minte stiu ca unii " gutumani" nu dau importanta la astea si daca tot ii roade curiozitatea merg mai departe. Si aici vreau sa dau un exemplu banal : comanda : Nestat-b in timpul transferului de date permite afisarea destinatarului ( IP , MAC , Port ). O data ce ai toate aceste date ? cat dureaza sa dai un RADMIN ????? nu cred ca mai mult de 5 secunde si.... tot ce e in PC-ul celalalt ( destinatarului ) iti este in taste , deci ???? nu`ti trebuie sa fii cine stie ce haker sa spargi un acont de yahoo. Cum de altfel primesti o groaza de MAS-uri de genul : Prea tare ..... cutarescu .... a fost violat , sau nu stiu ce alta stire senzationala . tentatia si inconstienta e maxima la unii "toromaci" si acceseaza acel link ( care e plasa ). Acum tu vii si-mi spui ca toate astea duc la o violare a informatiei din PC-ul fiecaruia - normal sa spui asta . Eu iti dau replica scurt : Te-a obligat cineva ????? deci praf . Cat despre FUM , hai sa fim seriosi , cat de prost crezi un haker de clasa 5 ( maxima ) sa de-a pe fata totul ???? concluzia ? sa lasat prins , de ce? f simplu ARE DE CASTIGAT . Acasa in fata tastelor nu-l stia nimeni, decat Google ca membru de onoare , dar vezi tu bani nu se fac din medalii . Asa ca ganditi 2 secunde inainte situatia 8) . Si ca sa fiu cat mai convingator : Ce haker s-ar da prins daca a comis niste parte care prin natura lor se podepsesc penal ??? E clar ca FUMM are si planul de rezerva , cu siguranta . Eu nu-l plang dar nici cu pietre nu dau in el . Sunt sigur ca miscarea asta pentru el a fost una de : START SPRE O VIATA MAI BUNA -? REGE

Editat de Neagu Silviu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

comanda : Nestat-b in timpul transferului de date permite afisarea destinatarului ( IP , MAC , Port ). O data ce ai toate aceste date ? cat dureaza sa dai un RADMIN ????? nu cred ca mai mult de 5 secunde si.... tot ce e in PC-ul celalalt ( destinatarului ) iti este in taste , deci ???? nu`ti trebuie sa fii cine stie ce haker sa spargi un acont de yahoo.

In primul rand, netstat-a e cea mai potrivita, second, ca sa "dai Radmin" programul trebuie sa fie executat(de preferinta silent, altfel nu ai facut nimic), orice firewall free in afata de ala de la windows iti blocheaza Radminul, majoritatea antivirusilor detecteaza mai nou Radminul, exceptie Kaspersky, chiar si daca ai Radmin, nu poti descarca din pc-ul victima fisiere mai mari de 100mb o data(poate mai putin chiar) nu iti este nimic in taste, ca Radmin n-are keylogger, deci nu afli nici o parola cu el si nu in ultmul rand, Radminul era si poate inca mai este folosit de copiii de 11 ani si nu, nu se sparg parole cu el.

Despre phishing in urmatoarea editie....

Nu vorbi despre hacking cand dai exemplu Radminul, te rog frumos!

Bafta.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ca profanul zic asa: Nu-mi convine sa-mi umble nici un fum mic sau mare, prin locuri pe unde eu am pus parole.

Pana aici amicul fum este bun de parnaie sau ce o prevede legea penala pentru el.

Am insa o problema cu o parte din victime.De exemplu fufa aia care pretinde 100000 de euro pentru imaginea ei sifonata.Care imagine,aia de fata de la pagina x, ajunsa pe pagina xxx ?!

Oricum ,de unde sa dea amaratul nu stiu cate sute de mii de euro,ca si madame Rona Hartner vrea sa-i fie reperata onoarea cu 50000 de euro si mai vor si altele sau altii,toti persoane onorabile cu biografia prin tabloide.

O doamna cu adevarat decenta a spus ca tot ceea ce isi doreste, este sa inteleaga lectia aceasta, oricare haker va dori sa mai fumege prin secretele virtuale si private ale altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×