Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Prostie, ignoranta, rautate sau toate la un loc ?

Postări Recomandate

Am deschis acest topic despre care am presimtirea ca se va inchide repede, ca sa ne putem da cu parerea despre cauzele din care unii oameni fac unele afirmatii, generalizari, acuzatii, aberatii.

Sunt acestea facute din necunostinta de cauza, prejudecati, preconceptii, nevoia de a generaliza, prostie crunta, idiotenie, ignoranta, lipsa de cultura generala sau pur si simplu rautate manifestata ?

 

Afirmatiile pot fi despre orice si oricine, pot fi despre o etnie, o nationalitate, o tara, o cultura, o comunitate, o religie, un grup de oameni, un om, o ideologie, politica, traditie, mod de viata, valori, etc.

 

Exista oameni care vorbesc din cunostinte proprii si experiente proprii, altii din auzite, dar care totusi sunt intelepti indeajuns si au un bagaj rezonabil de cunostinte incat sa nu generalizeze si sa mentina un nivel de obiectivitate.

 

Exista insa altii orbiti de prejudecati, care in armati cu cateva exemple, multe auzite, putine vazute sau traite, care prezinta absolut tot ceea ce le debiteaza mintea, drept realitati si facts. Altii stiu bine ca ceea ce spun nu este corect dar continua sa spuna din pura rautate, din satisfactie bolnava de a cauza ofense, de a batjocori, umili si crea o imagine negativa.

Cum pot unii oameni sa fie asa ? Cum ii lasa constiinta si sufletul sa abereze in ultimul hal, ba chiar sa minta ? In ce scop, care este beneficiul si recompensa lor in urma livrarii perspectivelor lor monstruoase, incorecte, lipsite de orice bun simt ?

 

Cum isi permit unii sa se contrazica cu inversunare despre lucruri pe care alti oameni le stiu mai bine deoarece au experienta la fata locului ?

 

Sa ma scuze cei care se simt avizati, dar eu am doar doua explicatii : prostia si rautatea, iar cele doua nu e musai se se excluda reciproc. Sa ne fereasca ce-i mai bun pe lumea asta de omul prost si de omul rau, dar in special de omul rau si prost laolalta. Acest tip de persoana este inamicul public numarul 1, un adevarat pericol social si uman.

 

Fiecare dintre noi avem opinii si impresii care difera unele de altele, dar am pretentia de la specia umana din care facem parte, sa dea dovada de macar putrina rezonabilitate si o farama de inteligenta. Traim intr-o era unde absolut orice informatie ne este la indemana, unde intreaga lume ne sta la dispozitie sa o cunoastem, sa cunoastem oameni, sa aflam despre culturi, despre altii diferiti de noi, sa ne informam obiectiv, sa intrebam cand nu stim ceva, sa nu ne ghidam dupa exceptii si sa nu ne grabim sa judecam.

 

Cum este posibil ca intr-o asemenea era sa mai avem inca specimene de oameni complet intunecati la minte care traiesc in bula lor de sapun si refuza sa vada adevarul dincolo de ochelarii lor de cal ?

 

Atitudinea unora imi aminteste de atitudinea si mentalitatea nazista in legatura cu evreii. Evreilor li s-au atribuit toata vina universului, tot gunoiul, coruptia si impuritatea cosmica ce a existat vreodata, toate prejudecatile si preconceptiile posibile, la care s-au adaugat nenumarate minciuni, propaganda si inventii nerusinate. Exact asta fac unii azi in ceea ce priveste alte etnii. Masina de propaganda lucreaza de zor, iar prostul si raul sunt fanii cei mai avizi.

 

Cu tristete si regret, constat ca astfel de specimene de oameni se afla si pe Roportal si interactioneaza in aceasta comunitate virtuala fara retinere, fara rusine, fara morala si constiinta. Pacat, pacat.

Editat de Naeema
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca daca te-ai intalni fata in fata cu un astfel de om, sa poti avea o relationare normala. De multe ori, acesti oameni nu sunt abisal de prosti - despre unii dintre ei aproape ca poti spune ca sunt inteligenti. Rai? Oamenii, oricare dintre ei au potentialul de a fi rai, in masura in care sunt frustrati. Frustrati din orice cauza. Dar ceva fundamental ai uitat. Nu e suficient atata ca sa declanseze astfel de comportament. Stii ce lipseste? Acel "fata in fata", care te ajuta sa vezi omul, te ajuta sa fii empatic, in limita propriului potential. Internetul e un mediu care e foarte propice pentru o comunicare mentala, dar total nepotrivit pentru transmiterea de sentimente. E un baraj pentru caldura ummana. Omul tinde sa uite ca vorbeste cu alt om. El are impresia ca interactioneaza cu propriul lui calculator, doar. Pentru el e un joc, si omul de dincolo de monitor e doar o marioneta, fara nimic uman in ea. Acea marioneta, nu omul de dincolo de monitor, devine tinta acelor atacuri, omul nici nu exista de fapt, pentru acel cineva pe care l-ai descris. Din cauza asta, interactiunea oamenilor pe internet va fi totdeauna aducatoare de suferinta. In functie de predispozitii, vei ateriza preponderent in postura de victima sau de agresor, si jocul va continua, fara limita. Deci nu neaparat e vorba de prostie, esta vorba intr-o oarecare masura de rautate, dar e vorba in mare masura de lipsa de empatie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce spui tu este valabil poate pentru discutii intre doua persoane, despre acelesi doua persoane aflate in discutie, dar cand cineva arunca cu afirmatii generale, fara o anumita tinta virtuala, atunci despre ce este vorba daca nu despre prostie sau rautate ? Si nu, nu cred absolut deloc, sub nici o forma ca unele persoane gandesc altfel in realitate, fata de ceea ce expun la modul general in mediul virtual. Ar trebui sa aiba personalitate dubla sa faca chestia asta. Poate fatza in fatza nu ar avea curajul sau tupeul sa emane unele debitatii, dar gandirea va fi aceiasi. Mediul virtual confera pentru unii intocmai gradul de anonimitate si siguranta care le permite sa dea glas la tot veninul pe care in circumstante reale s-ar gandi de doua ori inainte sa-l vocifereze, din diverse considerente. In realitate e ilegal sa fii rasist, antisemit, spre exemplu, dar in virtual ce risti ? Sa fii suspendat sau banat de pe vreun site ? Mare scofala pentru unii. In realitate ar risca sa fie persecutati de lege sau sa si-o primesca in bot de la careva mai iute de palma.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta am sustinut si eu, ca mediul virtual nu e pazit aproape deloc. Poti spune aproape orice cata vreme nu atentezi la siguranta nationala. Abia acolo te poate ajunge virtualul in viata reala. Asa e, in viata reala ti-o poti lua foarte usor pe coaja, sau sa suporti rigorile legii, iar in mediul virtual iti poti varsa linistit rautatea, tot ce risti e un suspend de pe un site, care nu face altceva decat sa iti lase ragazul sa te ocupi de urmatorul site. Totusi, e putin si din ce am spus eu mai sus. Un om cu empatie nu o sa se dea asa la altii cum ar face-o un om fara empatie.

 

In continuare nu prea cred ca prostia e un ingredient necesar; unii sunt chiar inteligenti. Poate doar ignoranta in sensul acela larg, filosofic - nu IQ redus.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca este vorba despre prostie si rautate, mai ales ca unele persoane fac multe afirmatii ca sa declanseze reactii .

 

Nu am tinut niciodata dusmanie online, cu atat mai mult cu cat in viata reala nu sunt nici ranchiunos si nici razbunator, din simplu motiv ca sunt de parere ca energiiile negative trebuie indepartate .

 

Ar fii foarte trist daca in mediul virtual ar exista o politie a internetului .

 

Prin 2005-2006 ma dadeam ca sunt de la politia internetului .:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In continuare nu prea cred ca prostia e un ingredient necesar; unii sunt chiar inteligenti. Poate doar ignoranta in sensul acela larg, filosofic - nu IQ redus.

Uite vezi tu, eu sunt de opinie ca un om cu adevarat inteligent este eliberat din constrictiile pe care le impun prejudecatile si preconceptiile. Un om inteligent nu preia 10, 100, 500, 1000 de cazuri despre unele chestii si le aplica la miliarde de oameni, pictandu-i pe toti cu aceiasi pensula. Un om inteligent nu ar face asta decat daca ar avea o agenda anume bine definita. Altfel inteligenta sa nu i-ar permite gurei sau degetelor sa o ia pe dinainte doar de dragul de a emana ineptii.

 

Inteligentii dezinformeaza, mint, exagereaza, fac anti-propaganda cu un scop anume, gandit, de la care se asteapta anumite rezultate. De obicei in scopuri serioase precum politica, nu in tocana virtuala de pe forumuri. Prostul insa sufera de diarie verbala asa zis intelectuala si are impresia ca se caca perle pretioase.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa ne preocupam -si inca cu atata pasiune- de raul unor oameni ori situatii,atragandu-l cu inca si mai multa forta in vietile noastre?

Aura cuiva,e ca un camp magnetic de energie,ce atrage situatii si persoane ce corespund vibratiei sale...

Vrei sa atragi altfel de situatii si altfel de oameni? -preocupa-te de ceea ce-ti place,de ceea ce admiri si iubesti,nu de ceea ca dispretuiesti si critici...

 

Poti sa spui ca ceilalti sunt de vina pentru tot raul din viata ta...si ei chiar pot intradevar sa aduca raul ala in viata ta.Dar cine te pune pe TINE sa atragi oamenii si situatiile alea? -pana la urma,chiar daca nu iti place deloc sa privesti situatia in fata,tu esti cel responsabil.

Si o sa negi,ca si cum asta e un lucru rau! -dar nu este!

Daca e raspunderea ta,inseamna ca e IN PUTEREA TA,ca depinde de tine,ca nu esti o victima neputincioasa a unui destin crud si arbitrar.Tu esti puternic,depinde de tine,e alegerea ta.

 

De ce sa atragi in viata ta si mai mult din raul pe care il critici?

De ce sunt unii atat de nesimtiti si ignoranti...si prosti...si rai... -da' de ce sa te IMPLICI in asta cu atata forta? -totul e molipsitor: si fericirea,si bucuria,si iubirea...toate lucrurile pe care le admiri dar si cele pe care le detesti.Toate lucrurile in care te IMPLICI emotional.

Te preocupa greselile celorlalti? -vei atrage si mai multe greseli in viata ta,ale altora dar si ale tale...

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O alta mare problema ar fi ca sunt foarte multi sensibilosi pe internet care se simt vizati de afirmatii generale de genul "barbatii e niste porci si femeile sunt partea a doua", punand la suflet toate ineptiile .

 

De multe ori se intampla ca in loc sa pui emoticonul :roll: sa apesi pe :crazy:, plus ca nu poti sa aduci argumente unor afirmatii din motive diverse, dar asta nu inseamna ca ai fost rautacios, prost sau cabotin .

 

Cred ca prea multa lume se ia in serios si daca ar sta mai relaxati s-ar simti mult mai bine, mai ales ca fericirea e destul de usor de atins .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acuma o sa pic eu in ipostaza prostului. Am cunoscut "n" oameni pe care eu ii consideram si consider inteligenti, si care in mediul virtual asa fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma preocupa faptul ca unor oameni le este conferita o anumita imagine in lume si daca nimeni nu zice ceva, nu contesta, nu combate, nu incearca sa schimbe perceptia, sa educe, sa explice, acei oameni in timp vor fi condamnati sa mearga in societate cu o stigma si mai crunta decat cea pe care o au azi. Si cand mai si faci parte din acel grup de oameni, intr-un mod sau altul, e firesc sa nu poti ignora. Tu ar trebui sa stii cel mai bine chestiile astea.

Da, de multe ori tacerea e de aur, sa te faci ca ploua mai preferabil, dar uneori chiar este nevoie de contrariu, pentru ca tacerea poate perpetua la infinit un lucru eronat si azi e un lucru, maine doua, poimaine trei si dupa aceea toate. Intelegi ideea mea ?

 

Cred ca prea multa lume se ia in serios si daca ar sta mai relaxati s-ar simti mult mai bine, mai ales ca fericirea e destul de usor de atins .

Ferice de cei care au luxul de a fi mereu relaxati la unele capitole. Te invidiez atat pe tine cat si pe cei care pot. Poate daca ai fi fost negru, indian, arab, pachistanez, evreu, musulman sau homosexual, ai fi gustat si tu putin din ceea ce gusta oamenii din aceste categorii, in vietile lor. Poate ai fi avut si tu ceva de combatut, vreo cauza de luptat, perceptii de schimbat. Dar asa din pozitia albului occidental nu cred ca prea poti tu vedea pana jos in sant unde se afla ceilalti. Muntele e prea inalt.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×