Sari la conținut
Forum Roportal
HellenaJ

Imi este mila sa il parasesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna dimineata dragilor! Nici nu mai stiu cand am intrat ultima oara pe roportal, cred ca sant vreo 2 - 3 ani de cand nu am mai fost activa pe aici. Sant curioasa, cati din utilizatorii mai vechi, sant in continuare activi. Nu imi doresc sa aud critici sau comentarii postate aiurea la subiect, este suficient de dificil faptul ca nu stiu cum sa procedez. Sant intr-o relatie de aproape 7 ani, o relatie care a devenit foarte platonica de vreo 2 ani..Din punctul meu de vedere, relatia nu mai merge, nu mai simt atractia de la inceput, despre sex nici macar nu mai este vorba..e doar prietenie si cam atat. O prietenie frumoasa insa. Ne-am si certat foarte des in ultima perioada, reprosuri si toate cele. Sant foarte multe minusuri din partea mea. Scurt si la subiect, eu nu mai vreau si pace. I-am spus zilele trecute ca o sa plec, ca mi-am gasit o firma, un apartament in Viena, ca trec masina pe numele meu si toate cele. Si l-am intrebat ce pot sa iau, ma refer la pahare,farfurii si tot felul de nimicuri. Nimicuri in care eu am investit insa foarte mult. Am discutat cat se poate de normal, mi-a spus ca ma ajuta si ma sustine..eram chiar usurata ca treburile decurg asa usor. Insa, cu 2 zile in urma l-am gasit plangand in birou si am simtit ca mi se rupe sufletul. De iubit nu il mai iubesc ca pe un partener de viata, ci ca pe un prieten, ca pe un frate. Imi este mila de el, este extraordinar de greu sa stiu ca il las singur suferind. Am incercat sa ma gandesc cum ar arata viitorul daca eu as ramane in continuare alaturi de el, mi-as vedea de ale mele si viata ar merge mai departe. Insa nu este ceea ce vreau, si ma gandesc ca timpul trece si tace, trece si timpul meu dar si al lui..Eu deja am luat decizia sa plec, in week-end se elibereaza apartamentul in Viena si pot sa ma mut, el nu stie inca asta..

Voi cum ati proceda in locul meu? Este al naibi de greu sa ranesti pe cineva, iar eu sant o persoana foarte calma de genul meu si foarte miloasa..

Imi este un pic greu sa las totul in urma mea, insa este vorba doar de confort si nimic mai mult. Nu este asa usor sa te apuci sa strangi lucrurile stranse in 7 ani, si pe deasupra sa mai ai si pe cineva care sufera ca un caine cand te vede ca pleci..

Cum naiba sa fac sa nu mai sufere? Din mila nu pot sa stau cu el la infinit, eu mi-am ales un drum si vreau sa merg mai departe, aici daca raman stau pe loc din pacate si nu este nici pe departe ceea ce vreau de la viata. De Revelion asta a fost dorinta mea, un nou inceput..

Multumesc pentru timpul acordat si o zi cat mai frumoasa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca nu mai simti ca-l iubesti, pleci. Nu mai stai, ca-i faci rau si lui. "Boala lunga moarte sigura".

O sa-i treaca fiindca-i baiat mare. Chiar si ca experiment e buna o astfel de situatie...Pleci, vezi cum te simti, vede si el si pe viitor, actionati in consecinta.Ramane asa, sau va iubiti din nou.

Curiozitatea mea e mare si te rog sa-mi raspunzi si tu mie: Cum ai ajuns in situatia ca dupa cinci ani sa iubesti platonic.L-ai inselat pana acum?Eventual si detalii (nu sexuale, evident, ci motivatia...)

Multumesc

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As pleca daca nu imi mai este ok. Dar sa dai cu piciorul in 7 ani, este dificil si pot intelege si durerea lui.

Acum....pana la urma timpul vindeca totul. Chiar va puteti ambii gasi oamenii care sa va iubeasca.

 

Daca zici ca nu mai simti ca-l iubesti, pleci. Nu mai stai, ca-i faci rau si lui. "Boala lunga moarte sigura".

O sa-i treaca fiindca-i baiat mare. Chiar si ca experiment e buna o astfel de situatie...Pleci, vezi cum te simti, vede si el si pe viitor, actionati in consecinta.Ramane asa, sau va iubiti din nou.

Curiozitatea mea e mare si te rog sa-mi raspunzi si tu mie: Cum ai ajuns in situatia ca dupa cinci ani sa iubesti platonic.L-ai inselat pana acum?Eventual si detalii (nu sexuale, evident, ci motivatia...)

Multumesc

 

 

Ceea ce propui este un fel de cu curul in doua luntri, care deunazi nu iti placea. Daca se despart, nu ca vad cum ne simtim, ne simtim DESPARTITI, AS IN NO CHANCE TO GET BACK TOGETHER.

 

Curiozitatea eu cred ca doar vrei sa vezi daca si altii/altele joaca la doua capete.

Dupa 5 ani ajungi sa-l iubesti si platonic. Scade importanta sexului, creste importanta intimitatii,a trairilor. Nu am spus ca dupa 5 ani cuplurile nu si-o mai trag. :crazy:

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@HellenaJ: el iti ofera stabilitate, confort si liniste, daca bine am inteles. Asta e destul de greu de obtinut impreuna cu un partener. Sigur ca poti si lua viata in piept si poti trai "pe val" ca o femeie independenta si puternica. Dar trebuie sa fii constienta ca in aproape orice relatie sunt sanse foarte mari sa dai, fie de infidelitate, fie de rutina. Infidelitatea, sa o lasam deoparte, acolo mai greu poti face ceva, dar cu rutina, oricand, va trebui sa fii pregatita sa lupti. Poate ca nu e foarte bine sa fugi ori de cate ori dai de rutina. Pentru mine, asta e dovada de slabiciune si superficialitate, dar parerea mea nu conteaza, desigur.

 

Acum, deja ai decis, nu prea se mai poate face mare lucru. Nu se punea, oricum, problema, sa stai cu cineva din mila, dar se pune foarte serios, sa ai puterea sa invingi rutina unei relatii de durata.

 

Iti doresc sa nu ajungi sa regreti alegerea pe care ai facut-o.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As pleca daca nu imi mai este ok. Dar sa dai cu piciorul in 7 ani, este dificil si pot intelege si durerea lui.

Acum....pana la urma timpul vindeca totul. Chiar va puteti ambii gasi oamenii care sa va iubeasca.

 

 

 

Ceea ce propui este un fel de cu curul in doua luntri, care deunazi nu iti placea. Daca se despart, nu ca vad cum ne simtim, ne simtim DESPARTITI, AS IN NO CHANCE TO GET BACK TOGETHER.

 

Curioizitatea eu cred ca doar vrei sa vezi daca si altii/altele joaca la doua capete.

Dupa 5 ani ajungi sa-l iubesti si platonic. Scade importanta sexului, creste importanta intimitatii,a trairilor. Nu am spus ca dupa 5 ani cuplurile nu si-o mai trag. :crazy:

 

Asa ti se pare? Mie imi pare ca i-am propus sa treaca fix, numa-ntro luntre.Sa plece.

Care-i a doua luntre pe care o vezi propusa, si pe care n-o agreeam eu?

Te referi la situatia ipotetica, in care s-ar intoarce, dupa o perioada? Aia-i de domeniul viitorului, sau irealului si nu se poate analiza acum.

Eu acum nu-s cu cu..u in doua luntre.Sunt hotarat si relaxat.

Zici ca dupa cinci ani il iubesti platonic si-i normal?

Editat de InPing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Decat sa stai alaturi de el doar pentru ca te simti o criminala cand il vezi cum sufera, mai bine pleaca.

Ii faci un favor, faci loc alteia care poate o sa-l iubeasca mai mult decat un prieten. Macar esti sincera si responsabila, chiar daca doare.

Ai inchiriat apartamentul, ti-ai facut socotelile - esti fata mare si stii ce e de facut :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acuma daca a fost de acord si ati stabilit totul, nu inseamna ca nu doare.

pina la urma are voie sa si sufere.

 

eu cred ca e constient si el ca e mai bine asa, dar e greu sa se desprinda.

mai tirziu iti va multumi ca si-a refacut viata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Zici ca dupa cinci ani il iubesti platonic si-i normal?

 

Il iubesti si platonic. Nu vad iubirea decat dezvoltandu-se.

Scade interesul sexual, nu iti mai vine chiar zilnic....dar descoperi mult din felul lui de a fi, chestii marunte pe care nu le stiai niciodata, poti deja judeca o privire, stii ce ii place sa manance, cum s-ar imbraca, ce parfum ii place, care este perechea preferata de pantofi, cu cine ar vota, cum sa il faci sa fie cum vrei tu dar sa para ca el a vrut asa :crazy: .

 

Eu la asta ma refer cand spun ca in cinci ani iubesti si platonic sau cel putin mult mai mult decat la inceputul relatiei, chiar daca scade sexul (nu am spus dispare insa)

Cred ca are si monotonia farmecul ei, nu putem fi toti toata ziua in lupta. Sper ca ii clar.

 

Da, cand am spus cu fundul in doua luntri m-as fi referit la ipotetica situatie sugerata in care se despart ca sa vada daca si ce si cum.

 

 

mai tirziu iti va multumi ca si-a refacut viata.

 

Ceea ce imi pare mie macar curios este faptul ca aceasta propozitie "imi vei multumi mai tarziu" este intotdeauna spusa de cel/cea care paraseste pe cineva. :crazy: :crazy:

Celui/celei parasite ii vine sa faca o fapta penala vis-a-vis de persoana ta fizica si tu ii spui....ohhh o sa imi fii recunoscator/recunoscatoare mai tarziu.

Bine,pana la urma nimeni nu ii rupt din soare si este inlocuibil, dar fraza asta o vad macar spusa ca sa irite si mai mult pe ala care se afla on the receiving end of the stick.

Editat de Kilkoana
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, pana la urma cea mai decizie este plecarea atunci.

Problema este a murit de tot dragostea sau doar trebuie/trebuia luptat impotriva rutinei? Ca asta intervine in fiecare relatie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×