Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Simplu: nu cumparati CD-uri si DVD-uri, orice ar fi! Boicotati industria de media si o sa le stea acta aia in gat big time! V-ati gandit vreodata ca platiti dreptul de autor pentru o bucata de muzica sau un film, de cate ori cumparati pe un alt suport? Iti place Beatles? De ce sa nu platesti dreptul de autor la Revolver si pe LP, si pe caseta, si pe CD, si si pe SACD. Eu atunci o sa platesc drepturi de autor pe o compozitie, cand o sa mi se garanteze ca am platite drepturile pe acea compozitie, pe viata. Cum sa se faca asta? Nu stiu, dar nici nu ma intereseaza. Adica am idee, desigur, dar nu merita oboseala, si asa nu se cauta solutii... le convine asa cum e.

 

Sunt destule trupe indie care isi pun la dispozitia publicului muzica pe internet - legal, binenteles. Ei trebuiesc sustinuti si incurajati. Metode de castig exista si daca nu incasezi un euro pe fiecare piesa vanduta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri la proteste in Bucuresti, am stat 15 minute. Mi-am dat seama ca e o gandire gresita sa zici "nu ma duc la protest, nu se schimba nimic", la fel cum e o gandire gresita sa nu votezi pentru cine vrei, "oricum nu iese".

 

Indiferent de motivul pentru care nu iese. Chiar daca lorzii Sith fura voturile, schimba rezultatele - merita sa votezi doar ca sa le dai de lucru. O masa de drone care nici nu mai reactioneaza cand le imping unde vor, (cu bata, baza civilizatiei), asta-i visul lor, pentru asta ne "educa".

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nou... Cel putin la noi in tara, nu cred ca se mai poate face ceva. Let's face it!

Putin ma intereseaza daca se poate sau nu. Unui fir de iarba putin ii pasa daca creste pe asfalt, prin asfalt sau daca vine unu si tunde gazonu. Nu stie ce e acolo, nu-i pasa ca "nu se poate", el creste, aia e natura lui.

 

http://green-anarchy.wikidot.com/egocide

It is not about a certain people, place or time: it is about life. Those who know that spirit without mediation have always put up the hardest fight. There was no fight or revolution for abstract ideals, for some unknown or unknowable place of undefined and questionable freedom as individuals. The fight was about something felt, something innate. The fight, then, now and always, is the rage of the spirit of life and wildness. It knows no isolation or mediation. It grows through the cracks in the sidewalk and the refusal of toxins in our bodies. It will stop for nothing and it is extremely deadly.

 

It is within us, anxiously waiting. It cries for the healing of the spirit (rewilding) and the healing of the body (resistance). Both are one in the same. Our deepest wound cries for healing. That is a cry for action.

 

For the nihilists and egoists, resistance comes from the immediate need to destroy what destroys you. Its only construction is in its destruction. I

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putin ma intereseaza daca se poate sau nu. Unui fir de iarba putin ii pasa daca creste pe asfalt, prin asfalt sau daca vine unu si tunde gazonu. Nu stie ce e acolo, nu-i pasa ca "nu se poate", el creste, aia e natura lui.

 

http://green-anarchy.wikidot.com/egocide

 

Si cine sa faca revolutie ????? Probabil tarile Arabe sunt singurele ce mai pot opune rezistenta .... Egipt si Libia au cazut ,cine mai urmeaza ? Siria se pare ca scapa datorita lui Putin,.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg de ce, de ex, Wikipedia este impotriva ACTA cand ei respecta materialele cu drept de autor

 

in problema asta depinde cum privesti. totul e subiectiv aici. daca vrei acces la filme, muzica, jocuri pe gratis e clar ce o sa zici.. daca esti producator de muzica, filme iar e clar.

 

adevarul e ca românii(si in special toti din Europa de Est) s-au invatat sa ia totul pe gratis de pe net. ei zic ca e indeajuns ca platesc un abonament lunar sa intre pe net. nu e indeajuns numai atat... vrei muzica, dă-i 1 $/melodie. asa e civilizat, asa se dezvolta o societate, cu astfel de reguli

Editat de Taquito

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca prin masurile luate se incalca dreptul la viata privata. Iti este verificat continutul de pe propriul laptop sau telefon mobil. Iti sunt verificate mailurile, iti e monitorizat traficul de internet. Pana acum se facea asta doar daca atentai la siguranta nationala. Ti se pare normal sa iti pierzi dreptul la viata privata din cauza ca industriile de media refuza sa se adapteze, din comoditate, la mijloacele secolului XXI? Mie, nu. Te-ai gandit ca aceste industrii au incalcat regulile statului democratic si au ocolit mecanismele lui. O intrunire la nivel mondial a decis in secret ce trebuie sa se intample in fiecare tara. Ei sunt deasupra legilor si inafara democratiei. Gasesti ca e normal? Eu, nu. In multe alte domenii, daca nu mai esti competitiv sau mijloacele tale nu mai se adapteaza societatii, dispari de pe piata. Ei au intors lumea, astfel incat sa le convina lor, indiferent de cat de grave sunt efectele actiunilor lor. Intr-o asa lume doresti tu sa traiesti? Eu, nu!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e indeajuns numai atat... vrei muzica, dă-i 1 $/melodie. asa e civilizat, asa se dezvolta o societate, cu astfel de reguli

Dar poate nici mie nu-mi convine ca artistii mei preferati sa scoata un CD, sa-l vanda in sute de mii de copii, sa-si umble buzunarele cu milioane si sa nu mai aud de ei vreo 4-5 ani.

Prestatiile live si promovarea artistilor online (unii chiar isi pun albumele gratis pe site-urile lor) sunt viitorul muzicii, plus ca asa ceva incurajeaza raspandirea si poate chiar dezvoltarea muzicii bune din sfera underground.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×