Sari la conținut
Forum Roportal
lady_D

Sarcina si hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna, sunt noua pe acest forum! am intrat intr-o mare belea, dar m-am mai calmat dupa ce am citit aproape toate post-iturile de pe acest forum! eu si sotul lucram in domeniu medical, sunt insarcinata in luna 4 si la un control de rutina, am decis sa fac si testele pt virusii hepatitei b si c si hiv .Rezultatul analizelor : Ag -HBs prezent ( Rezultat 5490 <0,9 absent, >1,1 prezent - daca ma poate lamuri careva ce inseamna aceste cifre, pentru ca dupa ce am vazut analizele mi s-a facut rau si n-am mai intrebat pe nimeni ce inseamna) HiV(1/2) absent , anti-HCV-absent. TGP/ ALS - 15, Creatinina 0,62 (normal intre 0,66-1,09).

Hemoleucograma avea si ea ceva modificari : leucocite 11,2 , granulocite 7,8, Volum trombocitar mediu 6,7.

Problema e ca imi doresc foarte mult acest copil si nici in ruptul capului nu renunt la el!

 

Mi s-au recomandat si efectuarea anticorpilor anti HBe, Ag HDV, Ag HBe ...iau rezultatele la sfarsitul saptamanii!

 

Va rog tare mult sa-mi spuneti parerea voastra! am o frica de nu va pot explica si nu mai pot dormi bine nici noaptea! Nu stiu cum si cand am contactat virusul, sotul meu si-a facut analizele prin luna martie 2006 si nu avea nimic! Acum nu are curajul sa faca testul din nou! Eu vreau sa fac absolut orice pentru a scapa sau ameliora situatia, indiferent de costuri!

 

PS: nu fumez, nu beau alcool nici cafea, mananc absolut orice nu-mi face rau, dorm foarte mult (de fapt dormeam foarte mult pana sa aflu rezultatul)!

 

Astept cu nerabdare raspunsurile de la voi!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo lady_D

Ştiu ca ţie frică ca se contamineaza bebe dar fi bucuroasă că ai avut posibilitatea să afli din timp şi poţi să iei masurile de rigoare pentru a ajuta copilul să răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo lady_D

Ştiu ca ţie frică ca se contamineaza bebe dar fi bucuroasă că ai avut posibilitatea să afli din timp şi poţi să iei masurile de rigoare pentru a ajuta copilul să răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut lady D.

Am vazut ca juliana ti-a spus ca depinde de concentratia virala (viremie)-prin asta vezi daca esti purtator inactiv (cum cred ca e cazul tau) sau ai o hepatita cronica activa. Nu e cazul sa fii foarte speriata pentru ca solutii exista-la nastere bebelusul va fi vaccinat impotriva hepatitei B putin diferit fata de ceilalti in sensul ca trebuie facut vaccinul in PRIMELE 12 ORE, dupa care se revaccineaza la o luna si la doua luni ( nu la 6 luni cum este schema normala). In afara de acest vaccin, se face si o imunizare pasiva prin administrare de imunoglobulina care am inteles ca nu se prea gaseste si de aceea trebuie sa te interesezi din timp si care costa in jur de 150-200 euro. Iti urez multa sanatate si tie si bebelusului-si spune-i sotului sa nu mai fie asa speriat si sa mearga sa-si faca analizele pentru ca el se poate vaccina daca nu a venit in contact cu virusul (cum este situatia la mine si la sotul meu-eu sunt purtatoare inactiva descoperita INTAMPLATOR, iar sotul meu nu avea nimic si intre timp s-a vaccinat). Pentru ca si eu lucrez tot in domeniu medical iti sugerez sa fii foarte atenta la servici daca ai contact cu produse din sange sau daca recoltezi sange de la bolnavi FOLOSESTE MANUSI pentru a evita contaminarea celorlalti. Sa ne tii la curent cu rezultatul analizelor 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AS MAI DORI SA AFLU DACA POT NASTE NATURAL , AVAND ACEST VIRUS! DACA CINEVA DE PE ACEST FORUM A NASCUT NATURAL, VA ROG TARE MULT SA-MI RASPUNDETI! VA MULTUMESC! SI VA DORESC MULTA SANATATE! :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna LADY D

Te sfatuiesc sa renunti la ideea de a naste natural.In cazul tau este f indicata nasterea prin cezariana ,si asta pt binele copilului tau.

In timpul travaliului (nasterea naturala ) copilul are mult mai multe ''sanse'' sa se infecteze cu virusul tau,venind in mod direct in contact cu singele tau .

SANATATE MAXIMA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este indicata nasterea prin cezariana si nu pe cale naturala ti-a explicat si Daria de ce. Oricum este bine sa vorbesti si cu ginecologul dar cezariana reduce posibilitatea contaminarii copilului. Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA DIN NOU LA TOATA LUMEA! Mi-am luat si rezultatul celorlalte analize, adica: Anti HBe (plata)- Prezent, Antigen HBe (plata) Absent, si Antigen HDV Absent. Va rog tare mult sa ma lamuriti si pe mine care e diferenta intre Antigenul HBS si HBe si daca e bine ce a iesit la aceste analize.

Va multumesc!

SANATATE MULTA LA TOATA LUMEA!

PS: mie mi-a trecut spaima de hepatita B si va sfatuiesc si pe voi sa va vedeti linistiti de viata, ca se pot intampla lucruri mult mai rele pe lumea asta!

"Show must go on...."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Nu are rost sa iti spunem chestii foarte complicate medical, pe care oricum le-am copia din alta parte, ci ceea ce te intereseaza pe tine, adica: antigenul hbs este cel care iti arata prezenta virusului in organism, iar antigenul Hbe e cel care iti arata ca el e activ (Teoretic). Dc ai Ag Hbs pozitiv esti bolnav cronic. In 80% din cazuri, dc ai AgHbe pozitiv si anti Hbe negativ ai o hepatita cronica cu virus salbatic, care raspunde foarte bine la tratament. Dc ai antigen Hbe negativ si anticorpi Hbe pozitivi ai 2 sanse: fie sa fii purtator inactiv (dc ai viremie mica sau nedetectabila, transaminaze mici, si nu se recomanda tratament) sau sa fii bolnav cronic cu hepatita cronica activa cu virus mutant (ai viremia destul de mare, transaminaze mari si se recomanda tratament).

Deci pe scurt: antigenul de suprafata iti arata ca ai virusul in organism, iar faptul ca tu ai antigenul Hbe negativ si anticorpii pozitivi ar trebui, in cele mai multe cazuri, sa te duca la gandul ca esti purtator inactiv. Doar viremia iti poate spune exact dc esti purtator inactiv sau bolnav cronic cu hepatita activa.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna din nou la toata lumea! si Sarbatori fericite! de curand si-a facut si sotul meu testul si el are Ag HBs negativi...ce pot sa zic?virusul asta se transmite greu din moment ce avem o viata de cuplu, dar nu stiu cum si de unde l-am luat ! asa e viata...neprevazuta dar si frumoasa! SANATATE MULTA!

LADY

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×