Sari la conținut
Forum Roportal
AndreiCTR

Fetelor...va cer sfatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nici nu stiu cum sa incep....

 

cam acum 1 an de zile am cunoscut o tipa... toate bune si frumoase ,dragoste mare pana cand distanta ne-a despartit. Prin distanta tin sa precizez ca eu am fost plecat cam 1 luna de zile in alta tara iar cand m-am intors nu mai eram aceeasi persoana , pur si simplu de la fata care o iubeam , nu ma mai atragea nimic la ea si nu mai vroiam nimic de la ea. Era virgina cand am luat-o , am fost primul.... si de vreo 10 luni ne-am despartit ....a plans si a suferit enorm dupa mine , e o fata de nota 10 dar dragoste cu sila nu se poate . Ma rog , sunt aici sa cer sfatul fetelor care probabil au trecut prin asa ceva , de ce nu puteti sa va uitati prima "dragoste" ? O simt ca si acum ma iubeste dupa felul cum se comporta... am ramas prieteni foarte buni , inca iesim impreuna cu altii ptr ca avem prieteni comuni si nu putem evita asta... Vreau sa fac ceva sa poata sa ma uite , m-am saturat sa ma priveasca de fiecare data cu ochi reci cand afla ca sunt impreuna cu altcnv sau ceva asemanator .... De ex acum curtez o fata care e prietena buna cu ea , stiu ca e ciudat si putin "interzis" dar si fata respectiva ma place insa nu poate sa se obisnuiasca cu ideea ca prietena ei a suferit atat dupa mine si inca nu m-a uitat...

 

deci fetelor.... ce e asa special la primul de nu-l puteti uita ? poate ma considerati un insensibil sau mai stiu eu ce , dar tare as vrea sa stiu cum pot sa o fac sa ma considere doar un prieten si nimic mai mult !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tare as vrea sa stiu cum pot sa o fac sa ma considere doar un prieten si nimic mai mult !

No poti sa o faci sa te uite si sa te considere doar amic. Baga la cap. Asta e in puterea ei si a timpului sa o faca, nu a ta. Daca te simti chiar asa inconfortabil in preajma ei, evit-o. Nu mai iesi cu grupul cand stii ca va fi si ea prezenta, cel putin o perioada. Daca e isteata isi va da seama ca o eviti si poate asa va face primii pasi in schimbarea de atitudine fata de tine.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- da, asa e, nu se poate dragoste cu sila.

 

- nu sunteti prieteni buni, asta crezi tu, ea sta prin preajma ta doar pentru ca e disperata dupa tine si sufera ingrozitor cand te vede cu altele, care cica ii mai sunt si bune prietene.

Sfat - iesi din grupul ei, ia-o pe buna ei prietena si duceti-va invartindu-va, daca va pasa de ea. Dar cum nu cred ca va pasa..

 

- nu e "putin interzis" sa curtezi o prietena a fetei pe care ai avut "barbatia" sa o dezvirginezi, fara sa-ti pese de ea (nu ma aburi cu iubirea, ca aia n-a fost iubire). E de rahat si arata ce fel de caracter ai. Dar sa spunem ca esti tinerel, cati ani ai?

 

- si, in ultimul rand, nu poti tu s-o faci sa te considere doar prieten. Trebuie sa te departezi de ea si atat. Sincer acum, chiar iti pasa ca iti este "prietena" sau doar accepti ideea pentru ca te invarti in acelasi cerc si nu prea ai incotro?

 

P.S. Nu am trecut prin "asta", da' imi dau si eu cu parerea :pardon:

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amarena, ai pus degetul pe rana!

 

Si acum, Andrei, tu o consideri pe fosta "o chestie in plus", dar trebuie sa te gandesti bine si sa fii sincer cu tine. I-ai provocat o mare suferinta cu mofturile tale. O sa ma abtin sa comentez caracterul, esti imatur, nu stiu cat e treaba de caracter, si cat de experienta, poate inca nu ai vazut cum e atunci cand esti aruncat la gunoi, doar pentru ca vantul si-a schimbat directia. Nevermind ce te considera fosta, da-te macar laoparte din viata ei si nu te afisa cu nonsalanta cu actuala. E urat ce ai facut... poate o sa intelegi odata...

Editat de nu vreau
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Cat de mare poate fi o dragoste mare care a tinut o luna? Mare in comparatie cu ce? Cu alte relatii ale tale?

2. Privitor la intrebarea ta principala, nu are nicio importanta faptul ca ai fost primul, sa fi fost al enspelea, daca ea te-a iubit si te iubeste nu te poate uita. Tu iti dai importanta in aceasta privinta.

3. Cred ca ceea ce faci faci intentionat, din orgoliu. Orgoliu de a fi fost primul, de a face ce vrei tu, sub ochii ei. Chiar si faptul ca se uita rece la tine cand afla despre viata ta particulara te face sa te simti bine. Si vrei sa afli pareri ale noastre ca sa stii cum s-o sucesti pe fata mai bine in continuare.

 

Eu zic sa o lasi in pace, daca mai ai o farama de suflet.

Editat de Aseneth
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. am stat 6 luni fara sa schimbam o vorba si fara sa ne vedem....dar cat sa mai stau departe de prieteni? practic ea a intrat in grupul meu , acum ce sa fac sa ma izolez doar ca sa n-o mai vad? hm...

 

2. si nu , nu m-am afisat in fata ei cu nici una din "noile cuceriri" doar ca sa nu-i fac mai rau . Insa zvonurile se raspandesc rpd tinand cont ca avem prieteni comuni.

 

3. Referitor la prietena nu suntem mai mult decat prieteni acum , doar ca ne sicanam unu pe altu , atata tot . Probabil o s-o las in pace tinanad cont ca ea a fost cea care i-a fost alaturi in noptile nedormite si planse cu gandu la mine.

 

Dar nu pot sa renunt la prieteni ptr ea , asta e cert ! Intr-adevar probabil nu am iubit cu adevarat pana acum dar se pare ca am fost iubit si nu vreau ca ea sa creada ca inca mai exista sperante , cu toate ca i-am spus tot ce aveam pe suflet si i-am dat de inteles ca nu mai exista cale de intoarcere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai posibilitatea, evita sa ti-o faci iubita pe prietena ei. Chiar depune umpic de efort pentru asta. Macar atat, vazut ca un minim de consideratie pentru suferinta fostei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×