Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Te rog frumos si multumesc

Postări Recomandate

Eu sunt genul de om care spune te rog frumos fa cutare lucru unei persoane, chiar daca acea persoana era obligata sa faca acel lucru si fara sa-i spun eu. De asemenea, dupa ce face o anumita treaba, spun multumesc sau ai facut o treaba excelenta. Personal , nu astept sa mi se spuna te rog frumos pentru lucruri pe care sunt obligata sa le fac, dar mi-ar place sa mi se spuna te rog frumos pentru lucruri pe care le fac in favoarea altora si daca se poate un multumesc la sfarsit. Sau macar una din doua. Exagerez prea tare avand aceasta pretentie? Sincer, nu as fi ajuns sa am aceasta pretentie daca nu mi-as fi dat seama ca dupa ani de zile in care am facut servicii unor oameni, servicii gratuite, fara nici macar un te rog sau multumesc, acum acei oameni neaga absolut tot. Nu, sa nu credeti ca m-am dus sa le cer recompensa, le-am cerut doar ajutorul celor din familie pentru a-mi gasi un loc de munca si au venit cu replica : dar tu ce ai facut pentru noi? Ca si cum era la cerere si oferta. Cand le-am insirat tot ce am facut pentru ei, ori au negat, ori au ridiculizat pana la zero munca, eforturile si traumele psihice prin care am trecut pentru a-i proteja pe ei. Si credeti-ma ca am facut foarte multe, nu doar ca i-am ajutat sa treaca strada.

 

Deci, in concluzie, e necesar sa spunem te rog frumos si multumesc?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda..exact asa fac si eu absolut cu toata lumea...cand multumesc celor apropiati se uita cam asa :blink: si de multe ori ma stanjeneste replica lot...nu trebuie sa-mi multumesti, oricum o faceam...sau pur si simplu privirea aia uimita ma stanjeneste..imi place sa multumesc desi evit sa cer ajutorul..multumesc chiar si atunci cand mi se face ceva neplacut tocmai pentru faptul ca din neplaceri invat cel mai mult ....asa ca...multumeste-le ca nu sunt acolo pentru tine, asa macar stii pe cine te poti baza :friends:

 

daca e necesar sau nu...nu stiu , poate ca e la fel de necesar ca *fa*k you...depinde ....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca esti protocolar in viata, nu te face sa pari neaparat mai bun in acceptiunea unora.

 

Nu vreau sa fiu mai buna sau protocolara. Oricum, din ce am observat, toti strainii cu care am lucrat, indiferent de varsta, sex sau orientare religioasa spuneau intotdeauna te rog frumos si multumesc. Si nu numai vesticii, si turcii, indienii, arabii. Nu doar mie, tuturor oamenilor cu care lucrau. In NLP aceste expresii au alte explicatii, dar eu nu la asta ma refer. Ma refer la situatii in care suntem obligati sa facem si munca altuia, fara te rog frumos sau daca se poate si primim replica dar ce, te-am pus eu sa faci aia? in loc de multumesc macar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-au luat de fraiera. Ce pot sa-ti zic mai mult?

Been there, not once, not twice... pana mi s-a pus capac si mi-am dat seama ca n-am de ce sa depind de altii, sau viceversa.

Ca am pierdut enorm, ma doare in cot, sincer sa fiu, dar cel putin ma incalzeste dramul de orgoliu si mandrie pe care am reusit sa mi le insusesc. Pe de alta parte, am castigat libertatea de a spune da sau nu oricand vreau eu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, in concluzie, e necesar sa spunem te rog frumos si multumesc?

Nu e necesar, dar e frumos.

 

Sincer, nu as fi ajuns sa am aceasta pretentie daca nu mi-as fi dat seama ca dupa ani de zile in care am facut servicii unor oameni, servicii gratuite, fara nici macar un te rog sau multumesc, acum acei oameni neaga absolut tot. Nu, sa nu credeti ca m-am dus sa le cer recompensa, le-am cerut doar ajutorul celor din familie pentru a-mi gasi un loc de munca si au venit cu replica : dar tu ce ai facut pentru noi? Ca si cum era la cerere si oferta. Cand le-am insirat tot ce am facut pentru ei, ori au negat, ori au ridiculizat pana la zero munca, eforturile si traumele psihice prin care am trecut pentru a-i proteja pe ei. Si credeti-ma ca am facut foarte multe, nu doar ca i-am ajutat sa treaca strada.

Daca ajuti pe cineva in speranta ca la un moment dat vei astepta sa fii si tu ajutat, atunci spune-le asta de la inceput.

Eu daca ajut pe cineva nu-mi fac iluzii ca ma va ajuta si el vreodata. Am avut chiar surprize ca unii sa interpreteze ajutorul meu in cele mai bizare feluri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, in concluzie, e necesar sa spunem te rog frumos si multumesc?

Nu este necesar. Poate fi important pentru celalalt in anumite situatii. Conteaza ceea ce simte cu adevarat cineva. Folosita excesiv, orice regula de "buna purtare" devine un automatism. Omul ar trebui sa exprime cel mult ceea ce simte cu adevarat si doar cand este necesar pentru celalalt sau pentru el.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajuti pe cineva in speranta ca la un moment dat vei astepta sa fii si tu ajutat, atunci spune-le asta de la inceput.

Eu daca ajut pe cineva nu-mi fac iluzii ca ma va ajuta si el vreodata. Am avut chiar surprize ca unii sa interpreteze ajutorul meu in cele mai bizare feluri.

 

Niciodata nu am ajutat pe cineva in schimbul altor favoruri. Mi s-a intamplat o data in viata sa am nevoie de ajutor, si nu era nevoie de munca, bani sau alte servicii, doar de o vorba buna pusa la locul potrivit si am fost refuzata. Pe langa motive de genul eu cred ca te rasfeti, nu ai nevoie de ajutor, esti destul de purternica sa te descurci singura ( fraza asta am auzit-o de cand aveam 9 ani, nonstop ca scuza pentru lipsa totala de ajutor/educatie/afectiune din partea familiei) pana la argumentarea ca eu nu i-am ajutat niciodata. Am incercat sa le reimprospatez memoria nu pentru ca vroiam sa le scot ochii sau sa le cer rasplata, ci pentru ca , desi mi s-a parut umilitor, trebuia sa incerc toate metodele de a-i face sa ma ajute , totusi. Nu a tinut. Dar eu am ramas cu fixul asta de atunci si nu mai fac nimic pentru altcineva daca nu mi se spune te rog frumos inainte.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×