Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Lumina "Sfanta" de la Ierusalim

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum explicati cum comentati Lumina sfanta de la Ierusalim care se aprinde spontan anual de Paste in prezenta credinciosilor.

Este si un filmuletz pe tema asta

http://www.sfaturi-ortodoxe.ro/media/sfanta-lumina.wmv

 

Apoi cum comentati demontare acestui fenomen?

 

Articolul unui istoric grec: http://www.greatlie.com/en/articles.cfm?action=detail&id=33.

Se spune frumos că există at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite doi compusi care provoaca o reactie exoterma in contact unul cu celalalt: H2 si O2.

 

Da. Dar tre sa fie o reactie chimica cu intarziere controlata. Daca ai vazut filmuletul lumina nu se aprinde imediat.

Ce mi se pare suspect este ca lumanarile ard cu flacara rece un numar fix de minute, 31 parca.

Dumnezeu e foarte riguros.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da dar sunt unii care justifica prin asta credinta sau adevarata credinta.
daca o manifestare de credinta primeste intr-un fel sau altul "un semn", este ca incurajare, ca sa creasca credinta...

si daca Dumnezeu le da ortodocsilor un semn poate fi si pe motiv ca aveau nevoie de el, iar ceilalti nu (ceilalti fiind nu doar catolici, ci de orice religie)

 

[am spus "daca" - nu am confirmat nici nu am infirmat autenticitatea fenomenului]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca o manifestare de credinta primeste intr-un fel sau altul "un semn", este ca incurajare, ca sa creasca credinta...

si daca Dumnezeu le da ortodocsilor un semn poate fi si pe motiv ca aveau nevoie de el, iar ceilalti nu (ceilalti fiind nu doar catolici, ci de orice religie)

 

[am spus "daca" - nu am confirmat nici nu am infirmat autenticitatea fenomenului]

 

Asa e cu incurajarea. Unii au nevoie de miracole ca sa creada iar altii nu au nevoie de nimic iar altii nu cred nici cand vad miracolele (in cazul in care acestea exista)

Dar cred ca "incurajarea" asta e ajutata de manutze umane harnicutze si pricepute.

Iar sa o folosesti ca spui ca "numai la noi vine lumina sic la voi(catolicii) nu" mi se pare un lucru infantil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e cu incurajarea. Unii au nevoie de miracole ca sa creada iar altii nu au nevoie de nimic iar altii nu cred nici cand vad miracolele (in cazul in care acestea exista)

Dar cred ca "incurajarea" asta e ajutata de manutze umane harnicutze si pricepute.

Iar unii vad miracole la fiecare pas, peste tot in jurul lor.

Iar sa o folosesti ca spui ca "numai la noi vine lumina sic la voi(catolicii) nu" mi se pare un lucru infantil.

Chiar este infantil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imaginati-va doi copii unu ortodox si unu catolic si primul ii spune celui de-al doilea leganundu-se de pe un picior pe altu:

"Noua ne trimite Dumnezeu lumina Sfanta iar voua nu v-o trimite sac"

asa mi-a spus mie mami.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Catolicii s-au lins pe bot de lumina sfanta ca au suparat pe Doamne-Doamne.

:flowers:

catolicii ai Ferioare Maria care lacrimeaza si Christi care s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×