Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

"Visul american" criogenizat şi abandonat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Joi, 08 Decembrie 2011

Sursa: REUTERS

EVZ.ro

 

 

"Visul american"criogenizat şi abandonat, China şi America Latină magnet de imigranţi

 

 

Criza financiară nu a făcut discriminare printre americani, atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de asta nu mai traiesc in USA ci in Mexico.Am vazut si eu norii negrii si toti prietenii mei ramasi acolo ma invidiaza si ma felicita simultan pt. decizia mea.Unde sunt eu,in Merida(Yucatan)tot mai multi Americani vin,cat si Canadieni si Europeni in general din UK si Holland.Si multi inca vor mai veni.Nu se mai merita a trai in USA unde totul a devenit ridicol de scump si posibilitatile de a avea o viata DECENTA au scazut f. considerabil!

Am sa dau aici un simplu ex.cu toate ca orice aici poate fi o paralela de neimaginat intre Mexico si USA in privinta vietii ca expatriat American= in USA plateam $ 300 asigurare medicala pe luna si inca m-am inscris cu una din cele ieftine!!! Aici platesc....$ 174 pe AN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Si sunt la fel de bine acoperit medical si conditiile sunt chiar mai bune ca in USA!!!!!!!!In plus esti tratat ca pe o fiinta umana si nu ca pe cineva bun de stors bani!!In aceasta suma intra totul,dentist,spital,operatii,control etc etc.Sa mai dau ex. ce fel de case poti inchiria aici cu nici $ 400 pe luna????Apoi ceva care oriunde in USA ar fi cam peste $2,000 lunar!!!!Atunci...ce dracu'caut in America???? Nici in RO nu e mai ieftin ca aici daramite oriunde in EU.De aceea e si normal ca multi sa invadeze America Latina si de Sud.Stiu amici in Honduras,Guatemala,Panama,Costa Rica ce zilnic se trezesc ca intr-un vis ce-l traiesc acolo si inca nu le vine sa creada!!!

 

The American dream died loooong ago!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elk, tu ai o profesie care iti permite sa traiesti bine mersi din ea oriunde te-ai afla, dar cei care nu au ? Daca viata in Mexico e atat de buna la modul general cum se face ca zilnic multi mexicani iau riscul sa treaca granita in USA si sa munceasca la nergu pe unde apuca, risca sa fie prinsi, arestati, deportati ? De ce multe femei gravide risca sa treaca granita ca sa dea nastere pe teritoriul american ? Ai urmarit la stiri pe CNN discutiile pe tema asta ? A devenit un fenomen deja chestia cu gravidele mexicane care vor ca bebelusii lor sa fie nascuti in America si se intrebau astia daca e moral si uman sa le deporteze inainte sa nasca.

 

Mexicul nu are somaj mare, nu are saracie lucie, nu are probleme la fel ca orice alta tara ? Daca ar fi asa super in Mexico pentru toti, nu crezi ca s-ar goli USA de mexicani cat ai zice peste ? Dar contrariul se intampla. Why ? Nu crezi ca nu ar mai fi fost nevoiti americanii sa construiasca ditamai gardul la frontiera? :think:

 

Cat despre ce zice interlocutorul nostru mai sus despre rata somajului in USA, intradevar e de aproape 9% dar asta intr-o tara cu 312,737,000 de locuitori. Ori daca stai sa compari acel procentaj cu cele aprox 7% rata de somaj in Canada care are doar 34,674,000 de locuitori (rata care este in crestere btw) realizezi ca de fapt rata somajului in USA nu e asa mare raportata la numarul de locuitori. Nu crezi ?

 

Si de fapt cine sunt cei care emigreaza din vest catre alte tari ? Cei cu educatie superioara si profesii bune care daca prind un job altundeva traiesc boiereste la costuri mai mici. In nici un caz nu emigreaza omul de rand, ala care se speteste in contructii sau la camp, nu emigreaza saracimea care o duce de pe azi pe maine. Aia vin de dincolo spre vest unde viata de pe azi pe maine e totusi un pic mai buna decat in tarile de bastina datorita in parte unor servicii sociale pe care tarile occidental le pun la dispozitie populatiei.

Multi europeni si canadieni se stramuta in alte tari dar daca stai sa faci un sondaj sa afli cu ce se ocupa ei acolo unde pleaca, vei vedea ca o mare parte din ei pleaca cu banet si isi deschid afaceri (restaurante,magazine, agentii de turism, imobiliare,etc) alta considerabila parte au profesii bune care sunt sustinute de diplome universitare din occident cat si experienta de lucru occidentala care e ca aurul in alte tari. De cati nemti, canadieni, olandezi, britanici, americani ai auzit tu ca emigreaza in Costa Rica, Mexico sau Caraibe ca sa toarne ciment sau sa spele dusumele ?

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ce spui,dar eu ma refer la Mexico-ul unde vin oameni care ori isi deschid afaceri aici ori sunt pensionari si traiesc mult mai bine cu $1000 (sa zicem ca ex minim )pensie aici decat oriunde in USA!Desigur ca Mexico NU este pt. toti mexicanii la fel cum nici USA nu este la nivelul de viata la care viseaza oricine,inclusiv si cei care-si permit chiar asta.Eu nu ma refer la viata mexicanului de aici caci stiu ca este grea si de aceea emigreaza pe unde apuca in USA.Ma refer la americanul de rand care o duce de 1000 ori mai bine aici decat in prorpia lui tara si alege asta fiindca nu mai poate tari de pe azi pe maine la rata economiei si preturilor de acolo.

Stie ca aici gaseste la $ 400 o casa de inchiriat cu 3 Br si gradina!!!Si frumoasa in plus si cu piscina unele.Spune-mi UNDE gasesti asa ceva in USA ori la tine in Canada de ex??

Cunosc multi expats americani care sunt fericiti aici si se bucura ca au venit aici.Unii de ex.care au o casa in USA,o inchiriaza si daca are resurse in plus materiale,construieste o vila aici de cazi pe jos.Poate face naveta,cateva luni sta in USA si cand vine iarna vine aici in vila lui ce o inchiriaza cat sta in USA.Din acest pdv este ff convenabil si profitabil sa traiesti aici si guvernul Mexican incurajeaza asta chit ca nu percepe nici o taxa de la nimeni care este retired ori ca mine care lucrez de aici dar nu pt. statul Mexican(altfel as plati taxe).

 

De ex,my GF are propria firma de realty si va consolida totul doar in Florida(mai are una in Denver)si se va muta aici cu mine dupa ce va pune la punct afacerile in Florida.Vom cumpara o casa impreuna si ea va locui aici doar insa va conduce businessul din Florida de aici.In plus va deschide o filiala si aici in Mexico si deja si-a creat o conexiune si in Brazilia sa deschida si acolo caci azi tot mai multa lume se orienteaza sa cumpere case in Mexico si in Brazilia ori Argentina.Piata e deci pt. oameni care au deja bani si nu mai vor sa traiasca in criza din USA.Sa stii ca tot mai multi Canadieni sunt azi in Merida aici unde-s si eu.Sunt satui de iarna si frig si de viata de acolo.Si sunt Canadieni nascuti acolo cu joburi mari si care se gandesc sa se retraga aici ,de fapt isi construiesc vile aici unde sa traiasca la pensie.

 

Cand este posibil asta de ce n-ai face-o???Cine te opreste?? Eu ma bucur de situatia mea pe care o am de 25 ani de cand lucrez in arat de advertising si film caci o pot face de oriunde pe glob dar in EU nu mai e rsot de trai si acolo si mult mai multi se orienteaza catre America de sud sau latina.Si Cuba si-a deschis portile si poti trai f. misto acolo,poate nu ca cetatean american dar multi europeni fac asta mai ales di germania si UK.Eu nu m-am referit al viata mexicanului sau a dominicanului ori brazilianului etc etc ci la viata americanului caci de el e vorba in ce a scris Unknown mai sus.Cu $ in tarile astea o duci f. bine chiar si putini de ai dar cu ei nu traiesti asa de bine in USA.

Si sa stii ca mexicanmul emigrant in USA merge acolo sa fac $ ca sa aduca aici sau sa trimita aici la rude.Ori se pensioneaza in USA si apoi vine aici inapoi in Mexico si traieste ca boierul din $ american.Cunosc deja cativa care au facut asta.Depinde f. mult si UNDE locuiesti in Mexico!Nu peste tot e frumos si viata e la fel.Cei ce emigreaza in USA sunt din nord sau vest la granita cu USA.Din partea de sud de unde-s eu(Yucatan Peninsula) nu pleaca niciunul pt. ca aici e o zona unde-s multi gringos si unde afacerile si viata e la un nivel ridicat si pt. mexicani.Unde vin strainii(noii conquistadori)viata devine mai buna si pt ei.Cu cat intra mai multi $ si euros cu atat mai bine de aceea tot Yucatanul de la Merida la Cancun este zona turistica si ministerul incurajeaza asta si afacerile merg f. bine pt. mexicani.este si cel mai safe oras din Mexico!!!

 

In fine nu mai intru in detalii.Mexico desigur ca nu e pt oricine caci de munca nu gasesti ca in USA etc fiind emigrant european de ex. Dar este o reala investitie in viitor si trai pt, orice strain care are bani de ajuns sa investeasca sau sa construiasca si sa vanda case ori sa cumpere teren pe care sa le construiasca si sa la vanda ori inchirieze.E o mare afacere aici.La fel d evrei sa te retragi la pensie De ce nu? Inca odata aici nu vorbesc de viata poporului mexican caci Unknown nu la el s-a referit ci la viata americanului in conditiile de zi ale unei economii la pamant in USA care ii face pe tot mai multi sa paraseasca tara si sa se stabileasca unde viata e ieftina si frumoasa.De ce n-ar face-o?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca era vorba de visul american, nu de "daca ai bani, du-te intr-o tara mai saraca si vei trai mai bine".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elk nu ai inteles absolut deloc ce am vrut eu sa spun si anume ca DACA nu ai bani nu traiesti nici in Mexico ok. Ca sa ai bani ori trebuie sa ai salariu bun care implica un job bun in Mexico ori sa castigi la lotto ori sa ai vreo mostenire ceva. Americanul de rand rupt in cur de bani ce face, se muta in Mexico sa munceasca la fabrica acolo, astfel luand jobul unui mexican ? Nu toti au bani de afaceri si stii asta. Eu cand am facut referire la cum o duce mexicanul spre exemplu, am facut-o cu un scop si anume : sunt destui localnici care nu au de munca in Mexico, nu le mai trebuie alora europeni sau nord-americani care sa caute joburi pe acolo.

Americanul de rand ala cu job normal nu ala care se lafaie in bani, ala care munceste la GM de exemplu la linia de asamblare sau ala care sta dupa tejghea la benzinarie, sau vanzatorul din Home Depot, si se plange ca nu-i ajunge salariul sa-si platesca rata la casa si restul cheltuielilor, ala la ce s-ar muta in Mexico ? Ar trebui sa-si caute de munca acolo nu ? Munca ce o cauta si mexicanii dealtfel si nu o gasesc, de aia fug prin desert in toiul noptii sa dea buzna in USA. doh.gif

 

Tu ai impresia ca americanul de rand e ilustrator de Hollywood sau real estate brocker sau mai stiu eu ce afacerist cu posibilitati financiare sa-si deschida firme si afaceri prin alte tari ? Americanul de rand munceste minim 8 ore pe zi de-i sar capacele si aduce acasa un salariu din care abia poate sa plateasca una si alta. Si americanul de rand s-a mai si inhamat la chestii peste puterile lui financiare, s-a bagat in datorii pana peste urechi ca sa stea in ditamai casoiul, sa conduca ditamai tancul, etc. E de mirare ca nu poate face fata cheltuielilor ? Cand banii nu mai ajung e timpul sa se readapteze situatiei. Se poate trai foarte bine si fara piscina in curte si 3 masini in garaj.

 

In rest ai dreptate, occidentalii pensionari, aia cu profesii flexibile sau cu ceva bani, da, se muta prin alte tari unde ar trai ca regii pe cand in tara lor li se pare ca traiesc sub nivelul la care au impresia ca li se cuvine sa traiasca. rolleyes.gif

 

Daca binevoiesti, raspunde-mi la o singura intrebare si in baza raspunsului tau am lamurit totul : daca nu lucrai ce lucrezi si in schimb erai un vanzator la Wall Mart, te-ai mai fi mutat in Mexico...poate sa fii vanzator la vreun supermarket mexican pe cativa pesso amarati pe luna ?

 

Nu am auzit pana acum de absolut nici un expat care spala veceuri prin tari "ne-occidentale" si o duce mult mai bine dacat de unde a plecat. Put it this way my friend : saracul sau ala cu neajunsuri pana in tavan nu o duce bine mai niciunde, cu atat mai putin afara din sfera numita occident. Locul aluia este IN occident ca altundeva il mananca (,) cainii.

Restul au luxul sa-si traiasca visele pe unde vrea inimioara lor.

 

Si eu contemplez ca intr-o buna zi sa-mi iau zborul din Canada, spre meleaguri mai calde dar am posibilitatea sa o fac, adica stiu ca acolo unde ajung o sa am din ce trai, ceea ce implica doua posibilitati: ori plec cu banet ori ma asigur ca imi pot practica profesia acolo, dar in caz contrariu crezi ca as putea sa plec doar asa pentru ca nu-mi mai place frigul din Canada sau ca ma enerveaza preturile la intretinere ? Bineinteles ca nu. Daca as lucra ca ospatarita la cafeneaua din colt si as trai de pe azi pe maine unde crezi ca as putea eu pleca sa o duc mai bine ? Mexico? Ce as face acolo, as vinde palarii de paie la turisti sau ce anume?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema,Stiu ce vrei sa spui dar la fel stiu si eu ce spun.La capitolul experienta de viata am de dat lectii oricui!Nu am ajuns la Hollywood sau in advertising peste noapte ci prin enorm de ff multa munca si mari lipsuri materiale.Nu cred ca tu ai ajuns vreodata sa traiesti din ajutor social sa sa stai cu frica-n san ca nu mai ai bani de chirie pe luna urmatoare si ca stai intr-o camera dintr-un apt. ce-l imparti cu un alcoholic si un drogat si uneori noptile auzi focuri de arme afara pe strada.Si ca dormi cu soareci in pat!I came a LONG way si am autoritatea sa vorbesc din proprie experienta.Ca am ajuns unde sunt de 25 ani se datoreaza talentului meu si nimic altceva!!! N-am avut pile si relatii decat pe mine insumi!Desigur ca am muncit ce am nimerit si nu mi-a cazut nasul dar am stiut mereu ca pot mult mai mult si de aceea NU am ajuns si NU voi ajunge sa lucrez in Wallmart!

Aici e vorba de un dar cu care te nasti si care va fi descoperit la un moment dat caci este inevitabil sa nu fie asa cand talentul tau da pe dinafara!Asa m-am nascut si asta mi-a fost soarta si de aceea sunt unde sunt.

 

Nu e vina mea ca nu pot fi muncitor in fabrica.Si daca imi pot permite sa traiesc unde vreau eu de ce n-as face-o?My GF a fost deosebit de frumoasa la adolescenta(si acum eu o consider ff frumoasa chiar la 46 ani)si frumusetea a dus-o la Hollywood si devemit model dar cum am scris a suferit un accident groaznic care i-a incheiat total cariera si singura si fara relatii sau pile a invatat real estate si devenit agent ff bun in meserie si pt. ca e si inteligenta si-a deschis frima ei de succes.Ce e rau in asta? Are si acest talent si daca-l are DE CE sa nu faca ce face cel mai bine?? Nu stiu cu ce te ocupi dar te intreb daca esti ferisita cu munca ta??? Este exact ceea ce vroiai sa faci de mic copil???A fost visul tau real? Eu am vista de la 6 ani sa devin artist si nu consider ca toti profesorii si colegii mei au afirmat aiurea cum ca am talent.ca nu m-aqm vazut realizat in RO e altceva Este ca si cu muzica in lb. engleaz in loc de romana :) Adica de ce sa nu ma realizez in USA??? Chiar stiind ce fel de competitie etse??? Reusesc doar cei mai buni din cei mai buni si faptul ca traiesc de 25 ani numai din arta ce creez spune destul!

 

Viata e altfel pt fiecare si cum ti-o faci asa traiesti.Sa nu crezi ca pun jos mexicanii ori pe americanul comun din moment ce si eu am fost candva intr-o situatie de viata chiar mai grea ca a lor.Am spalat si WC uri la restaurant in NY pe langa a fi un amarat de busboy.Stiu ce inseamna munca de jos!Dar pe langa munca am si studiat chit ca nu mi-am luat nici o zi libera ani la rand! Asta mi-a fost soarta si nu toti o au la fel.

 

 

 

Asa ca ..saracul ala poate deveni cineva candva daca are si ceva de spus.E greu de explicat viata si cum sa o traiesti din spuse doar.Cand insa ai si experienta ei in toate sensurile inclusiv neajunsuri pana in tavan cum si eu am avut ani la rand ca ma uitam cu bale la gura la o cutie de Pepsi ca trageam si de 1 cent! 1 cent era MARE pt. mine!Ca umblam cu pantaloni rupti in cur e altceva.Noroc ca aveam o hainuta mai lunga sa acopar.De multe ori pictam meniuri la mici restaurante de cartier pe mancare in schimb dar m-am nascut cu ambitie in mine si niciodata nu am crezut in cuvantul "imposibil".La un moment dat nic ca-mi pasa cand la masa mancam cu gandaci ce patrulau pe langa farfuria mea.Poate altul s-ar fi sinucis si cine stie ce alte nenorociri ar mai fi facut...dar mereu am vazut raza de soare in fata,oricat de intuneric si deprimant era in jurul meu.

 

Si consider ca imi merit pe deplin viata ce am si cum traiesc si cu cine umblu si ce prieteni am si ce personalitati cunosc ori am cunoscut la un moment dat.Este interesant ca azi mi-am facut curat printre desene si am dat peste cateva de acum..26-27 ani.Nu-s din cele mai bune dar le-am facut la scoala in NYC la colegiul de arte dupa model viu.Te intreb acum: merita sa am soarta pe care o am ???Oare puteam eu sa lucrez vreodata in Walmart???Tu ce crezi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema,Stiu ce vrei sa spui dar la fel stiu si eu ce spun.La capitolul experienta de viata am de dat lectii oricui!

Chiar oricui ? Esti putin cam condescending nu crezi ? S-ar putea sa existe totusi in lumea asta oameni care sa-ti dea tie lectii de viata si nu ma refer sub nici o forma la mine. Multi oameni au experienta de viata dar nu si-o flutura pe sub nasul altora. Multa lume a suferit in viata, multi s-au lovit de multe neajunsuri dar astea nu constituie subiect spre a arata altora in discutii...ca ce de fapt ? Ca tu ai suferit mai mult ca ei ?

 

Nu am ajuns la Hollywood sau in advertising peste noapte ...

Nu e vina mea ca nu pot fi muncitor in fabrica.

consider ca imi merit pe deplin viata ce am si cum traiesc si cu cine umblu si ce prieteni am si ce personalitati cunosc ori am cunoscut

Oare puteam eu sa lucrez vreodata in Walmart?

My GF a fost deosebit de frumoasa la adolescenta si frumusetea a dus-o la Hollywood si devemit model

singura si fara relatii sau pile a invatat real estate si devenit agent ff bun in meserie si pt. ca e si inteligenta si-a deschis frima ei de succes.Ce e rau in asta?

Nu e nimic rau sau de ne-apreciat in astea dar nu au legatura cu discutia. Eu te-am intrebat ce ai face daca...etc etc. Hypothetically speaking. Sa presupunem prin absurd ca nu te nasteai cu talent si erai un om de rand neinspirat, netalentat ca noi astialaltii loseri, si ai fi lucrat la fabrica. Te-ai mai fi mutat in Mexico ? Asta era intrebarea.

Nu ti-am cerut sa-ti scrii auto-biografia. O stiu pe dinfara deja. Ai povestit-o pe forum de multe ori...cu ce te ocupi, pe cine cunosti samd. Pot sa o recit si in somn.

Tu vorbesti despre americanul de rand, pe cand tu nu esti chiar "de rand". Ce vroiam eu sa subliniez este ca nu tot americanul are luxul de a-si impacheta catrafusele si a se multa in Mexico sa traiasca la vida loca.

 

Nu stiu cu ce te ocupi dar te intreb daca esti ferisita cu munca ta??? Este exact ceea ce vroiai sa faci de mic copil???A fost visul tau real?

Absolut irelevant discutiei, dar ca sa-ti satisfac curiozitatea : vroiam sa ma fac jokey, numai ca am crescut prea mare si se darama calul cu mine cu tot. De alergat in curse nici nu se mai punea problema. Eventual sa fi alergat de unul singur caci cu mine in spinare nici vorba. Asta este, nu sunt 4 foot 3 si nu cantaresc 50 lbs. Plus ca unde am crescut eu, erau mai multe camile decat cai. :lol: Vorbesc serios, nu glumesc.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trageam si de 1 cent! 1 cent era MARE pt. mine! Ca umblam cu pantaloni rupti in cur e altceva. Noroc ca aveam o hainuta mai lunga sa acopar.

Discutia asta a devenit de un didacticism vulgar, nu te supara. Cat de MARE era un cent pentru tine ? :stars:

 

De fapt, nu le spui celorlalti chestiile astea, ti le repeti tie la nesfarsit. Iti face placere sa le vezi scrise de tine, again and again and again ... pana ajungi sa exasperezi pe toata lumea.

Un pic mai multa retinere si demnitate nu strica nimanui.

 

Si consider ca imi merit pe deplin viata ce am si cum traiesc si cu cine umblu si ce prieteni am si ce personalitati cunosc ori am cunoscut la un moment dat.

Aici e cam aceeasi problema ca si la Ion Tiriac. Degeaba are banii pe care-i are, in sufletul lui a ramas tot un baiat sarac, vrajit de splendoarea "marimilor" in compania carora are ocazia sa se afiseze. Asa ajungea sa organizeze macelurile alea dezgustatoare de la Balc, dar si ele erau tot degeaba: ele il faceau sa fie in preajma "marimilor" care il fascinau, dar nu-l puteau face sa si fie unul dintre ei. Pentru ca sufletul lui de baiat sarac nu-i permitea asta si n-o sa i-o permita niciodata.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Harald : In USA este o expresie"1 cent is big" care denota ca esti la limita banilor si nu iti poti permite anumite lucruri chiar si marunte,ele devenind ..extravagante.La asta m-am referit.In ceea ce ma priveste da m-am repetat de prea multe ori si uneori nu realizez asta .Uit pur si simplu...si stiu ca e din cauza trecutului meu legat de drugs addiction si alcohol.NU este o scuza,dar am sa incerc pe viitor sa nu ma mai repet ci sa tac cat mai mult posibil.

 

@ Naeema: nu vreau sa ma cert cu tine pt. ca esti o persoana de care-mi place(nu in sensul ...boy and girl)si te apreciez mult in ceea ce scrii si cum scrii.De vina-s eu caci uneori dau cu stangu'n dreptu'...uneori am gura prea mare si nu realizez ce spun ....odata cand lucram la Marvel Comics,eram in birou de vorba cu editorul meu si mai era un tip acolo ce venise cu un tablou de coperta de revista si imi amintea de stilul lui Boris(un celebru artist ilustrator in USA)care personal nu-mi place dar avand gura..mare am inceput sa balacaresc pictura si sa-mi spun parerea cat de nasol este fiind o copie execrabila dupa Boris si ca Boris sucks big time etc etc...dupa o vreme tipul a plecat si editorul care nu mai zicea nimic ca ramasese mut imi zice ca ala era..baiatul lui Boris!!!!Era sa intru in pamant...uite-asa iti faci dusmani :) deh..gura mare.

 

Asta e,nu mai zic nimic.Mai bine tac si plec de aici si stau in lumea mea.Adios damas y caballeros

 

Peace

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×