Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Product placement

Evaluează acest topic

  

5 membri au votat

  1. 1. Observati promovarea unor produse in filme, seriale si emisiuni?

    • Da, foarte des
      2
    • Nu, deloc
      0
    • Cateodata
      3
  2. 2. Va enerveaza aceasta practica (va simtiti manipulati) ?

    • Da
      4
    • Nu
      1
    • Nu am nicio parere
      0
  3. 3. Vi se pare ca aceasta practica diminueaza valoarea fictiunii ?

    • Da, nu mai percep actul de creatie ca pe ceva spontan si original
      3
    • Nu, mi se pare ceva inofensiv
      2
    • Mi-e indiferent la ce ma uit
      0


Postări Recomandate

Daca ii intrebi, probabil majoritatea telespectatorilor au impresia ca publicitatea nu depaseste timpul de emisie rezervat pentru ea. Cand incepe sau se reia productia urmarita de ei, se simt absorbiti de respectivele povesti si nu banuiesc ca in spatele unui aparent act creativ s-ar putea ascunde de fapt altceva.

 

Product placement este o tehnica folosita constant in realizarea unor productii, fie ca e vorba de filme, emisiuni sau seriale, in seriale fiind utilizata cel mai des. Ea consta in includerea unor produse, panouri publicitare, firme, magazine etc, pentru a face reclama unor companii, producatorii primind in schimb sponsorizare din partea lor.

 

Cand citim o carte si suntem captivati de personaje si circumstantele pe care le traiesc, ultimul lucru la care ne asteptam e ca autorul sa incerce sa ne vanda ceva. Ei bine, in unele seriale pot exista si cate 5-6 sponsori promovati pe episod. Unele filme iarasi pot include o gramada de produse.

 

Cat despre unele emisiuni extrem de populare, al caror succes este bazat cica pe spontaneitate si pe un concept grozav... Voila. :)

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Product_placement

 

* The Biggest Loser

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam intr-o zi la Next top model :)) nu intrebati de ce? Si vai gagicile nu aveau voie sa nu manance dulciuri si vine una cu o pungulita pe ascuns cu ceva cioco de la Milka si vezi doamne i-o trimisese mama ei, desi era un produs f nou, de abia aparut .. stupida chestia. Si desigur cand o aparut publicitatea au bagat si reclama la noua milka. Mda.

Editat de samsara
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu observ mereu aceasta chestie - poate si din cauza ca sunt mai aerian in general. Atunci cand prezenta marcilor nu este agresiva, cand raman doar in fundal, este OK. Daca numele marcii este amestecat in poveste in mod inutil, chestiaincepe sa ma deranjeze. Dar exista si situatii in care prezenta lor este justificata. De exemplu in Diavolul se imbraca de la Prada, toata insiruirea de marci de haine, pantofi si accesorii are un sens: este gandita sa creeze o stare de supra-saturare si in final o atitudine critica la adresa industriei modei. De asemenea ar fi justificata o scena ipotetica intr-un film cu adelescenti care se ciondanesc daca iPhone este mai tare decat BlackBerry (sau mai stiu eu ce alte gadgeturi de gen), intr-o scena in care se descriu aiurelile adolescentei sau mercantilismul promovat in anumite medii.

 

In rest am o observatie la modul cum e facut chestionarul. Am votat, desi nu am gasit o optiune potrivita la ultima intrebare. Mie nu mi se pare nici total inofensiv, adica depinde de imprejurari, si nici nu sunt toal indiferent. Poate n-ar strica existenta unei optiuni de vot "in general trec chestia cu vederea acolo unde nu afecteaza povestea/filmul".

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Da, asa e, m-am referit la promovarea explicita. Cand produsele doar fac parte din peisaj e normal, dar cand se insista asupra lor devine ostentativ.

 

 

Discret rau! :roll:

 

 

Da, subscriu, cand incep sa se amestece reclamele in povestea prorpiu-zisa este enervant pentru ca ai vrea sa vezi un film asa cum citesti o carte, sa iti creeze iluzia de autenticitate (ceea ce oricum nu e sanatos pentru ca asa absorbi anumite idei, dar sa lasam asta, de amorul artei). Ori asa devine din arta circ ieftin, amintindu-ti din sfert in sfert de ora ca e ceva fals, artificial. Mai ales cand stii bine ca respectivele companii sunt sponsori, ti se aminteste mereu, nu e nimic facut cu discretie.

 

Simpla mentionare este una si cu totul altceva sa se discute 5 minute despre Walmart, cum gasesti orice acolo, cat de grozavi sunt ca au o casa speciala pentru gravide, cum angajeaza ei adolescenti fara perspective (a se intelege exploateaza). Oricum nu stiu de ce publicitate mai au aia nevoie ca sunt ca raia. Iar cand o parte din poveste este dictata de nevoia de a arata produsul (cum am zis mai devreme ca imbolnavesti un personaj pentru a arata medicamentul care il face bine), deja povestea trece pe locul 2 si pe locul 1 vine reclama.

 

Cat despre chestionar, nu cred ca am facut vreunul cum trebuie de cand am inceput sa postez pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma irita rau publicitatea online. Este ingrozitor de agresiva. Cred ca asta am respectat cel mai mult la forumul asta, odata logat nu te mai agreseaza cu publicitate. La televizor ma uit atat de rar incat habar nu am ce se mai difuzeaza. Reclamele mascate din filme sunt inevitabile, dar ma afecteaza prea putin. E interesanta noua campanie Wiki, anti-publicitate, dar tare ma tem ca va fi un esec. Daca va avea succes, poate fi creat un precedent bun in sensul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

* The Biggest Loser – 6,248

* American Idol – 4,636

* Extreme Makeover: Home Edition – 3,371

* America's Toughest Jobs – 2,807

* One Tree Hill – 2,575

* Deal or No Deal – 2,292

* America's Next Top Model – 2,241

* Last Comic Standing – 1,993

* Kitchen Nightmares – 1,853

* Hell's Kitchen – 1,807

 

Din cele zece de mai sus nu am urmarit decat jumate de episod din Extreme Makeover. In rest celelalte ori nu-mi sunt accesibile, ori nu intra in raza mea de interes, habar n-am daca sunt difuzate pe vreunul din posturile de cableTV. Cred ca am vazut un promo pentru ceva ce aducea cu World's Toughest Jobs, nu stiu daca e totuna cu America's.

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exista un program numit Ad Block Plus. E gratuit. Bine, ceva chichite trebuie sa aiba el, ca nimeni nu-ti da ceva atat de util pe degeaba, fara vreun avantaj pentru el.

 

 

Le-am vazut pe cele ale lui Gordon Ramsay (ultimele doua), erau comice dar in acelasi timp iritante, interesanta combinatie. Erau axate pe soc (mizeria din anumite restaurante; a si fost dat in judecata de unii pentru ca ar fi inscenat ceva pentru efect). Nu am remarcat niciun produs. Dar fiind emisiuni culinare, nu se poate evita un produs sau altul, si eu am preferintele mele in materie si daca le enunt nu inseamna ca fac reclama (desi el facea, evident, si pe deasupra cu autoritatea de bucatar profesionist).

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din alea enumerate urmaresc din cand in cand Kitchen Nightmares si Hell's Kitchen , in rest nici una. Plasatul de produse (subtil sau nu) in timpul derularii emisiunii sau a filmului nu ma deranjeaza asa de mult pe cat ma scot din minti posturile de televiziune care opereaza pe buget mic si ca atare un film de o ora jumate il vizionez in 4, datorita reclamelor din 5 in 5 minute. Prefer sa ma uit la film si vad o sticla de JD pe masa sau o discutie in fata la Wall Mart, decat sa vad reclame la toate produsele pe care le vinde Wall Mart, difuzate printre farame de film.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si asta e un adevar. Am auzit ca si in Spania e la fel (ca de urmarit nu am urmarit), ca de cand incepe pauza publicitara si pana se termina uiti complet la ce te uitai, pierzi firul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×