Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut la toata lumea.

 

Sunt nou si sincer, vreau sa va spun si voua ''drama'' prin care trec de aproape 2 ani de zile si sincer nu stiu cum sa trec peste :((

 

Timp de 3 ani jumatate am avut o relatie din care nu imi lipsea absolut nimic, de la dragoste , intelegere, sprijin, si foarte multe planuri de viitor.

Dar... Mai exact acuma un an si 8 luni de zile aveam sa traiesc drama vieti mele :((

Un stupid acident de masina mi-a luat tot ce aveam mai scump in viata asta. Fata pe care o iubeam mai mult ca orice pe lume :((

Timp de 6 luni de zile nu eram in stare de nimic, intr-o luna am slabit circa 14 kg, dupa care m-am inchis in mine timp de 2 luni de zile:( adica nu comunicam cu nimeni, mergeam de 2 ori pe zi la iubita mea la cimitir, o visam noapte de noapte:(

Incetul cu incetul am ajuns la concluzia ca viata mea trebuie sa mearga mai departe, chit ca in prima luna aveam de gand sa .....

Cu ajutorul familiei am reusit cat de cat sa imi revin.

In prezent pot spune ca sunt ok, m-am impacat cu idea ca EA este sus la ingeri si ca EU trebuie sa contiuni viata fara EA.

Dar problema mea e urmaoarea, nu am reusit sa imi refac viata, mai exact nu am reusit inca sa imi gasesc o alta persoana :(..

Ocazi de a incepe o noua relatie am avut destul de multe, dar... tot timpul fac comparatie cu ceea ce am avut, stiu si sunt constient ca o relatie nu seamna cu alta..

Poate cineva de pe forum a mai trecut prin ceea ce am trecut eu , sincer un sfat mi-ar fii de mare ajutor...

Editat de Alexandru S
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trecut prin ce ai trecut tu. Sincer... m-as bucura sa nu mai scrie nimeni ca a trecut prin ce ai trecut tu.

 

Acuma la subiect, e firesc sa ajungi la un moment dat sa compari pe oricine se apropie de tine cu iubita ta. Dar atunci nu ai nici o sansa sa gasesti pe cineva care sa te multumesca. De aceea, gasesc ca e rezonabil sa te impaci intai cu tine - ca aici e problema, acum. Daca o parte din tine isi doreste cu adevarat o iubita noua, cealalta parte trebuie sa renunte sa o mai aduca in discutie pe iubita cea veche. Altfel nu are cum sa functioneze. Sincer, pana nu esti pregatit sa relationezi la orice nivel cu o femeie, fara sa faci comparatii, mai bine nu mai cauta. Concentreaza-te sa depasesti etapa asta, apoi poti sa treci la urmatoarea.

 

Faptul ca nu ai succes, asa cum procedezi acum, e o treaba; dar mai tine cont ca poti ajunge in situatia de a ameti de cap si alte persoane cu ezitaerea ta. Iti dai seama, e neplacut sa fii comparat in permanenta cu cineva, sau sa ai langa tine un om care nu stie niciodata sigur ce vrea pentru viitor.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ti-a fost greu, iti va fi greu dar cu timpul vei suporta mai usor insa nu vei uita NICIODATA. :(

inca vei mai compara, trebuie sa lasi timpul...fir'ar...

Editat de Salvie
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trecut prin ce ai trecut tu. Sincer... m-as bucura sa nu mai scrie nimeni ca a trecut prin ce ai trecut tu.

 

Acuma la subiect, e firesc sa ajungi la un moment dat sa compari pe oricine se apropie de tine cu iubita ta. Dar atunci nu ai nici o sansa sa gasesti pe cineva care sa te multumesca. De aceea, gasesc ca e rezonabil sa te impaci intai cu tine - ca aici e problema, acum. Daca o parte din tine isi doreste cu adevarat o iubita noua, cealalta parte trebuie sa renunte sa o mai aduca in discutie pe iubita cea veche. Altfel nu are cum sa functioneze. Sincer, pana nu esti pregatit sa relationezi la orice nivel cu o femeie, fara sa faci comparatii, mai bine nu mai cauta. Concentreaza-te sa depasesti etapa asta, apoi poti sa treci la urmatoarea.

 

Faptul ca nu ai succes, asa cum procedezi acum, e o treaba; dar mai tine cont ca poti ajunge in situatia de a ameti de cap si alte persoane cu ezitaerea ta. Iti dai seama, e neplacut sa fii comparat in permanenta cu cineva, sau sa ai langa tine un om care nu stie niciodata sigur ce vrea pentru viitor.

 

Sunt constient de toate lucrurile spuse mai sus, ai perfecta dreptate...

In legatura cu comparatile, le fac dar nu le arat sau spun nimanui, nu am pomenit niciodata despre vechea relatie cand am incercat sa inecep una noua.

Problema mea e ca ajung la un pas pe care nu pot sa il trec , ok sa spunem la inceput imi place e ok dar peste 2-3 saptamani renunt deoarece nu mai pot sa ma atasez, si nu doresc sa dau sperante cuiva daca EU nu pot oferi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam eu ca nu spui nimanui ce simti, dar ajungi exact la ce ti-am spus, sa compari si sa eziti. Si se simt ambele, si daca nu spui nimic. Si se mai intampla si cealalta treaba de care spuneam, ametesti oamenii de cap, de fapt, intr-un fel abuzezi de buna lor credinta. Ei probabil ca se deschid, dar tu te retragi si ii lasi cu ochii in soare. Asta nu e un lucru prea frumos. Faptul ca ai suferit, nu iti da dreptul sa provoci suferinta altcuiva.

 

Si eu zic ca merita sa iti "repari" viata, sa o traiesti. Dar asta nu merge decat daca faci ce am spus. Trebuie sa te decizi sa nu mai compari, apoi sa alegi cat se poate de bine, chiar daca femeia aleasa nu se aseamana cu fosta, si apoi trebuie sa ii dai toate sansele sa iti ofere ceea ce are ea de oferit.

Editat de nu vreau
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si se mai intampla si treaba cealalta treaba de care spuneam, ametesti oamenii de cap, de fapt, intr-un fel abuzezi de buna lor credinta. Ei probabil ca se deschid, dar tu te retragi si ii lasi cu ochii in soare. Asta nu e un lucru prea frumos. Faptul ca ai suferit, nu iti da dreptul sa provoci suferinta altcuiva.

 

 

De ce sa fie el vinovat pentru ce isi inchipuie vreo tipa, sau doua ? :blink: Cat timp nu face intentionat, nu are nicio vina. Fiecare e responsabil pentru sentimentele sale. Ca om ai dreptul sa te retragi oricand fara sa dai socoteala pentru sentimentele altora. Ca nu vine nimeni la tine sa te intrebe cum o sa te simti dupa ce te paraseste.

Editat de Typhon
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa fie el vinovat pentru ce isi inchipuie vreo tipa, sau doua ? :blink: Cat timp nu face intentionat, nu are nicio vina. Fiecare e responsabil pentru sentimentele sale. Ca om ai dreptul sa te retragi oricand fara sa dai socoteala pentru sentimentele altora. Ca nu vine nimeni la tine sa te intrebe cum o sa te simti dupa ce te paraseste.

 

Esti sigur? :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E lectia vietii la mijloc, prietene... Cand vine o femeie care iti da sperante, si mai apoi te lasa cu ochii in soare, ca s-a razgandit, o sa iti reformulezi si tu ideile. Nu iti doresc asta totusi. Mai bine mai gandeste-te...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×