Sari la conținut
Forum Roportal
kiddkat

Alaptarea in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citeam zilele trecute un articol despre alaptare si nu mi-a venit sa cred. Potrivit unei statistici realizate de UNICEF, doar 12% dintre mamele din Romania isi alapteaza exclusiv copiii , in timp ce in tarile nordice procentul este de 96-98%. La inceput nu mi-a venit sa cred, dar intreband in jurul meu, am observat ca mamele prefera sa-si hraneasca copiii cu lapte praf in detrimentul celui matern. De ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil, chit ca eu nu inteleg aceasta comoditate. Ce e mai comod? Sa te trezesti noaptea si sa mergi sa prepari laptele praf sau sa iei copilul, sa-l pui la san si gata? E mult mai comod sa-l alaptezi, indiferent ca e vorba de trezirile nocturne sau de calatorii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e mai comod cand iesi in PUB sa iti lasi copilul acasa cu lapte praf si cu bona ...

 

cred ca fumul de tigara e chiar nociv :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, ai dreptate, asa este mult mai comod :( . Dar atunci cand esti mama ar trebui sa te gandesti prima data la copil si pt el e mult mai bine sa fie alaptat. Dupa aia este timp suficient si pt un club.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

+ hai sa iti mai dau alte motive de "comoditate"

 

nu poti bea si tu o bere / whisky / etc... (alcool)

nu poti bea cafea

nu poti lua medicamente

nu poti face x , y ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand esti insarcinata ai aceleasi restrictii. Ce te costa sa mai rezisti inca 6 luni? Pana la urma e vorba de sanatatea copilului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) Asa e, se poate prelungi chiar si pana la 2 ani, dar macar 6 luni e indicat. E un sacrificiu atat de mic pentru un beneficiu atat de mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu orice femeie e in stare sa alapteze. Mai sunt si alea care n-au cu ce, mai sunt si alea cu copii nascuti prematur, care nu stiu/pot sa suga..

Cine stie ce mananca alea din nord de-s asa laptoase.

 

 

P.S. mai sunt si alea care nu vor sa-si strice forma sanilor, ca sa nu li se scarbeasca mai tarziu barbatilor de ele.

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×