Sari la conținut
Forum Roportal
.Little.smile.for.you...

Creatia - cu-adevarat importanta pentru lumea in care traim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu mi-am pus intrebarea:"Creatia chiar conteaza in lumea in care traim?"sunt foarte curioasa de parerile oamenilor...scriu, scriu ..mai mereu caut subiecte noi si inedite care sa impresioneze pe cei din jurul meu...dar parca prea putini sunt interesati de asta.Din punctul meu de vedere creatia este extrem de importanta..as vrea sa aud si parerile voastre:)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca este importanta creatia in general,in oricare domeniu.Putem spune ca este principalul factor de progres.

Daca vorbim doar de literatura ,creatia in domeniu este la fel de importanta ca oricare alt tip de creatie.

Daca societatea nu este destul de interesata de acest domeniu in acest moment ,vina este impartita intre toti factorii ecuatiei sociale.

Sunt de vina si oamenii ignoranti si formatorii de opinie si autoritatile,societatea in general,crizele de toate felurile, de la cele economice sau financiare,pana la cele de nervi si nu in ultimul rand,cu siguranta nu in ultimul rand,sunt de vina si creatorii,pentru ca nu gasesc drumul spre sufletele oamenilor.

In cele din urma , cine este mai vinovat,cel care nu intelege creatorul sau acesta din urma, pentru ca nu este in stare sa se faca inteles ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e la fiecare din noi.Pentru ca..ganditi-va, cititorii nu mai cauta sa-l inteleaga pe creator.Cine in ziua de azi mai este atat de interesat de lectura, de a descoperi acea sclipire din scriitori, incat sa incerce sa inteleaga demiurgul operei respective?Cati din lumea de azi mai citesc versuri, mai mediteaza la ele...cati mai au acel sentiment extraordinar ce se ascunde in fiecare clipa ?!!Atat de putini!!Si ne punem mii de intrebari.Asta e viata pe care am ales-o...Si ei, sciitorii isi pun pe altar propriile lor suflete, pentru noi...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare creator isi are rostul in istorie . Unii scriu pentru actualitate altii scriu pentru eternitate

 

Cine in ziua de azi mai este atat de interesat de lectura, de a descoperi acea sclipire din scriitori, incat sa incerce sa inteleaga demiurgul operei respective?

 

mai sunt :) e un cerc mai restrans ... dar nu au disparut :friends:

 

Eu mi-am pus intrebarea:"Creatia chiar conteaza in lumea in care traim?"sunt foarte curioasa de parerile oamenilor...scriu, scriu ..mai mereu caut subiecte noi si inedite care sa impresioneze pe cei din jurul meu...dar parca prea putini sunt interesati de asta.Din punctul meu de vedere creatia este extrem de importanta..as vrea sa aud si parerile voastre:)

 

nu mai cauta subiecte . tu traieste - tu scrie - si viata merge drept inainte - pardon creatia

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare creator isi are rostul in istorie . Unii scriu pentru actualitate altii scriu pentru eternitate

 

 

 

mai sunt :) e un cerc mai restrans ... dar nu au disparut :friends:

 

nu mai cauta subiecte . tu traieste - tu scrie - si viata merge drept inainte - pardon creatia

ai dreptate, multumesc.si plus ca...scrisul ma intregeste..o fac pentru mine..si apoi pt ceilalti:)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

definire - eliberare - intregire - descoperire - revelatie -

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

per tine ce te inspira? experientele personale ? artele vizuale ? iubirile neimplinite? dramele existentei? care e sursa?

 

si nu mi-o zice pe de-antregul . zi-mi pe jumatate!

 

 

Din punctul meu de vedere creatia are mai multe etape:

 

nasterea vs bucurie

 

moartea vs refuzul

 

renasterea vs acceptarea

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

per tine ce te inspira? experientele personale ? artele vizuale ? iubirile neimplinite? dramele existentei? care e sursa?

 

si nu mi-o zice pe de-antregul . zi-mi pe jumatate!

Orice imi poate aduce inspiratia...depinde de moment si starea de spirit.de obicei sentimentele...experiente/ dramele existentei.depinde de moment...:)

 

 

 

Din punctul meu de vedere creatia are mai multe etape:

 

nasterea vs bucurie

 

moartea vs refuzul

 

renasterea vs acceptarea

imi place sa vorbesc despre moarte...e un lucru prea real sa nu vorbesti despre el..si bineinteles, nasterea..care poate fi privita din mai multe perspective

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Importanta creatiei depinde de mai multi factori :

 

 

receptorul

 

momentul si cadrul in care traieste un receptor

 

etapa de viata in care se afla

 

bucuriile si tristetile receptorului

 

 

 

 

Fiecare emitator isi are propriul receptor . Fiecare moment isi are timpul sau de revelatie

 

imi place sa vorbesc despre moarte...e un lucru prea real sa nu vorbesti despre el..si bineinteles, nasterea..care poate fi privita din mai multe perspective

 

moartea - filtru subiectiv

 

e o moarte a sinelui

e o moarte a celor dragi

e o moarte a creatiei

e o moarte a soldatilor

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×