Sari la conținut
Forum Roportal
Mary29

De ce il injur pe Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna sunt nou pe accest forum ,si sper ca cineva imi va citi povestea .nu stiu cum sa incep dar tot ce stiu este ca a inceput in iarna,am o durere in suflet si o neliniste in minte am nevoie de ajutor vostru pentru ami reveni la la normal ,dar sa incep ,in luna ianuarie a acestui an am inceput intro dimineata sa vomit si cand vomitam in gandul meu imi venea sa injur de dumnezeu ,fara sa stiu ce mi se intampla am pus asta pe seama stresului poate mintea mea imi juca feste .vreau sa subliniez ca ,eu niciodata pana in acest ana nu am inurat de cei sfinti cum o fac si la momentul de fata ,dar cei mai grav ca pentru mine a devenit paranoic si nu mai am scapare de acest intrus ce mea patruns in minte si mi face rau .pot sa spun numele celui vinovat cred ca este vorba de diavol ,dar tot ce este ca eu am cumparat o casa si in casa asta nou au inceput injurile inpotriva domnului ,si credetima nu mai scap de ele imi vine in minte tot timpul sal injur si inconstient si fac ce pot sa nul injur dar nu exsista sansa sa no fac ,intrebarea mea este cei cu mine?sunt paranoica sau sunt sub vreun blestem sa aduc numele domnului in desert nu sunt vreo mare credintioasa dar regret amarnic ca nu pot sa fiu ca ori ce om normal sa nu mai injur de sfinti si in mod inconstient .va rog ajutatima si pe mine cun sfat ,ce se intampla cu mine ?este rau trimis asupra mea sau este ceva pisihic?astept raspunsu cat mai urgent :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti bolnava, s-a fisurat bariera interna care iti tine gandurile negre din subconstient. In viitorul nu foarte indepartat vei deveni un demon uman si autodistructiv, daca nu te duci sa te cauti.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti bolnava, s-a fisurat bariera interna care iti tine gandurile negre din subconstient. In viitorul nu foarte indepartat vei deveni un demon uman si autodistructiv, daca nu te duci sa te cauti.

 

 

Tocmai vroiam sa deschid un topic cu acelasi subiect. Nu-i inteleg pe cei care il injura pe Dumnezeu...adica am auzit, nu de genul "tu-ti mnezeii" ci chiar injuratura adresata direct lui dumnezeu. Mi se pare ceva normal sa crezi sau sa nu crezi in dumnezeu...dar sa-l injuri? De ce? Unde-i logica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Logica e in faptul ca se simt abandonati de El.

 

 

Nu are logica nici asa, caci abandonati sau nu, inseamna ca ei cred intr-o natura superioara a divinitatii. Cum cred ei ca injurand obtin ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are logica nici asa, caci abandonati sau nu, inseamna ca ei cred intr-o natura superioara a divinitatii. Cum cred ei ca injurand obtin ceva?

 

Pai cred, ca altfel l-ar ignora. Cred dar probabil se simt si asa de capul lor... Pai nimeni nu se gandeste la un benefit atunci cand injura, doar se descarca, mai goleste din refulari. Cine stie ce experiente de viata i-a facut pe ei sa il urasca pe D-zeu. Cam acelasi lucru fac cei care-si injura stapanii...Stiu ca depind de el, dar ura e prea mare.

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred, ca altfel l-ar ignora. Cred dar probabil se simt si asa de capul lor... Pai nimeni nu se gandeste la un benefit atunci cand injura, doar se descarca, mai goleste din refulari. Cine stie ce experiente de viata i-a facut pe ei sa il urasca pe D-zeu.

 

 

Pai uite aseara am auzit pe cineva injurandu-l pe Iisus cu niste cuvinte rar auzite de cele mai infecte urechi , pentru ca a luat Steaua gol. Bineinteles, Iisus era de vina pentru ca Becalli donase atat de multi bani la biserica, iar el nerecunoscatoru nu-i ajutase pe stelisti. Probabil pare de ras la prima vedere, dar nu este, pentru ca nu e prima oara.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai vroiam sa deschid un topic cu acelasi subiect. Nu-i inteleg pe cei care il injura pe Dumnezeu...adica am auzit, nu de genul "tu-ti mnezeii" ci chiar injuratura adresata direct lui dumnezeu. Mi se pare ceva normal sa crezi sau sa nu crezi in dumnezeu...dar sa-l injuri? De ce? Unde-i logica?

Nu e nicio logica, persoanele care fac asta au frustrari sau traume acumulate in timp, zavorate in subconstient. Pe masura ce avanseaza in varsta sau in urma unor intamplari care actioneaza ca niste chei de cod pentru anumite actiuni retaliatorii ale subconstientului, acesta isi deschide usor, usor usile, in functie de cate coduri sunt introduse. Atunci se dezlantuie iadul. Persoana incepe prin a-l injura pe Dumnezeu care este presupus a avea un statut superior, insa din partea caruia respectivul stie ca nu va pati nimic - agresorii (fostii copii traumatizati) se tem foarte tare pentru integritatea lor. Mai tarziu agresiunile de acest tip pot degenera, revarsandu-se asupra copiilor, care iarasi nu se pot apara, fiind mult mai mici si mai slabi, desi ei sunt entitati palpabile. Pe aceasta linie, agresorul cu pricina va continua cu batranii, care sunt prea lenti si slabi ca sa se poata apara, apoi cu persoanele care sufera de ceva afectiuni fizice ce le impiedica serios miscarea, eventual ii tine imobilizati la pat. E ca un program care se executa, dar descoperirea lui la timp il poate impiedica sa isi atinga tinta. Descoperirea inseamna drumul la psihoterapeut (cel putin in teorie, ca-n practica n-am incercat). Persoana afectata de aceste probleme isi va executa programul in functie de cheile-cod pe care le va primi. Daca nu le primeste, poate ramane doar la stadiul de a-l injura pe Dumnezeu si atat, fara a avansa la agresat copii, batrani sau infirmi. Bineinteles, ce afirm este speculativ, nu sunt psiholog si nu pretind ca detin vreun adevar sau ca stabilesc un diagnostic avizat, doar imi spun o parere care sper sa nu imi fie luata in nume de rau.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

Buna.

Cred ca te-ai uitat cam mult la emisiunile gen 'The Phantoms' pe Discovery.

Grav. Dauneaza grav sanatatii.

 

Locuiesti singur?

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×