Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Psihiatria - O Industrie a mortii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am urmarit deunazi filmul documentar dupa care am intitulat topicul si am ramas fara cuvinte.

 

Psychiatry: An Industry of Death

 

În 2006, un film documentar numit Psihiatria: O industrie a mortii a fost lansat pe DVD de către Comisia Cetăţenilor privind drepturile omului.Filmul are 108 de minute şi este descris acest fel:

" Prin imagini rare, istorice şi contemporane şi interviuri cu mai mult de 160 de medici, avocaţi, educatori, supravietuitori şi experţi în industria de sănătate mintală şi abuzurile sale, acest documentar pune lumina adevărului pe aceasta pseudoştiinţă brutală şi frauduloasa in sume de miliarde de dolari, care este psihiatria."

Daca aveti timp si interes, urmariti documentarul si exprimati opinii. Este vorba de psihiatrie inca de la inceputurile ei si contemporana alianta nefasta intre Industria Farmaceutica, Psihiatrie (sau atot-cuprinzatoarea si asa-denumita industrie a sanatatii mentale) si organizatiile care sunt responsabile de aprobarea de noi medicamente pe piata publica, fie ca este vorba de FDA in Statele Unite sau alte organizatii din diverse alte tari. A nu se confunda cu psihologia, cu toate ca cea din urma furnizeaza psihiatria cu combustibilul teoretic necesar practicarii psihiatriei.

Nu sunt o persoana usor influentabila. Nu pun botul la tot ce aud, vad sau citesc, dar documentarul asta mi-a dat de gandit. Am fost mereu in tabara pro-psihologie/pro-psihiatrie. Acum am ramas cu semne de intrebare si spranceana ridicata.

Prima parte din 10.

 

http://www.youtube.com/watch?v=6qs9TLTvYFs

Restul:

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva citate pentru complementarea topicului :

 

"We can choose to use our growing knowledge to enslave people in ways never dreamed of before, depersonalizing them, controlling them by means so carefully selected that they will perhaps never be aware of their loss of personhood."

Carl R. Rodgers, Former President of the American Psychological Association (APA)

Teaching school children to read was a "perversion" and high literacy rate bred "the sustaining force behind individualism."

John Dewey, Educational Psychologist

"It will of course, be understood that directly or indirectly, soon or late, every advance in the sciences of human nature will contribute to our success in controlling human nature and changing it to the advantage of the common wheel."

Edward Thorndike, Key Psychology Theorist, member of the "Eugenics Committee of the USA"

"To achieve world government, it is necessary to remove from the minds of men their individualism, loyalty to family traditions, national patriotism and religious dogmas..."

Dr. G. Brock Chisholm, psychiatrist and co-founder of the World Federation of Mental Health

Interesant de stiut :

Kip Kinkle (15 ani, USA) - sub tratament cu anti-depresantul Prozac. Isi omoara ambii parinti, dupa care impusca 22 de colegi in liceul Thurston din Springfield, Oregon.

Jason Hoffman (18 ani, USA) - sub tratament cu anti-depresantele Effexor si Celexa. Impusca 5 colegi la un liceu din California.

Shawn Cooper (15 ani, USA) - sub tratament cu un intreg cocktail de anti-depresante. Ajunge cu pusca la scoala si incepe vanatoarea de colegi, in Idaho.

Eric Harris (si Dylan Klebold) (17 ani si 18 ani, USA) - Harris fiind sub tratament cu anti-depresantul Luvox. Impusca 13 persoane, in masacrul Columbine.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' io nu inteleg ce scrie in ingleza... :cry: Io stiu doar rusa.

 

Si care este relevanta faptului ca aia erau sub tratament si impuscau oamenii ? :blink:

E posibil sa fie doar o coincidenta fara un adevarat lant de cauzalitate.

 

In plus, io iti zic cam ce ar fi spus Cleric Preston - Intrase dracu in ei! :nea:

Editat de Two
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' io nu inteleg ce scrie in ingleza...Io stiu doar rusa.

Dintr-o data ai uitat ? Mai sa fie. Am vrut sa traduc dar nu-mi iese sensul nicidecum.

 

Si care este relevanta faptului ca aia erau sub tratament si impuscau oamenii ?

Daca ai fi urmarit documentarul ai fi stiut, ca nu l-am pus in mesaj doar ca sa am cu ce sa umplu pagina. Sunt mentionati in documentar. In cazurile acelea e vorba despre anti-depresante si efectele lor asupa gandirii si a comportamentului, mai ales in adolescenti. Comportamentul violent, agresivitatea si gandurile de sinucidere sunt prezente in mare masura la adolescentii care se afla in tratament medicamentos pentru diverse conditii mentale.

Am luat si eu mult timp anti-depresante. Unele ma faceau morcov docil iar altele ma urcau pe pereti. Recent am luat niste pastile pentru ca sa ma ajute sa ma las de fumat. Mai mult de 2 luni nu le-am putut lua ca mi-au facut dispozitia varza. Afectau receptorii si secretiile de substante chimice la nivel cerebral. Jur ca devenisem asa agresiva incat uneori imi venea literalmente sa lovesc pe cineva sau daca nu, sa distrug orice. M-am speriat de mine insumi. Acum eram ok si bine dispusa, peste 10 minute imi venea sa plang si chiar plangeam ca prostul in papusoi, peste alte 10 mi se inclestau maxilarul si pumnii si imi venea sa comit ceva, orice numai sa ventilez un spontan influx de agresivitate. Le-am lasat dracului.

Deci stiu de ce in documentar sa facut paralela intre intamplarile acelea si anti-depresante.

 

E posibil sa fie doar o coincidenta fara un adevarat lant de cauzalitate.

Totul e posibil pe lumea asta. E posibil sa ma impiedic maine si sa cad pe scari. That's not the point.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci stiu de ce in documentar sa facut paralela intre intamplarile acelea si anti-depresante.

Era prea mult de vazut si de aceea.Dar sa stii ca este coincidenta datorita faptului ca documentarul este strict pe zona aia, si manifestarile subiectiilor urmariti sunt conditionate de mentalitatea lor si mostenirea genetica de la parinti.

 

De exemplul in europa, nu prea vei vedea cazuri ca cele descrise de tine. Si in Ro sunt sute de mii de depresivi, dar nu sunt sute de cazuri in care acestia au luat un cutit si au injunghiat jumatate dintre cunoscuti.

 

Si sa nu vii ciu scuza ca ei iau alte medicamente decat cei din documentar, ca nu difera prea mult.

Dintr-o data ai uitat ? Mai sa fie. Am vrut sa traduc dar nu-mi iese sensul nicidecum.

Lasa ca traduc intai in rusa si apoi in mandarina si engleza, imi e mai usor asa. :tease:

Totul e posibil pe lumea asta. E posibil sa ma impiedic maine si sa cad pe scari. That's not the point.

Eh, maine! :crazy: Poti cadea de pe scaun chiar acum. (doamne fereste...:pope: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era prea mult de vazut si de aceea.Dar sa stii ca este coincidenta datorita faptului ca documentarul este strict pe zona aia, si manifestarile subiectiilor urmariti sunt conditionate de mentalitatea lor si mostenirea genetica de la parinti.

De exemplul in europa, nu prea vei vedea cazuri ca cele descrise de tine. Si in Ro sunt sute de mii de depresivi, dar nu sunt sute de cazuri in care acestia au luat un cutit si au injunghiat jumatate dintre cunoscuti.

Si sa nu vii ciu scuza ca ei iau alte medicamente decat cei din documentar, ca nu difera prea mult.

Ce te face sa crezi ca as veni cu vreo scuza ? Capacitatea mea intelectuala diminuata sau cunostintele mele generale reduse ? Multe medicamente nu difera decat prin numele generic sub care sunt comercializate pe cele doua continente. Ingredientul medical activ este acelasi.

E vorba de cateva zeci de cazuri nu de sute.

Posibil ca mostenirea genetica de la parintii europeni sa fie mai de calitate. :roll:

 

Eh, maine! Poti cadea de pe scaun chiar acum.

Nu stau pe scaun ci pe sofa. ;)

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca as veni cu vreo scuza ? Multe medicamente nu difera decat prin numele generic sub care sunt comercializate. Ingredientul medical activ este acelasi.

E vorba de cateva zeci de cazuri nu de sute.

Posibil ca mostenirea genetica de la parintii europeni sa fie mai de calitate. :roll:

Eh, si tu acu'. Am luat in calcul faptul ca puteai spune ca, medicamentele de acolo nu sunt aceleasi cu cele de pe aici. De aici si anumite efecte la unele si alte le in celelalte cazuri.

Si "zeci", e ceva minor. Intra la efecte adverse. :tease:

 

Nu stau pe scaun ci pe sofa. ;)

A, si de acolo nu poti cadea? :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 02.10.2011 la 16:20, Big Lebowski a spus:

Faci reclama la vreun site ?

 

La 02.10.2011 la 7:14, Two a spus:

A, si de acolo nu poti cadea? :-

Pot, daca as fi drogata sau beata. Altfel nu-mi inchipui cum poate cineva sa cada de pe canapea. Somnambulii se exclud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×