Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce nu stie mai multa lume despre akrasia?

 

Noi oamenii intram intr-o gramada de beleli dpdv psihologic si caile de iesire sunt relativ cunoscute DAR, fara un control asupra propriei persoane, chiar daca stim ce este nevoie sa fie facut, nu facem.

 

De ce nu este aceasta lipsa de control (akrasia) cercetata mai atent?

O abordare stiintifica a metodelor prin care poate fi eliminata akrasia ar putea furniza un bagaj de cunostinte ce ar putea fi predate din clasa I.

 

Cu toate cunostintele pe care le am si cu toate textele citite pana acum, inca sunt sclavul akrasiei.

Sunt atat de multe lucruri pe care vreau (cognitiv) sa le fac si pe care nu le fac.

 

Lipsa comportamentelor dorite este perceputa de mine ca o lipsa de integritate si, pentru ca Integritatea este una dintre valorile mele de baza, ajung sa ma simt destul de trist/frustrat in legatura cu aceasta lipsa de control.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Te inteleg perfect, ma recunosc.La mine teama e principalul obstacol.A trebuit sa ma multumesc mereu cu putin, si am ramas asa... Nu stiu daca exista persoana care beneficiaza de un autocontrol perfect.La mine am observat ca autocontrolul e si mai greu atunci cand nu credeam cu adevarat in lucrurile sau valorile respective.Stiam importanta lor, dar parca nu le constientizam foarte tare...de-asta nici nu ma puteam mobiliza sa lupt pt ele.Sunt o fire de provenienta mai nihilista...

 

Cred ca putem deveni ceea ce dorim atata timp cat luptam constant.Controlul asta, e ceva dinamic, ceva ce supraveghezi constant.Daca ar fi static si cumulativ, am ajunge la o varsta in care am deveni perfect echilibrati.

Editat de haydn91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Controlul asta, e ceva dinamic, ceva ce supraveghezi constant.Daca ar fi static si cumulativ, am ajunge la o varsta in care am deveni perfect echilibrati.

Evident ca este tot timpul loc de mai bine dar una este sa reinveti tu toate lectiile vietii si alta este sa le inveti automat ca parte din formarea ta.

Echivalentul stiintific ar fi sa fie nevoie sa inventezi tu roata din nou in loc sa folosesti informatia despre cum se face o roata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca este tot timpul loc de mai bine dar una este sa reinveti tu toate lectiile vietii si alta este sa le inveti automat ca parte din formarea ta.

Echivalentul stiintific ar fi sa fie nevoie sa inventezi tu roata din nou in loc sa folosesti informatia despre cum se face o roata.

 

Inteleg.Dar probabil nu merge asa, pentru ca nu suntem inzestrati doar cu constient.La nivel constient, invatam, evoluam, avem idei noi.Problema e ca nu toate intra in adancul fiintei noastre.De-asta evolutia asta personala, e asa lenta si flunctuanta.Noi invatam, ne formam, doar ca avem ceva in noi ce e deja format, si acceptat asa cum e.Probabil de-asta lupul nu-si schimba naravul, si tot de-aia obiceiurile vechi se uit greu.

Pentru ca lipsa de control provine probabil dintr-un conflict(consider eu).Intre ceea ce suntem in adanc, si ceea ce suntem la suprafata.Adancul se modifica in timp, pastrand mereu curatenie la suprafata.

Editat de haydn91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca lipsa de control provine probabil dintr-un conflict(consider eu).Intre ceea ce suntem in adanc, si ceea ce suntem la suprafata.

Nu cred ca ai ordinea de cauzalitate corect evaluata.

Lipsa de control duce la acest conflict, nu invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca esti prea sever cu tine, Jedi. :) Suntem oameni, nu roboti.

Ama, pentru mine, evolutia este foarte importanta.

Pentru o persoana ce prefera sa nu interfere cu schimbare, poate ca grijile mele sunt prea mari.

Eu nu fac decat sa privesc la acest batut al pasului mai mult pe loc si sa caut funia care ma tine legat in scopul de a o taia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ama, pentru mine, evolutia este foarte importanta.

Pentru o persoana ce prefera sa nu interfere cu schimbare, poate ca grijile mele sunt prea mari.

Eu nu fac decat sa privesc la acest batut al pasului mai mult pe loc si sa caut funia care ma tine legat in scopul de a o taia.

 

Care crezi ca e funia ? As taia si eu putin din ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×