Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Iluzia virtualului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fugim neputinciosi si mici de realitate in fata calculatorului, intorcand spatele celor din jurul nostru... suntem prea lasi sa acceptam mediul real in care traim si ne legam de oameni, idei si sperante desarte.

devenim dependenti de ceea ce se cheama net, forum- legam prietenii virtuale cu oameni plini de frustrari, ale caror probleme credem ca le gasim noi rezolvarea-cand, de fapt, problemele sunt ale noastre si cea mai mare dintre ele este asumarea si acceptarea realitatii.

am intrat aici aici, in urma cu 4 ani si jumatate din lispa de ocupatie, nevoit fiid sa-mi omor timpul la serviciu; am postat o vreme mai ales pe la diferite jocuri, pana in momentul in care am intalnit oamneii din spatele tastaturilor; nu stiu de ce mi-am pierdut interesul ptr acest gen de activitate, imediat ce am cunoscut utilizatorii. Se intampla in 2007

Acum un an si jumatate am revenit aici numai in scopul de a dezbate o anumita idee...

si am ramas.

Si am vazut de fapt ce se petrece...in 2-3 cazuri concrete; oameni care i-am intalnit in viata reala... cu cateva exceptii, pot spune ca reactia majoritatii este tot una virtuala.

ce se posteaza aici, aici ramane- sunt postari ce sunt vise si evadari tembele de cele mai multe ori... cu cat timpul petrecut aici al unui utilizator este mai mare cu atat problemele acestuia sunt mai mari...Felicit pe cei care au reusit-si sunt cateva cazuri- ca sa faca din aceasta "realitate" una concreta; sa mentina si sa administreze relatiile si in afara acestui mediu.

Nu puneti botul la tot ce se vehiculeaza pe aici; nu va pierdeti neuronii si timpul aiurea; faceti-o limitat, cu masura... nu te poti baza-nici macar aici- pe oamenii din spatele cuvintelor.

Nu-s la vanatoare de pitipoance (n-am fost niciodata), nu-s la cersit atentie si nici nu caut sa bag cu de-a sila prostii d'ale mele altora... sunt aici, doar ptr ca sunt mic si ascuns acum... ( :o: imi trece prin cap o expresie;"ce fraier este si asta")

Sunt constient de pozitia mea si de actiunile trecute si pe care doresc sa le fac in viitor.

Nu investiti prea mult aici; nu o sa primiti niciodata inapoi in aceesi masura.

Solidaritate nu exista; utilizatorii mai vechi stiu despre ce vorbesc.

Recomand noilor utilizatori cumpatare in accesarea acestui gen de forum.

 

Ps; vreau sa fiu bine inteles; accesati forumul, insa impersonal ca atunci cand va verificati mailurile...

Editat de buleala
  • Upvote 16

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tu faci monolog in fata oglinzii ? :jester:

 

Acum, dincolo de gluma, sunt perfect de-acord cu ce ai spus.Eu sunt pe forum pentru ca nu am cu ce altceva sa-mi omor timpul.Pana acum.

Cat despre oamenii din spatele cuvintelor, acestia pot fi dedusi intocmai dupa cuvintele lor.Trebuie un pic de fler.

 

Eu accept mediul in care traiesc :crazy: Doar ca nu sunt asa de interesat de el..

Editat de haydn91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

ai tot timpul din lume sa dai buleala

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mesajul meu este altul.

 

 

Stiu, dar si acolo sunt cateva idei folositoare.

 

Frumos mesajul tau. Am sesizat o urma de dezamagire in el, sau mi s-a parut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ne sfatuiesti sa nu ne atasam de virtual.Sa nu restrangem toata realitatea la ceea ce se afla pe forumul asta.Corect ?

corect.

si sa fiti foarte atenti cu oamenii din spatele cuvintelor

 

Stiu, dar si acolo sunt cateva idei folositoare.

 

Frumos mesajul tau. Am sesizat o urma de dezamagire in el, sau mi s-a parut?

da...prima am avut-o in proimavara asta cand am vazut in mod real cati au sarit sa-l ajute pe florin.

si -doamne- cum il mai cautau in coarne pe aici!!!!

de aia nici nu am mai pastrat in semnatura mesajul

"sa il ajutam pe florin"

cui sa ma adresez?!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Multumim frumos. Sunt de acord cu ce ai scris.

 

 

 

 

Eu accept mediul in care traiesc :crazy: Doar ca nu sunt asa de interesat de el..

Inseamna ca eu am probleme mari. Nu numai ca accept mediul in care traiesc, dar am devenit si foarte interesata de el. Ce oi cauta pe forum? Schimbul de idei e mult mai dinamic aici, dar si mizeria mult mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×