Sari la conținut
Forum Roportal
aberatii

Adolescentii si religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca orice adolescent si eu imi pun multe intrebari.... poate mai multe decat ar trebui...insa ma "obsedeaza" chestia asta:de ce tinerii din ziua de azi se indoiesc din ce in ce mai mult de existenta lui Dumnezeu? (trebuie sa recunosc faptul ca fac si eu parte din acea categorie)...de ce ne este asa de greu sa acceptam un lucru pe care multi il accepta?....mie imi este greu sa cred ca exista cineva care ne dicteaza viata...astfel cred ca ,intr-un fel sau altul,Dumnezeu este "vinovat"de destinul fiecaruia,de binele si raul din lume...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce tinerii din ziua de azi se indoiesc din ce in ce mai mult de existenta lui Dumnezeu?
de ce iti puiastfel intrebarea?

 

tinerii din perioada comunista nici nu au ajuns sa se indoiasca... pentru ca pur si simplu nu banuiau ca exista... (adica nu isi puneau in nici un fel problema, asa cum nu ne gandim acum la a 12 planeta a sistemului solar...)

in perioada Revolutiei franceze, Dumnezeul propus de Biserica a fost contestat pe fata si violent

...

tinerii greci si romani isi contestau zeii...

 

 

de ce ne este asa de greu sa acceptam un lucru pe care multi il accepta?
multi accepta fumatul de fiecare zi - de ce ar parea ciudat ca mie imi este greu sa il accept!

 

 

mie imi este greu sa cred ca exista cineva care ne dicteaza viata...astfel cred ca ,intr-un fel sau altul,Dumnezeu este "vinovat"de destinul fiecaruia,de binele si raul din lume...
daca tu asa il intelegi pe Dumnezeu, intelegerea ta este gresita - si este bine ca te indepartezi de aceasta imagine deformata despre Dumnezeu

 

Dumnezeu este pastratorul vietii indiferent de alegerile tale - si chiar esti liber sa alegi orice din ceea ce intalnesti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca orice adolescent si eu imi pun multe intrebari.... poate mai multe decat ar trebui...insa ma "obsedeaza" chestia asta:de ce tinerii din ziua de azi se indoiesc din ce in ce mai mult de existenta lui Dumnezeu? (trebuie sa recunosc faptul ca fac si eu parte din acea categorie)...de ce ne este asa de greu sa acceptam un lucru pe care multi il accepta?....mie imi este greu sa cred ca exista cineva care ne dicteaza viata...astfel cred ca ,intr-un fel sau altul,Dumnezeu este "vinovat"de destinul fiecaruia,de binele si raul din lume...

Nu exista destin. Doar oamenii sint vinovati de binele si raul din lume. Toti sint vinovati pentru binele si raul din propria lor viata, toti sint vinovati pentru binele si raul din viata celor pe care actiunile lor o afecteaza.

 

Si... MariaB, oamenii (si de obicei tinerii) protesteaza pentru ceea ce li se baga pe git in jos fara sa ii lase sa "digere" mai intii. Fie ca sint directivele din perioada comunista sau cele ale unei religii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista destina. Doar oamenii sint vinovati de binele si raul din lume. Toti sint vinovati pentru binele si raul din propria lor viata, toti sint vinovati pentru binele si raul din viata celor pe care actiunile lor o afecteaza.

 

Si... MariaB, oamenii (si de obicei tinerii) protesteaza pentru ceea ce li se baga pe git in jos fara sa ii lase sa "digere" mai intii. Fie ca sint directivele din perioada comunista sau cele ale unei religii.

 

dane,digestia respectiva are loc dupa gat si chiar dupa esofag :) desigur ca impingerea fortata pe gat nu o ajuta insa cu nimic :crazy: Am mai spus-o ca principala cauza a pseudo-ateismului la tanara generatie vine de cele mai multe ori ori din dorinta de a parea cool,ori dintr-o prea mare presiune in directia religiei resimtita in familie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca e bine si firesc ca noua generatie de adolescenti si de tineri sa se indeparteze de religie si sa puna la indoiala existenta lui Dumnezeu. Este un semn al progresului. Pana mai ieri majoritatea covarsitoare credea in dogme si in povestile vechi ale Bibliei. Astazi s-a instalat un oarecare echilibru intre cei care prefera sa cerceteze ( si sa-si organizeze viata si gandirea pe dovezi si pe logica ) si cei care se ancoreaza in invatatura religioasa ( netinand cont de faptul ca ea nu rezista la o analiza lucida ). Maine logica, ratiunea si demersul stiintific vor invinge frica si sugestiile negative induse de credinta intr-un Dumnezeu capricios, violent si razbunator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se indoiesc pt ca din familie nu au prmit educatia spirituala, pe care orice parinte credincios isi indeamna copilul sa mearga pe calea Domnului! SI oricum asta nu se numeste tineret! Mie teama ca aceste persoane o sa duca lumea de rapa, daca este vorba de credinta! Sa-mi fie cu iertare, si sper ca nu am jignit pe nimeni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se indoiesc pt ca din familie nu au prmit educatia spirituala, pe care orice parinte credincios isi indeamna copilul sa mearga pe calea Domnului! SI oricum asta nu se numeste tineret! Mie teama ca aceste persoane o sa duca lumea de rapa, daca este vorba de credinta! Sa-mi fie cu iertare, si sper ca nu am jignit pe nimeni!

 

De ce "asta nu se numeste tineret " ? Pentru ca cei mai multi dintre tineri cunosc la perfectie 2-3 limbi straine ? Pentru ca majoritatea prefera sa puna mana pe cate o carte de stiinta ? Pentru ca au acces la informatie si prefera sa-si lumineze mintile in loc sa se intoxice cu basme religioase primitive ? ( Ar fi mai convenabil sa creada si azi ca Pamantul e plat si ca Soarele se invarte in jurul planetei ? ) Si, mai ales, pentru ca acesti tineri sunt in stare sa scrie si sa se exprime corect in limba romana ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se indoiesc pt ca din familie nu au prmit educatia spirituala, pe care orice parinte credincios isi indeamna copilul sa mearga pe calea Domnului! SI oricum asta nu se numeste tineret! Mie teama ca aceste persoane o sa duca lumea de rapa, daca este vorba de credinta! Sa-mi fie cu iertare, si sper ca nu am jignit pe nimeni!

 

 

La vce te referi cand zici ca nu au primit suficienta educatie spirituala in familie?...Este de ajuns ca sa ii auzi pe prietenii tai vorbind asa ca imediat incepi si tu...eu am primit educatie spirituala in familie,destula,pot da si la altii,merg la biserica regulat,insa aceste intrebari nu imi pot iesi din cap si nu sunt singura am mai spus.De ce este gresit ca ne punem astfel de intrebari?.Ii este frica cuiva ca vom afla lucruri care nu ar trebui aflate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce "asta nu se numeste tineret " ? Pentru ca cei mai multi dintre tineri cunosc la perfectie 2-3 limbi straine ? Pentru ca majoritatea prefera sa puna mana pe cate o carte de stiinta ? Pentru ca au acces la informatie si prefera sa-si lumineze mintile in loc sa se intoxice cu basme religioase primitive ?

Si, mai ales, pentru ca acesti tineri sunt in stare sa scrie si sa se exprime corect in limba romana ?

 

 

o singura rugaminte am, [desert rose], si anume sa mi-i arati si mie pe tinerii pe care ii descrii tu. imi iau liber vreo doua ore special pentru asta si merg cu tine sa fac cunostinta cu ei. la cati sunt, n-o sa am nevoie de mai mult timp, te asigur. ba chiar ma gandesc ce sa fac in restul de o ora jumate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este suficient sa rasfoiesti putin forumul. In calitate de moderator, stii mai bine decat mine ca exista o mutime de useri foarte tineri, capabili sa sustina o discutie serioasa, sa aduca argumente logice, sa se documenteze inainte de a posta si sa nu se impiedice de regulile gramaticale. Cei care nu se incadreaza descrierii mele ar putea gasi chiar pe acest forum "calea cea dreapta"... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×