Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Abulie - viata fara nici un scenariu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mort-viu, impietrire, antiscenariu sau lipsa de scenariu, cand nu mai ai nimic de oferit..., voi in situatia acestui om ati rezista psihic fara sa inebuniti?

 

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost pusa in situatia asta, insa cred puternic ca nu as rezista.Sub nicio forma. Mi se pare imbecila abordarea celor ce-au facut reportajul si felul in care vorbeau cu mosul :'' hai sa ne plimbam prin padure''. E clar ca batranul are o forta psihica incredibila de-a reusit sa stea atat acolo si mi se pare ca vorbeste foarte corect pentru un om ce-i rupt de realitate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul parea sa aiba in jur de 65 ani.

 

8. Stadiul de la 65 de ani (batranetea)

 

Criza: integritatii psihice sau a disperarii

 

Efecte pozitive si negative:

In aceasta perioada, batranul isi vede si-si evalueaza realizarile din timpul vietii. In cazurile cand raspunsurile sunt acceptabile exista satisfactie pentru propria viata si acceptarea mortii; se atinge astfel un echilibru de integritate psihica.

 

Dupa 65 ani, dispare rolul profesional odata cu pensionarea, dispare si rolul parental cand copiii sunt la casele lor (asta in cazul in care acest rol a fost indeplinit) sau a intervenit decesul partenerului de viata; incep sa apara mai frecvent intrebari despre rolul propriei existente, teama de moarte, iar atunci cand aceste probleme nu au fost rezolvate favorabil se ajunge la o faza de disperare, numita si depresia batranetii.

 

Erik Erikson spunea: "asa cum un copil nu se teme de viata, nici un adult echilibrat nu se va teme de moarte".

 

Asadar cum e sa te trezesti fara nimic la 65 ani, si sa sti ca nu mai poti face nimic?

 

Vârstele de regresie

Etapele de dupa 65 ani pun mult mai multe probleme decât celelalte vârste.

Vârstele terminale ale vietii se afla sub semnul iesirii din munca activa (pensionarea).

 

Exista o serie de aspecte sociale ale batrânetii – cresterea longevitatii reale si potentiale si protejarea sociala a acesteia; folosirea sociala a experientei profesionale si sociale a vârstelor batrânetii, data fiind valoarea sa; profilaxia batrânetii si lupta împotriva bolilor de degenerescenta.

 

Se poate vorbi de 3 stadii:

stadiul de trecere spre batrânete 65 – 75 ani;

stadiul batrânetii medii 75 – 85 ani;

stadiul marii batrâneti – peste 85 ani.

Subidentitatile intra într-o serie de noi pozitii.

Tipul fundamental de activitate = adaptarea la un nou orar de activitati.

Tipul de relatii = se modifica restrângându-se din aria profesionala, dar si din aria altor activitati.

Perioada de trecere – subidentitatea profesionala se dezoficializeaza si se integreaza în subidentitatea social – obsteasca. Subidentitatea maritala ramâne esentiala. Subidentitatea parentala – relativ expansiva. Perioada de o oarecare fragilitate biologica.

Perioada batrânetii propriu – zise. Subidentitatea parentala se contracta usor, subidentitatea sociala se exercita în teritoriul social accesibil. Bolile degenerescente reduc mobilitatea. Mortalitatea este mai mare.

Perioada marii batâneti – subidentitatile suprapuse se contracta; uneori poate avea loc o disolutie de sine.

Durata medie a vietii – 70 ani la barbati si 75 ani la femei.

 

Scaderea energiei instinctelor si a eficientei adaptarii. Îmbatrânirea fizica se realizeaza fara seisme prea evidente, jucând un rol important îmbatrânirea celulelor, a tesuturilor si a organelor.

Cu vârsta, au loc modificari importante în ceea ce priveste somnul si functiile lui recuperative. La 50 ani si dupa, se doarme ~ 7 ore, din care doar o ora de somn paradoxal.

Evidenta pierdere a elasticitatii pielii si a tesuturilor.

Specific este si procesul de încaruntire – acesta poate începe si dupa 35 ani, însa devine evident spre 50 – 55 ani.

Miscarile devin mai greoaie, lipsite de suplete si forta. Dupa 50 ani scade numarul fibrelor musculare active.

Si în domeniul organelor interne au loc fenomene de degradare: cord, pulmoni, organe vitale. Dupa 55 ani – incidenta a infarctului miocardic si lezarea arterelor coronariene. Respiratia devine dupa 45 ani mai superficiala, se reduce gradul de oxigenare al sângelui, tesuturilor, scade eficienta respiratiei. Scadere a poftei de mâncare ce determina o slabire a raspunsurilor digestive.

Metabolismul bazal creste cu vârsta. Procesul de îmbatrânire este amplificat de modificarile hormonale ce survin mai ales dupa 65 ani.

Degradarea si îmbatrânirea sistemului nervos este legata de reducerea capacitatii organismului de a satisface exigentele alimentare foarte mari ale creierului (irigarea, oxigenarea, alimentarea).

Caracteristici psihice

Activitatea psihica poarta amprenta experientei de viata si a proceselor de reechilibrare a organismului.

Impactul planului senzorial se manifesta în prima etapa ca dominant periferic apoi impactul central(scade functionalitatea ANS), proces lent 65-70 ani, accelerat 70-75, stabilizat la valori reduse 75-85 ani. Ex: degradarea vazului, degradarea auzului, sensibilitatea tactila se degradeaza(dupa 50-55), e.t.c.

Dezvoltarea proceselor psihice complexe

Sunt influentate de experienta cultural-intelectuala si de capacitatile functionale. Degradarea memoriei de scurta durata (MSD) e mai pregnanta iar memoria de lunga durata (MLD) e mai rezistenta.

Concomitent are loc o exacerbare a emotionalitatii, nervozitatii, irascibilitatii, tulburarea functiilor psihice-slaba cooperare, anxietate, capricii, e.t.c.

Inteligenta poate sa se mentina relativ activa.

La batrânete scade fluenta ideilor, se manifesta o inflexibilitate a opiniilor, rationamentelor, confuzionism spatial, emotiile devin ceva mai primitive, hipertrofiere a sinelui, amnezie infantila de origine afectiva, tulburari de memorie.

 

Se manifesta o tendinta de crestere a fondurilor sociale de pensionare si de asistenta sociala, de constituire a cadrului socio-ocupational al persoanelor în vârsta. Dupa 70-75 ani apar pregnant cazuri de dementa senila si psihoze, trairea în trecut, vidul de idealuri si aspiratii.

 

Se diferentiaza moartea biologica (degradarea proceselor psihologice), moartea psihologica (disolutia comportamentului, a constiintei) si moartea sociala (înregistrarea mortii, înmormântarea, rezolvarea mostenirii, rezolvarea schimbarilor sociale).

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mort-viu, impietrire, antiscenariu sau lipsa de scenariu, cand nu mai ai nimic de oferit..., voi in situatia acestui om ati rezista psihic fara sa inebuniti?

 

Eu cu siguranta nu as rezista. :oh

Desi imi place f. mult natura,padurea in special,dar totusi acest mod de trai ar fi imposibil pentru mine(din diverse cauze-personale ,desigur).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu din ce-am vazut, iti faci tu mai multe griji decat el. el e multumit cu ce are, nu isi face atatea probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu din ce-am vazut, iti faci tu mai multe griji decat el. el e multumit cu ce are, nu isi face atatea probleme.

 

cred ca traieste momente de groaza, in special dupa ce se lasa intunericul, e lunga noaptea iarna, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca daca ii era atat de groaza, facea ceva in privinta asta. pleca pe undeva, caiuta ajutor, oameni. facea ceva. e clar ca asa vrea sa-si duca zilele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca traieste momente de groaza, in special dupa ce se lasa intunericul, e lunga noaptea iarna, nu?

Cred ca traieste in lumea lui, constient de existenta lumii reale, dar in care alege sa nu mai incerce sa se integreze. E mai comod asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce batranel simpatic si plin de viata! Nu are regrete.

 

Undeva in film zice ca s-a ales cu rusine de pe urma sexului, ca mergea la femei...apoi ca nu are copii, ca nu a fost casatorit.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×