Sari la conținut
Forum Roportal
Anelise0811

Ce o fi in mintea lui ? sfatul vostru !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna fetelor, barbatilor,

 

sunt noua pe forum si as vrea sa va spun povestea mea, si as aprecia foarte mult parerile voastre, sfaturi, opinii, toate sunt binevenite :

 

Sunt de vreo trei ani cu un tip (vreo 30 ani amandoi) . Nu locuim impreuna , avem amandoi un program de munca incarcat (as zice prea...), dar petrecem impreuna cat de des putem. Facem excursii frumoase, la capatul carora el spune mereu cat de fericit e, ce bine ne intelegem amandoi, cum avem noi aceleasi gusturi etc etc. Ba la un moment dat, chiar a inceput sa pomeneasca de copii, cum ca el nu concepe viitorul fara copii. I-am spus ca ar trebui sa purcedem sa-i facem odata, dar ma rog, cum el prefera sa mai astepte ( ca toti barbatii ...)

 

Anul asta nu am reusit sa ne luam concediul in acelasi timp ( el a schimbat serviciul, deci ioc concediu la o luna de la angajare, evident, iar eu n-am putut sa-l mai schimb, ca ar fi insemnat sa dau peste cap toata organizarea colegilor) Bun, ne-am impacat si cu asta, a ramas ca eu sa plec o saptamana printr-o agentie de voiaj cu un grup , si sa ma duc cateva zile la el, sa mai stam impreuna .

 

Cu cateva zile inainte de vacanta mea, el ma suna si-mi zice , cand vin, sa-i aduc si rucsacul (rucsacul lui e la mine, caci de la mine plecam mereu in expeditiile noastre) ("Stii ce te rog, cand vii, adu-mi rucsacul ca cine stie cand mai ajung eu la tine") Chestia asta mi-a aprins un beculet rosu . Zic : adica ce vrei sa-mi spui, ca nu mai vrei sa vii pe aici ? Si el : "a, nu, doar ca stii ca vom avea mult de lucru in septembrie, si in plus, doar am discutat sa plecam de la mine data viitoare" Mi s-a parut bizar, dar, mi-am zis sa nu las paranoia sa ma cuprinda.

 

Am plecat pt cateva zile la el ;

 

Ziua 1 :

am fost intr-un parc de distractii, el tare dezamagit ca n-am vrut sa ma dau in masinariile alea de produs adrenalina . In drum spre casa, il vad cu samanta de scandal; m-a tot tocat tot drumul cu concediul, ba a inceput sa-mi gaseasca si defecte , ca nu sunt suficient de sociabila, ca ar trebui sa ma impun mai mult la serviciu ca aia profita de mine si ma exploateaza etc etc La inceput i-am raspuns, pe urma mi s-a facut lehamite, si a reusit sa-mi strice tot cheful.

Ajungem la el, un frig in casa de-mi clantaneau dintii, ca el adora racoarea. Pregatise chiar si baie cu spuma care mie nu mi-a priit deloc, ba chiar mi-a cazut greu dupa discutiile fara rost de pe drum si frigul din casa. (si cred ca s-a vazut ca mi-a lipsit entuziasmul...)

Ce mai era, imi doream de mult un poster anume, ei bine, facuse rost si mi l-a daruit.

 

Ziua 2 :

In fine, surpriza era ca avea un catalog cu oferte de vacanta pt la iarna si sa-mi aleg eu ce vreau ; am ales, n-a fost bine : aia e prea departe, aia e prea sus ; zic bine, alege tu : a ales o oferta cu cazare 4 - 6 in camera . Zic, las-o incolo, chiar sa dormim la comun, as vrea totusi putina intimitate. El a izbucnit ca sunt cea mai putin sociabila persoana din cate a cunoscut .

 

Apoi a venit langa mine, si mi-a zis : "eu vad ca tu nu te simti bine cu mine, ca sunt unele lucruri la care nu ne potrivim, cum ar fi ca tie iti place mai cald si mie mai rece, mie sa ma dau in montagne russe si tie nu, poate ar trebui sa te gandesti daca merita sa te legi de cineva care nu e compatibil suta la suta."

Am crezut ca halucinez ( ca doar cu o saptamana in urma se declarase fericit cu mine !) M-a lasat fara replica, i-am zis ca astea sunt chestiuni minore si asa a ramas .

 

Noaptea am facut dragoste, el cam morocanos, dar in somn m-a tot tinut in brate, desi mie nu mi-a picat deloc bine. (printre altele, mi-a zis in treacat ca nu i-am prezentat niciodata prietenele mele, ca nu i-am spus ca il iubesc...)

Deci asta a fost al doilea beculet rosu aprins .

 

Ziua 3 : am mers printr-un magazin ,iar el a tinut mortis sa scoata doua poze , una cu mine, alta cu noi doi , le-a inramat si le-a pus pe un raft, la vedere .

 

Ziua 4 : m-a condus la gara, a ramas sa vin iar peste cateva zile, iar mi-a amintit de rucsac, mi-a zis printre altele ca ar fi bine daca as cumpara pt camping o masuta .

 

Bun, ajunsa acasa, uite pun cap la cap si ajung la concluzia ca ceva nu mai merge .

 

voi ce ziceti ? o fi asta faimoasa rutina ? si-o fi gasit alta ? o vrea mai multa libertate ? (desi are destula , ca nu sunt genu ' sa stau cu gura pe el), vrea s-o rupa cu mine, si nu stie cum sa faca ?

 

Multumesc celor ce au avut rabdare sa citeasca, astept opiniile voastre, sfaturile voastre (nu stiu daca se intelege, dar eu chiar tin la el...)

 

va pup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. In nici un cuplu partenerii nu sunt compatibili 100%. Ce putin asta cred eu. Mereu vor fi macar cateva chestii pe care nu le vor avea in comun si daca alea sunt chestii minore precum exemplele tale cu caldura/racoare sau datul in masinute, nu vad ca asta sa fie vreo problema sau motiv de separare.

 

2. Dupa cate povestesti tu aici, nu mi-a lasat deloc impresia unui om care vrea sa-ti dea verde. Ti-a facut baie cu spuma, ati facut dragoste, te-a tinut in brate, a facut poza cu voi si a pus-o in rama, ti-a daruit ceva ce stia ca-ti doresti, vrea sa-l introduci prietenilor tai, isi doreste sa-i spui ca il iubesti, vorbeste cu tine despre copii si viitor... :doh: Gandeste-te si tu putin, asa se comporta un barbat care nu mai vrea sa fie cu tine ?

 

3. Poate ti se casuneaza tie pe una si alta fara motiv si analizezi exagerat fiecare situatie si cuvintel, dupa care iti construiesti singura scenarii.

 

4. In legatura cu ce ti-a spus despre tine si serviciul tau, omul ti-a zis ce gandeste, fie gresit sau corect, nu conteaza. Asta e opinia lui si dupa 3 ani de relatie ar fi si cazul sa poata vorbi deschis cu tine despre orice. De aia sunteti adulti ca sa puteti discuta fara sa te sifonezi repede de la orice. Cateodata vei auzi chestii care nu-ti convin, cateodata poate ii vei spune si tu lui ceva ce nu-i convine. O relatie nu e numai " iubi iubi...kiss kiss". Se pare ca-i pasa de tine si de ce se intampla in viata ta, din moment ce a abordat subiectul cu serviciul. Nu vrea ca cineva sa profite de tine. Trebuia sa iei asta ca pe un lucru pozitiv insa tu ai reusit sa-l transformi in negativ.

 

5. Nu mai fi asa sensibila, nu despica firul in 4 la faza cu rucsacul ca nu inseamna neaparat ceva. Omul vrea rucsacul atata tot. Nu trebuie sa fie vreun semnal de aprins becuri rosii. Asa pierzi un barbat, cu paranoia, ultra-sensibilitate si analiza excesiva a chestiilor.

 

Din toata povestea de mai sus, in loc sa apreciezi ceea ce face pentru tine si lucrurile bune pe care le spune, tu te axezi pe niste scenarii de ale tale si pe interpretarea negativa a spuselor lui.

 

PS: Mie una mi-ar fi priit de minune o baie cu spuma care sa detensioneze atmosfera si sa aline frigul din casa. :)

In multitudinea ta de becuri rosii, uite iti arat eu unul verde : un barbat care se plange ca nu i-ai zis ca-l iubesti si nu l-ai introdus prietenilor, ala nu e cu un picior pe usa afara gata de plecare, fi tu sigura. :doh:

Editat de Despicable Me
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omu zice ca vrea sa cumperi masa sa aveti pt concediile impreuna, si tu intelegi ca vrea sa se desparta. lasa omu in pace, ca nu vrea sa te faca de-o masa, e stresat cu jobu nou, e stresat c-ai plecat in concediu fara el si e stresat de paranoia ta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

voi ce ziceti ? o fi asta faimoasa rutina ? si-o fi gasit alta ? o vrea mai multa libertate

 

va pup

 

o gasit pe alta; netu-i plin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simti tu ceva, dar nu cred ca-i bun scenariul tau.

 

Sunteti amindoi stresati de putinul timp pe care-l aveti impreuna, asta va face irascibili si ultrasensibili la orice "semnal".

 

Denota doar nesinguranta ,alimentata de primul concediu pe care nu l-ati petrecut impreuna.

Asa a iesit ,dar intrebarea e, ati acceptat aceasta solutie amindoi, sau a fost luata in graba.

 

Posibil sa nu fi vrut sa-ti ruineze vacanta dar sa nu-i fi convenit ca ai ales sa pleci singura.

 

Posibil sa-l framinte ideea ca e un precedent care va deveni obicei.

Poate nu indrazneste sa spuna ca nu e ok sa pleci solo in vacanta, si alege sa arunce in fata nimicuri cum ar fi "nu-ti place datul in masinute cu mine" "nu-ti place sa stai in casa la racoare cu mine" , si extrapolat "nu-ti place sa fi cu mine".

 

Cred ca e un mesaj, poate chiar inconstient care-l lanseaza, de fapt vrea sa spuna "nu-mi place ca ai plecat fara mine, as vrea sa ne placa sa facem lucrurile impreuna".

 

Asa cum a zis cineva aici, sunt multe nimicuri care le-a pregatit pentru tine, ca sa-ti arate ca-i pasa.

Vrea sa aiba feed-back si sa arati, sa-l linistesti ,ca-ti pasa.

 

Cred ca aveti nevoie de o discutie deschisa , sa fie sigur ca pe viitor concediul nu va va lua prin surprindere, sau poate chiar astepta sa-i spui ca nu ti-a picat asa bine vacanta fara el.

 

Ia gindeste-te , cum te-ai manifestat, ai venit incintata si i-ai spus ce fain te-ai distrat solo ??

 

Chiar daca serviciul va incurca, cred ca un cuplu trebuie sa stie sa-si refuze chiar si o vacanta, nu e capat de lume daca stau acasa, dar macar petrec timpul impreuna. Anul viitor ti-ai fi putut lua revansa. Nu-si schimba serviciul in fiecare an. Poate ar trebui sa gasiti solutii de a nu mai lucra prea mult.

Editat de YasmiSL
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda.

si in scurt timp o sa-ti spuna si ceva de genul "oricum noi mergeam in jos..." si alte bazaconii doar de el stiute.

e gata si pa.

parerea mea :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simti tu ceva, dar nu cred ca-i bun scenariul tau.

 

Sunteti amindoi stresati de putinul timp pe care-l aveti impreuna, asta va face irascibili si ultrasensibili la orice "semnal".

 

Denota doar nesinguranta ,alimentata de primul concediu pe care nu l-ati petrecut impreuna.

Asa a iesit ,dar intrebarea e, ati acceptat aceasta solutie amindoi, sau a fost luata in graba.

 

Posibil sa nu fi vrut sa-ti ruineze vacanta dar sa nu-i fi convenit ca ai ales sa pleci singura.

 

Posibil sa-l framinte ideea ca e un precedent care va deveni obicei.

Poate nu indrazneste sa spuna ca nu e ok sa pleci solo in vacanta, si alege sa arunce in fata nimicuri cum ar fi "nu-ti place datul in masinute cu mine" "nu-ti place sa stai in casa la racoare cu mine" , si extrapolat "nu-ti place sa fi cu mine".

 

Cred ca e un mesaj, poate chiar inconstient care-l lanseaza, de fapt vrea sa spuna "nu-mi place ca ai plecat fara mine, as vrea sa ne placa sa facem lucrurile impreuna".

 

Asa cum a zis cineva aici, sunt multe nimicuri care le-a pregatit pentru tine, ca sa-ti arate ca-i pasa.

Vrea sa aiba feed-back si sa arati, sa-l linistesti ,ca-ti pasa.

 

Cred ca aveti nevoie de o discutie deschisa , sa fie sigur ca pe viitor concediul nu va va lua prin surprindere, sau poate chiar astepta sa-i spui ca nu ti-a picat asa bine vacanta fara el.

 

Ia gindeste-te , cum te-ai manifestat, ai venit incintata si i-ai spus ce fain te-ai distrat solo ??

 

Chiar daca serviciul va incurca, cred ca un cuplu trebuie sa stie sa-si refuze chiar si o vacanta, nu e capat de lume daca stau acasa, dar macar petrec timpul impreuna. Anul viitor ti-ai fi putut lua revansa. Nu-si schimba serviciul in fiecare an. Poate ar trebui sa gasiti solutii de a nu mai lucra prea mult.

 

 

Buna si multumesc pt raspunsul tau.

 

Ca sa o iau in ordine : i-am spus deja de nenumarate ori ca pt mine nu conteaza unde imi fac vacanta, cat timp suntem impreuna; apoi, cum s-a intamplat asa cu schimbarea serviciului, el a zis ca uite, vii la mine cateva zile, om vedea ce facem. Zis si facut; tot mai imi ramanea o saptamana. El se astepta sa plec cu prietenele mele dar nu am reusit sa cadem cu concediul in aceeasi perioada. Si asa am ales sa ma duc cateva zile cu agentia asta , dar i-am spus ca plec cu un grup, cu ghid, ca e ceva organizat si ca am platit suplimentar ca sa stau singura in camera. El a r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii place ideea cu agentia, poate isi face griji stiindu-te singura, de aceea a adus si prietenele in discutie. Ar vrea sa te cunoasca mai bine, poate faza cu agentia i-a ridicat unele semne de intrebare, ca nu te cunoaste indeajuns, io stiu.. Sau are o idee preconceputa ca numai persoanele single sau babalacii fac vacante prin agentii si nu ii prea convine sa te stie in postura aceasta cam 'aiurea' pentru mandria lui de partener al tau.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii place ideea cu agentia, poate isi face griji stiindu-te singura, de aceea a adus si prietenele in discutie. Ar vrea sa te cunoasca mai bine, poate faza cu agentia i-a ridicat unele semne de intrebare, ca nu te cunoaste indeajuns, io stiu.. Sau are o idee preconceputa ca numai persoanele single sau babalacii fac vacante prin agentii si nu ii prea convine sa te stie in postura aceasta cam 'aiurea' pentru mandria lui de partener al tau.

 

Buna si multumesc ca ti-ai facut timp sa citesti povestea mea ,

 

ca daca stiam ca isc atata tevatura cu excursia asta, zau ca ma lipseam ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×