Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Sterilizarea femeii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sterilizarea feminina este o forma eficienta si permanenta de contraceptie. Este o operatie relativ simpla, denumita si legarea trompelor, care implica taierea, ligaturarea sau blocarea trompelor uterine (tuburile care leaga ovarele de uter si prin care calatoreste ovulul). Aceasta metoda impiedica spermatozoidul sa ajunga la ovul, sa-l fecundeze si sa apara o sarcina.

 

 

Cat costa o astfel de operatie? Aproximativ .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam 3000 de euro la o clinica respectabila, si nicio clina respectabila nu-ti face asta fara un dosar serios, inclusiv cu expertiza psihiatrica, intocmit intern (adica de clinica) inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face chiar daca nu ai copii? Cu dosar complet desigur, analiza psihiatrica, whatever it takes. Ma gadesc de multa vreme ca as dori o metoda definitiva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce asa o solutie radicala cand exista multe alte forme de contraceptie?

 

Si nici una nu este 100% sigura, pe cand sterilizarea da. Dar de obicei asta o fac femeile dupa o varsta care au deja cati copii au vrut si vor sa inchida pravalia si sa nu mai fie nevoite sa ia pastile anti-conceptionale lunar sau sa foloseasca prezervativ. Pastila o poti uita, prezervativul se poate rupe, iar steriletul nici el nu e garantat. O prietena de a mea a ramas gravida acum doi ani, cu sterilet pus.

Daca o femeie are deja copii, nu-i mai trebuie altii pe viitor si nu vrea sa ia riscul vreunei sarcini pe care va fi nevoita sa o avorteze, de ce sa nu adopte asa o metoda? Sarcini accidentale se pot intampla oricand si de ce sa fie femeia pusa in dilema morala si decizii daca sa tina sarcina sau nu. Nu mai bine elimina total posibilitatea ?

Mai neobisnuite si rare sunt cazurile femeilor tinere fara copii. Rareori cate una din categoria asta sa vrea se se sterilizeze.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ce va veni? :huh: de ce asa o solutie radicala cand exista multe alte forme de contraceptie?

 

Paza buna trece primejdia rea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putine sunt femeile care nu-si doresc copii toata viata lor.

Mi se pare o decizie prosteasca, in situatia unei femei tinere, care inca nu are copii. Decizie pe care cel putin 90% exista sanse sa o regrete.

 

Si nici una nu este 100% sigura, pe cand sterilizarea da.

 

E cu cantec si asta. Am auzit de cel putin doua cazuri de sarcini aparute la femei care aveau cica trompele legate. Iti imaginezi surpriza.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putine sunt femeile care nu-si doresc copii toata viata lor.

Mi se pare o decizie prosteasca, in situatia unei femei tinere, care inca nu are copii. Decizie pe care cel putin 90% exista sanse sa o regrete.

 

 

 

E cu cantec si asta. Am auzit de cel putin doua cazuri de sarcini aparute la femei care aveau cica trompele legate. Iti imaginezi surpriza.

 

Eu cred ca sunt 100% sanse ca o femeie care nu are copii sa regrete ca si-a legat trompele uterine .

 

Dupa o anumita varsta, o femeie fara copii nu mai este considerata femeie, e doar o epava umana .

 

Eu stiu doua cazuri in care au aparut surprize extrauterine .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×