Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Ce va impiedica sa fiti fericiti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mergeam azi cu bicicleta in afara orasului, sa caut la dezmembrari auto o piesa rara pentru masina. Ascultam la mp3player melodia de mai jos, ma uitam din goana la copaci, la casele mici, la copiii ce se jucau, la lumina de seara ce cadea printre frunze.

 

Atunci mi-am dat seama ca sunt fericit, ca nu mai am nevoie de nimic in plus, ca viata e superba, asa cum e, cu griji si probleme de rezolvat. Doar sa stii sa te focalizezi pe detalii aici si acum.

 

M-am intrebat: dar ce m-a impiedicat inainte sa fiu fericit?

Raspunsul: nu am avut constientizare.

Toate problemele din viata mea au venit pe fondul lipsei de autoconstientizare.

 

 

Pe voi ce va impiedica sa fiti fericiti?

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=JFKHd4Di_Hk

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe voi ce va impiedica sa fiti fericiti?

Eu insami. Nu stiu cu siguranta daca imi intretin starea ca pe o penitenta, pentru ca sunt sigura ca trebuie sa suport pana la capat ( pana la capatul unei chestii, nu a vietii mele) consecintele si sa remediez singura niste treburi pe care singura le-am incurcat, ca pe un soi de masochism ( ce tine tot de auto-pedeaspsa) sau din cauza lenei. Poate o fi cate ceva din toate cele trei, in diferite procente.

Ceea ce stiu cu siguranta este ca, daca imi va mai ramane timp, voi fi fericita. ;)

Editat de Sicilia
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe voi ce va impiedica sa fiti fericiti?

 

 

Cum spuneai si tu, lipsa de constientizare. Fericirea, suferinta sunt doar atitudini fata de viata.Nu trebuie sa indeplinesti anumite conditii ca sa "beneficiezi" de ele.Ceea ce mi se pare interesant e echilibrul asta psihic extrem de fragil al omului.Nu-l constientizezi decat atunci cand esti fericit, sau invers, in depresie.Restul starilor imi apar ca o combinatie intre cele doua.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma impiedica sa fiu fericit sansele de reusita aproape nule in acest capitalism, cat si ce li se intampla celor pe care-i cunosc. De cand sunt trecut de 20 de ani, nu stiu daca am ras vreodata cu gura pana la urechi, sau daca m-am simtit bine intr-un loc.

 

Mi se potriveste refrenul unei melodii.. Povesti triste fac oameni nepasatori sa insiste in propia nepasare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mergeam azi cu bicicleta in afara orasului, sa caut la dezmembrari auto o piesa rara pentru masina. Ascultam la mp3player melodia de mai jos, ma uitam din goana la copaci, la casele mici, la copiii ce se jucau, la lumina de seara ce cadea printre frunze.

 

Atunci mi-am dat seama ca sunt fericit, ca nu mai am nevoie de nimic in plus, ca viata e superba, asa cum e, cu griji si probleme de rezolvat. Doar sa stii sa te focalizezi pe detalii aici si acum.

 

 

:)

Si apoi ai ajuns acasa si ai fost nevoit sa-ti amintesti ca n-ai gasit piesa cautata, ca masina ta e tot defecta, ca tu vei fi in continuare nevoit sa circuli pe jos si ca va trebui sa mai cauti si in alta parte piesa aia pentru care poate trebuie sa scoti din buzunar o suma mare si... gata fericirea. La mine asa e. La tine cum a fost?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

Si apoi ai ajuns acasa si ai fost nevoit sa-ti amintesti ca n-ai gasit piesa cautata, ca masina ta e tot defecta, ca tu vei fi in continuare nevoit sa circuli pe jos si ca va trebui sa mai cauti si in alta parte piesa aia pentru care poate trebuie sa scoti din buzunar o suma mare si... gata fericirea. La mine asa e. La tine cum a fost?

 

 

La mine a fost asa: am gasit piesa rara, a fost un chilipir, nu am scos bani multi din buzunar.

Drumul la intoarcere pe bicicleta a fost la fel de frumos, iar bateria de la mp3player nu m-a lasat balta.

Am venit acasa, am montat-o cu vecinul de vizavi, si am mai reparat vreo 2 chestii la masina inainte de a cadea intunericul. Acum masina merge bine, mai trebuie spalata.

Am servit vecinul cu niste tuica (doar pt asta m-a ajutat, mi-a zis clar de la inceput, stie ca am tuica de casa, de calitate). Am povestit cu el, si am aflat lucruri utile, mereu invat ceva nou de la el. Mi-e ft drag. Si i-am si zis--o (cu alte cuvinte :) i-am zis ca sunt bucuros ca el mi-e vecin de vizavi, ca ma ajuta la reparatii gospodaresti cu chestii practice si scule, are 50 de ani si se pricepe. I-am zis ca si eu il ajut daca are nevoie la ceva, ex. carat )

Acum ascult aceeasi piesa, si starea mea de fericire nu s-a terminat, dureaza de 5 ore.

:)

Editat de downtempo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Atunci mi-am dat seama ca sunt fericit, ca nu mai am nevoie de nimic in plus, ca viata e superba, asa cum e, cu griji si probleme de rezolvat.

 

Eu nu mai inteleg nimic... de cand fericirea e asociata cu verbul a avea, a poseda, a detine...

 

 

Ceea ce stiu cu siguranta este ca, daca imi va mai ramane timp, voi fi fericita.

Daca tu vezi fericirea ca pe o etapa a vietii, ma dezamagesti... candva te rataceai printre cuvinte... acum nici pe tine nu te mai gasesti... ce e cu tine?

 

Ma impiedica sa fiu fericit sansele de reusita aproape nule in acest capitalism,

 

De ce-ai vrea sa reusesti? Ce-ai vrea sa reusesti? cum iti masori sansele, de concluzionezi ca sunt aproape nule? te rezumi la "material"? unde e sufletul tau? bunadispozitie? cine esti tu? unde esti?

 

La mine a fost asa: am gasit piesa rara, a fost un chilipir, nu am scos bani multi din buzunar.

Am venit acasa, am montat-o cu vecinul de vizavi, si am mai reparat vreo 2 chestii la masina inainte de a cadea intunericul. Acum masina merge bine, mai trebuie spalata.

Am servit vecinul cu niste tuica (doar pt asta m-a ajutat, mi-a zis clar de la inceput, stie ca am tuica de casa, de calitate).

Acum ascult aceeasi piesa, si starea mea de fericire nu s-a terminat, dureaza de 5 ore.

:)

 

fericirea ta nu mai e cea de la inceput... ai simtit nevoia s-o condimentezi... tu unde esti?

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma impiedica sa fiu fericit sansele de reusita aproape nule in acest capitalism, cat si ce li se intampla celor pe care-i cunosc. De cand sunt trecut de 20 de ani, nu stiu daca am ras vreodata cu gura pana la urechi, sau daca m-am simtit bine intr-un loc.

 

Mi se potriveste refrenul unei melodii.. Povesti triste fac oameni nepasatori sa insiste in propia nepasare

 

Dar fericirea e o stare de spirit necesara pentru buna functionare.Indiferent cat de tare te bate viata, important e sa nu lasi asta sa te atinga.Cat timp esti fericit poti sa vezi mai usor o cale de iesire.In depresie, nu vei face decat sa te afunzi si mai rau.

Tu consideri ca nu poti fi fericit pentru ca nu reusesti in societate.Asa ti se spune,asa ti se pare normal.Atunci aspiram catre ceea ce nu avem.In cazul tau, reusita sociala.Si asa apare frustrarea.Daca accepti situatia ca atare vei gasi mult mai usor metode sa-ti faci viata dupa plac.A accepta nu e acelasi lucru cu a te resemna ! Oricum am discuta, e esential un singur lucru pentru a fi fericit : Intotdeauna cauta noi semnificatii lucrurilor din jurul tau.Doar asa o vei gasi pe cea potrivita.Nu exista un asemenea lucru ca realitatea obiectiva, si deci, se impune nevoia de-a ne crea una subiectiva cat mai placuta.

Editat de haydn91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu vezi fericirea ca pe o etapa a vietii, ma dezamagesti... candva te rataceai printre cuvinte... acum nici pe tine nu te mai gasesti... ce e cu tine?

Poftim??

Pentru ca sunt creativa in seara asta :roll:, o sa-ti raspund exact in acelasi stil in care mi-ai scris tu mie : te rog frumos sa nu ai amagiri legate de mine, pentru ca am zero resentimente fata de dezamagirile si, implicit, nefericirea oamenilor carora nu le-am garantat nimic. ;)

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×