Sari la conținut
Forum Roportal
nst

sitemap

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit despre sitemap. Am inteles ca este un punct important in optimizarea seo.

Puteti sa imi spuneti ceva despre acest subiect?

De ce trebuie facut in xml? si cum se face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca vorbesti de Google Sitemaps. Pe pagina de mai jos ai toate detaliile:

http://www.google.com/webmasters/sitemaps/docs/en/about.html

 

Am vrut sa fac si la Roportal un sitemap dar pana la urma am renuntat ca era prea mult de lucru. Oricum paginile sunt facute in asa fel incat sa fie cat mai usor de indexat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit pentru sitemap-uri site-ul Freesitemapgenerator unde ai si optiunea sa setezi sa iti faca upload la sitemap automat. Chestia cu anuntarea google nu mi s-a parut reala, in schimb. Cand era gata sitemap-ul eu il activam de pe site de la Google Sitemaps. Si sa ai grija ca sa nu pierzi timp aiurea sa te uiti ca domeniul din linkuri sa coincida cu cel inscris. Pentru ca de ex. daca tu inscrii site-ul fara www. si linkurile sunt cu www nu ti le ia in calcul si vice-versa. Eu am patit-o si de asta zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa adaugarea sitemap-ului google mi-a indexat site-ul dupa 2 ora.... coincidenta? nu stiu...

Google nu promite nimic la inregistrarea sitemap-ului, dar poate doar nu vrea sa supere pe nimeni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui si un simplu fisier .txt in care sa treci toate link-urile de pe site. Eu asa am facut, si mi-a indexat imediat(cateva ore). Poti sa adaugi site-ul si la MSN, si in cateva ore intra pe pagina indicata de tine :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegi prin "ti-a indexat situl in 2 ore"?

Doar ti-a citit paginile, sau le-a bagat si in cache?

Ca pe un site de-al meu Google citeste cam 1000 de pagini pe zi, dar in rezultate imi arata pagini de acum 6 luni :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca pe un site de-al meu Google citeste cam 1000 de pagini pe zi, dar in rezultate imi arata pagini de acum 6 luni :flowers:

Nea Gogu arata rezultatele din cache ( chiar si de acum 6 luni ) atunci cand la interogarea If-Modified-Since gaseste raspunsul 304 (Not modified) ,sau cu alte cuvinte cand nu vede modificari importante pe acele pagini.

Dar ca sa revin la subiect un site-map nu ajuta la seo decat in masura in care webmasterul urmareste rezultatele pe care le returneaza google si care sant ceva de forma : https://www.google.com/webmasters/sitemaps/...iteUrl=.....etc.

Pe Blogul de la Google e specificat acest lucru.Ceva in genul : " metodele de indexare clasice (cele cunoscute) raman in vigoare ".Cu alte cuvinte nu e rau sa ai un site map instalat si pe care sa-l monitorizezi.Are niste tools-uri care is destul de bune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Presupun ca vorbesti de Google Sitemaps. Pe pagina de mai jos ai toate detaliile:

http://www.google.com/webmasters/sitemaps/docs/en/about.html

 

Am vrut sa fac si la Roportal un sitemap dar pana la urma am renuntat ca era prea mult de lucru. Oricum paginile sunt facute in asa fel incat sa fie cat mai usor de indexat.

 

In ce fel se fac paginile casa fie cat mai usor de indexat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
foloseste mod rewrite

 

Bun asta stiu. E legat doar de cum iti arata linkul. Numai la linkuri se referea roportal ? Daca se referea la continut ma intereseaza cum anume se face o pagina usor de indexat (si nu ma trimiteti la alte pagin ide SEO ca am citit de m-am plictisit din alea. Vreau sa aud un caz concret. Aici roportalu')

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×